Skip to main content
Logo Evropské komise
EURES
Zpráva3 prosinec 2021Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Pět věcí, které by měli zaměstnanci zvážit při přechodu na práci na dálku

Řada z nás pracovala po celou dobu pandemie z domova. V budoucnu bude toto dočasné opatření stále častěji chápáno jako normální. Přečtěte si pět našich nejdůležitějších tipů, na co myslet při přechodu na práci na dálku.

Five things for employees to consider when switching to remote working
EURES

​​​​​​​1. Mám k dispozici správné zařízení a prostory?

V první řadě je nutné zvážit, zda máte vše, co potřebujete k účinnému výkonu své práce. Nemyslí se tím jen počítač a pracovní židle, ale také vysokorychlostní internet nebo klidná místnost, ve které se můžete soustředit, aniž by vás rušili ostatní členové rodiny. Dobré pracovní podmínky, pokud jde o teplotu, osvětlení a větrání, mohou zlepšit soustředění a omezit rušivé vlivy. Doma se snažte využít místnost s přirozeným denním světlem z okna a dveřmi, které oddělují vaši pracovnu od zbytku domácnosti.

2. Bude moje pracovní doba stejná?

V mnoha případech je práce na dálku spojena s pružnou pracovní dobou, která umožňuje zaměstnancům kombinovat práci s jinými povinnostmi, například rodičovstvím. Je třeba si promyslet, co by to znamenalo konkrétně pro vás. Bez ohledu na možnost flexibility můžete zjistit, že pravidelný denní režim zlepšuje vaše soustředění a produktivitu. Například snaha začínat práci každý den ve stejnou dobu může prospět vašemu spánkovému režimu a udržet strukturu pracovního týdne.

3. Jak zajistit, že na konci pracovního dne skutečně přestanu pracovat?

Jedním z nejobtížnějších aspektů práce na dálku se často stává odhlášení na konci pracovního dne. Mnoho zaměstnanců zjistilo, že je láká pracovat déle, než je jejich běžná pracovní doba. Existuje však několik triků, jak tendenci k překračování pracovní doby překonat. Odborníci doporučují umístit zařízení do jiné místnosti v domácnosti. Díky tomu můžete oddělit práci od rodinného života a po odhlášení jednoduše zavřít dveře do pracovny.

4. Jak udržet kontakt s kolegy?

Kvůli práci na dálku již nebudete potkávat kolegy na chodbách. Existují však i jiné způsoby, jak si s nimi popovídat. Platformy jako ZoomMicrosoft Teams lze používat pro pracovní schůze a konference a zároveň pro virtuální přestávky na kávu. S cílem zajistit dostatek komunikace s kolegy si do svého kalendáře můžete zařadit schůzky konané jednou za týden nebo čtrnáct dnů. Díky tomu můžete zůstat ve spojení a předcházet tak pocitu izolace.

5. Mám k dispozici aktuální informace o zásadách práce na dálku v mé společnosti?

Přestože většina společností přešla na práci na dálku během pandemie COVID-19 a nadále v ní pokračuje, mnoho z nich uplatňuje různé zásady práce na dálku. Tyto rozdíly vyplývají z toho, že je to pro všechny společnosti nová situace. Pravidelně se informujte o zásadách svého zaměstnavatele. Pokud si nejste jisti, kde je nalézt, obraťte se na zaměstnavatele. Zásady se mohou týkat například pracovní doby, dostupného zařízení a internetového zabezpečení.

Více informací o práci na dálku naleznete v našem článku Pět tipů, jak na dálku začít na novém pracovním místě.

 

Související odkazy:

Zoom

Microsoft Teams

Pět tipů, jak na dálku začít na novém pracovním místě

Praktické tipy, jak zajistit, aby práce z domova byla co nejzdravější, nejbezpečnější a nejefektivnější (EU-OSHA)

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Najděte si svého poradce EURES

Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.