
Jedná se o profese, u nichž lze snadno ověřit kvalifikace za hranicemi prostřednictvím evropského profesního průkazu (EPC).
V tomto článku shrnujeme základní údaje o EPC, podrobnější informace jsou nicméně k dispozici on-line prostřednictvím stránek Vaše Evropa. Více informací o tom, jaká pravidla platí v konkrétní zemi, vám poskytnou národní asistenční centra a s jakýmikoli dalšími dotazy ohledně EU se můžete obrátit na službu Europe Direct.
EPC není průkaz v pravém slova smyslu. Jedná se o elektronický postup, díky kterému si můžete snadno a rychle nechat uznat své odborné kvalifikace v jiné zemi EU. To také znamená, že svou žádost o uznání kvalifikací můžete sledovat on-line a již nahrané dokumenty použít pro nové žádosti o zaměstnání v jiných zemích.
V budoucnosti by měl být EPC rozšířen i na jiné profese než ty výše uvedené. Pracovníci z jiných odvětví se při získání přístupu k regulovanému povolání a uznání svých odborných kvalifikací v jiné zemi musí prozatím spoléhat na standardní postupy.
Tento postup je určen lidem, kteří chtějí vykonávat svoji profesi v jiné zemi EU dočasně nebo příležitostně nebo se chtějí v jiné zemi EU usadit a vykonávat v ní svoji profesi trvale.
Evropský profesní průkaz je elektronický doklad o dokončeném administrativním postupu, na jehož základě vám byla uznána vaše odborná kvalifikace v zemi, ve které chcete pracovat, nebo doklad o tom, že jste splnili podmínky pro poskytování dočasných služeb v této zemi.
Jakmile úřady příslušné hostitelské země vaši žádost o uznání kvalifikací schválí, budete si moci ve formátu PDF vytvořit osvědčení o evropském profesním průkazu, které obsahuje referenční číslo, na jehož základě si může potenciální zaměstnavatel ověřit platnost vašeho průkazu.
Pokud se hodláte v dané zemi usadit dlouhodobě, budete se možná muset předtím, než vám povolí vykonávat vaši profesi, volitelně nebo dokonce povinně zaregistrovat u profesního sdružení, jako je Royal Pharmaceutical Society nebo Chartered Society of Physiotherapy ve Spojeném království, nebo projít doplňkovou kontrolou včetně prokázání určité znalosti jazyka. Potřebné požadavky si můžete ověřit u příslušného vnitrostátního orgánu.
EPC platí po neomezenou dobu, pokud se v zemi usadíte dlouhodobě, ale pokud poskytujete služby jen dočasně, jeho platnost bude 18 měsíců. V případě povolání, která mají dopad na veřejné zdraví nebo bezpečnost, platí průkaz pouze po dobu 12 měsíců.
Fungování systému vysvětluje animované video vytvořené Evropskou komisí, které naleznete zde.
Související odkazy:
Evropský profesní průkaz (EPC) – animované video
Evropský profesní průkaz (EPC) – Vaše Evropa
Uznávání odborných kvalifikací
Profesní sdružení a jazykové požadavky
Další informace:
Pracovní a životní podmínky v zemích sítě EURES
Databáze pracovních míst na portálu EURES
Služby sítě EURES pro zaměstnavatele
Kalendář akcí EURES
Připravované on-line akce
EURES na Facebooku
EURES na Twitteru
EURES na LinkedIn
Podrobnosti
- Datum zveřejnění
- 19 únor 2018
- Autoři
- Evropský orgán pro pracovní záležitosti | Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování
- Témata
- Externí zprávy EURESRady a tipyMládí
- Související sekce
- Život a práce
- Sektor
- Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles