Přejít na hlavní obsah
EURES (EURopean Employment Services)
Zpráva8. března 2024Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňováníOdhadovaná doba čtení: 5 min

Sociální zabezpečení: vaše práva při přestěhování se do jiné země

I když se pracovníci přestěhují do jiného členského státu EU nebo země ESVO, mají stále nárok na dávky sociálního zabezpečení.

Social security: your rights when moving across borders
Photo credit: Stock.adobe

Svá práva si vezměte s sebou

Pokud se v rámci Evropy přestěhujete za prací, vaše práva na sociální zabezpečení, od dávek v nezaměstnanosti a mateřské až po starobní důchod, zůstávají zachována. To platí nejen pro 27 členských států EU, ale také pro Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko.

Pravidla EU pro koordinaci sociálního zabezpečení se vztahují na dávky v nemoci, nezaměstnanosti, mateřství, otcovství a rodinné dávky, jakož i na starobní důchody a dávky v souvislosti s pracovními úrazy, nemocemi z povolání a úmrtím a na pozůstalostní důchod. Konkrétní dostupné dávky se liší v závislosti na dané zemi.

Jednotlivé země mohou mít různá pravidla pro dávky sociálního zabezpečení, ale pravidla EU vyžadují, aby členské státy sladily své systémy tak, aby uchazeči o zaměstnání, kteří se stěhují za prací z jedné země do druhé, mohli nadále žádat o dávky, které jim již byly přiznány v jejich zemi. Nemůžete však být pojištěni a pobírat stejnou dávku ve dvou zemích najednou.

Jak v praxi funguje nepřetržité sociální zabezpečení

Koordinace sociálního zabezpečení ze strany členských států, která je dlouhodobým pilířem sociální politiky EU, znamená, že občané mohou očekávat, že jejich práva budou zachována i při přesunech v rámci regionu, a to jak za prací, tak v případě rekreace či odchodu do důchodu.

Z nejnovějších údajů EU vyplývá, že v roce 2021 žilo v jiné zemi EU nebo ESVO přibližně 16 milionů občanů EU/ESVO a přibližně 100 milionů turistů navštívilo jiný členský stát. V uvedeném roce bylo osobám žijícím v jiné zemi EU/ESVO nebo ve Spojeném království vyplaceno téměř 6 milionů důchodů, více než milionu rodinných příslušníků byly do jiné země EU/ESVO nebo Spojeného království převedeny rodinné dávky a v oběhu bylo přibližně 235 milionů EHIC (evropských průkazů zdravotního pojištění).

Vaše nároky na dávky jakožto občana EU obvykle zajišťuje členský stát, v němž pracujete. Existují však výjimky. Pokud jste například dočasně vysláni pracovat do jiné země na dobu nepřesahující dva roky, budou vaše práva na sociální zabezpečení nadále zajišťována členským státem, v němž má sídlo váš zaměstnavatel.

Pokud pracujete najednou ve více zemích, bude váš nárok na dávky sociálního zabezpečení zajišťován zemí, ve které bydlíte, a sice za předpokladu, že tam pracujete více než 25 % pracovní doby. V opačném případě budete klasifikováni jako přeshraniční pracovník a vaše dávky budou zajišťovány zemí, v níž má sídlo váš zaměstnavatel.

Po dosažení důchodového věku budete mít rovněž nárok na důchod z každého členského státu EU, ve kterém jste byli pojištěni. O důchod musíte požádat v zemi, ve které jste pracovali naposledy.

Přechod na digitální technologie

V současné době musí mít osoby, které se chtějí přestěhovat do jiné země za prací a požádat o místní dávky, příslušné formulářevydané jejich stávající institucí sociálního zabezpečení nebo zdravotní pojišťovnou.

Cílem Evropské komise do budoucna je však omezit zapojení správních orgánů prostřednictvím digitalizace, přičemž Komise jednotlivé země vybízí k tomu, aby zajistily uživatelsky co nejvstřícnější řešení. Systém pro elektronickou výměnu informací o sociálním zabezpečení (EESSI) je založen na spolupráci s institucemi sociálního zabezpečení a zajišťuje sdílení informací v celé Evropě. Pilotní projekt, iniciativa evropský průkaz sociálního zabezpečení ( ESSPASS), se v současné době zaměřuje na způsoby, jak digitálně ověřovat nároky občanů na sociální zabezpečení v přeshraničních situacích.

V dlouhodobějším horizontu se počítá s evropskou peněženkou digitální identity  (EUDI), která občanům EU umožní mít u sebe digitální verze dokladů o nárocích pro snadné ověření orgány včetně institucí sociálního zabezpečení, inspektorátů práce a poskytovatelů zdravotní péče.

Podívejte se do databáze zemí Evropské komise a informujte se, jaké dávky sociálního zabezpečení jsou dostupné v zemi, do které se stěhujete za prací. Více informací o nárocích na důchod a o tom, jak o něj požádat,

 

Související odkazy:

Práva v oblasti sociálního zabezpečení v jednotlivých zemích

Koordinace sociálního zabezpečení na úrovni EU

Informujte se, která pravidla se vztahují na vás

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Najděte si svého poradce EURES

Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí sítě EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na X

EURES na LinkedIn

EURES na Instagramu

 

Témata
  • EU toolbox pro mobilitu
  • Rady a tipy
  • Zprávy/přehledy/statistiky
  • Mládí
Související sekce
Sektor
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Human health and social work activities
  • Public administration and defence; compulsory social security

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.