Přejít na hlavní obsah
EURES (EURopean Employment Services)
Zpráva5. dubna 2024Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňováníOdhadovaná doba čtení: 4 min

Nalezení optimální rovnováhy mezi pracovním a osobním životem

Průměrný člověk stráví v práci přibližně třetinu svého života. Vzhledem k tomu, že hranice mezi prací a volným časem se stále více stírají, je důležité najít způsob, jak zabránit tomu, aby těch 90 000 hodin trávených prací pronikalo do zbytku našeho života.

Striking the right balance between work and personal time
Photo credit: Adobe

Celosvětová pandemie přinesla významné změny způsobu, jakým pracujeme. Práce na dálku, která byla původně v počátcích pandemie chápána jako nutnost, se nyní stala součástí hybridního modelu práce, jehož mnohé výhody uznávají jak zaměstnavatelé, tak pracovníci. Tento způsob práce však rovněž rozostřil jasné hranice mezi prací a zbytkem našeho života.

V poslední době se hodně diskutuje o „rovnováze mezi pracovním a soukromým životem“, ale co to přesně znamená a proč je tato rovnováha tak důležitá?

Rovnováha mezi pracovním a soukromým životem znamená dosažení optimální vyváženosti mezi vaším profesním a osobním životem. I když tato rovnováha může u každého vypadat jinak, jedno je jisté: je důležitá nejen pro vaši fyzickou a duševní pohodu, neboť vám poskytuje čas a prostor věnovat se jiným zájmům a pěstovat osobní vztahy, ale je rovněž zásadní pro vaši produktivitu, která povede k lepším výsledkům a větší spokojenosti v práci.

Takže jak takovou rovnováhu nastolit? Navzdory neustálému tlaku na maximální výkony existují cesty, jak rovnováhy mezi pracovním a osobním časem docílit. Zde je několik způsobů, jak na to.

Stanovte si priority

Seřaďte své úkoly podle důležitosti a buďte realističtí, pokud jde o to, čeho můžete v daný den dosáhnout. Pravděpodobně se na konec tohoto seznamu úkolů nikdy nedopracujete... Pokud se splnění všech úkolů na seznamu stane vaším cílem, povede to pouze ke zvýšení stresu a celkovému pocitu nespokojenosti s vaším výkonem, což následně vyvolá negativní pocity ohledně vaší práce.

Vymezte si jasné hranice mezi prací a osobním časem

Pokud pracujete z domova, tento krok je obtížnější. Pokuste se však vyčlenit si samostatný prostor k výkonu své práce, ze kterého se můžete na konci pracovního dne fyzicky vzdálit. Pokud to není možné, vytvořte si určitý přechodový rituál mezi pracovní dobou a osobním volnem, aby váš mozek zaregistroval, že je čas přepnout. Například vypnutí počítače znamená, že se již nenecháte vtahovat do e-mailové pracovní komunikace.

Vezměte si dovolenou

Abyste mohli dosahovat co nejlepších výsledků, musíte pravidelně „doplňovat palivo“. Vezmete-li si volno v práci, můžete se odpojit a načerpat nové síly. To vám umožní vrátit se na pracoviště s novým pohledem na věc a efektivněji zvládat svou pracovní zátěž.

Poznejte své limity

Ujasněte si se svými nadřízenými, kolik práce můžete zastat. Pokud budete neustále říkat na všechny úkoly „ano“, můžete se ocitnout na pokraji vyhoření. Je-li to možné, některé úkoly delegujte a nebojte se ozvat, pokud jste konfrontováni s nereálnými očekáváními.

Mluvte o svých pocitech

Pokud cítíte, že se vám nedaří sladit pracovní a osobní život, promluvte si s někým z práce, komu důvěřujete. Může to být váš nadřízený, kolega z oddělení lidských zdrojů nebo spolupracovník, jehož rad si ceníte. Mohou vám pomoci různými způsoby, od přerozdělení pracovní zátěže až po pomoc při hledání jiného pohledu na situaci.

Co není naplánováno, těžko se stane

Věnujte se plánování volna se stejnou pečlivostí, s jakou si plánujete svou práci. Do kalendáře si zapisujte nejen termíny a pracovní schůzky, ale i zbytek aktivit svého života: koníčky, osobní aktivity a trávení času ve společnosti. A co je nejdůležitější, svých plánů se držte!

 

Chcete se dozvědět více o tom, jak dosáhnout uspokojivé rovnováhy mezi vaší profesní kariérou a osobním životem? Přečtěte si náš článek Cítíte se vyhořelí? Můžeme vám pomoci!
 

Související odkazy:

Co dělat, když se v práci cítíte přetížení?

Jak snížit stres zaměstnanců a zabránit jejich vyhoření

Proč byste si měli každý rok vybrat celou dovolenou

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Najděte si svého poradce EURES

Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na X

EURES na LinkedIn

EURES na Instagramu

 

Témata
  • Rady a tipy
Související sekce
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.