Skip to main content
EURES
Zpráva27. července 2017Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

5 tipů při hledání stáže

Buďte při hledání stáže o krok napřed před „konkurencí“

5 tips when looking for traineeships

Dostat se k perfektní stáži je obtížné. Nestačí jen vyčnívat z davu dalších zájemců, ale v první řadě je třeba také vědět, kde najít ty správné příležitosti. Požádali jsme Pål Kaalaase, ředitele pro digitální marketing ve společnosti CupoNation v Norsku, o jeho pět nejlepších tipů pro hledání stáže. Zde jsou jeho postřehy...

Porozhlédněte se v zahraničí

Stáž v zahraničí znamená okamžitý náskok, tak proč se omezovat na volná místa ve vaší vlastní zemi? Po celé Evropě se nabízejí vzrušující příležitosti! Přijetí stáže v zahraničí vám dává šanci zažít odlišnou kulturu, a to jak v práci, tak ve volném čase. Odvaha opustit důvěrně známé prostředí vaší země a vydat se za prací v zahraničí je něco, co oceňují zaměstnavatelé po celém světě i roky poté.

Zaklepejte na dveře

Buďte proaktivní a ozvěte se. Před lety bylo „zaklepejte na dveře společnosti“ myšleno doslovně, ale v dnešní době většina prvotní komunikace probíhá on-line. Nemáte-li účet na LinkedIn, urychleně si ho zřiďte, a pokud sháníte stáž, zvažte zaplacení účtu typu Premium. Díky němu budete mít možnost přímo se spojit se správnými lidmi v těch správných společnostech, klást relevantní dotazy a představit se. Účet typu Premium vám přináší možnost přímého kontaktu na vysoce postavené lidi v téměř jakékoliv společnosti a možnost ozvat se jim. Navázání komunikace, která před pár lety ani nebyla možná, může být velkým přínosem pro vás i pro ně. Dám vám přátelskou radu: nepřežeňte to! Komunikujte pouze v případě, že to dává smysl. LinkedIn by neměl být využíván tak, že co nejvíce lidem rozešlete svoje jméno a budete doufat v alespoň jednu kladnou odpověď.

Bojíte se, že vás budou ignorovat? To vypovídá mnohem víc o společnosti nebo osobě než o vás, což nás vede k dalším tipu...

Funguje to na obě strany

Společnost, která uvažuje, že vás přijme na stáž, si o vás bude jistě chtít zjistit něco víc. Chtějí se přeci ujistit, že člověk, kterého najímají, je tím pravým. Nezapomeňte udělat to samé! Prověřte si společnosti, kam se zamýšlíte přihlásit, a ujistěte se, že nabízejí to pravé pro vaši budoucí kariéru. Určitě nechcete skončit na stáži, která vás vlastně vůbec nikam neposune. Možná znáte někoho, kdo tam dříve pracoval? Co dokážete zjistit z novinových článků a webových stránek společnosti? Před odesláním své žádosti se ujistěte, že danou společnost vnímáte pozitivně.

Nekopírujte/nevkládejte

Našli jste místo, o které se chcete ucházet? Věnujte své žádosti čas. Je samozřejmě normální mít šablonu, ale je důležité, abyste udělali víc, než jen změnili název společnosti a několik vět. Pokud nevěnujete čas zformulování své šablony pro konkrétní žádost u konkrétní společnosti, nevyvíjíte dostatečné úsilí. Neupravené žádosti jsou snadno rozpoznatelné, nenechte si ujít šanci kvůli lenosti. Musíte osobě na druhé straně dokázat, že se zajímáte dostatečně na to, abyste si o společnosti a její činnosti pár věcí zjistili.

Ptejte se

Většina inzerátů na pracovní místa uvádí kontaktní osobu, na kterou se můžete obrátit... ale většina lidí tak neučiní. Co takhle dané osobě poslat e-mail a zeptat se na pár důležitých otázek o stáži? Ukážete tak svůj zájem a upozorníte na sebe. Soupeříte s mnoha dalšími schopnými lidmi o každé dostupné pracovní místo, proto se chopte každé příležitosti, která vašemu jménu pomůže vyniknout.

 

Související odkazy:

CupoNation

Global Savings Group

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Drop’pin@EURES

Najděte si svého poradceEURES

Pracovní a životní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

EURES na Google+

Témata
Trendy náboruPříběhy úspěchuMládí
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.