Glavni sadržaj
EURES (EURopean Employment Services)
Novinski članak14. prosinca 2023.Europsko nadzorno tijelo za rad, Glavna uprava za zapošljavanje, socijalna pitanja i uključivanjePredviđeno vrijeme čitanja: 3 min

Što učiniti kada se osjećate preopterećeno na radnom mjestu

U današnjem svijetu rada u kojem se sve odvija ubrzanim tempom nije neobično osjećati se preopterećeno zbog pritiska da se ispune rokovi, obavi više zadataka u isto vrijeme i istodobno održi visoka razina produktivnosti. U nastavku donosimo neke strategije koje vam mogu pomoći da se nosite s tim izazovima.

What to do when you feel overwhelmed at work

Odredite prioritete i organizirajte svoje vrijeme

Jedan od prvih koraka u upravljanju velikim radnim opterećenjem jest određivanje prioriteta među zadatcima. Utvrdite koji su zadatci ključni i vremenski najosjetljiviji te se usredotočite na to da prvo njih obavite.

Podijelite veće projekte u manje stavke kojima se može lakše upravljati te pritom izradite plan djelovanja kojeg ćete se držati. Označivanje stavke kao dovršene može vas ispuniti zadovoljstvom i motivirati vas da nastavite raditi na ostvarenju svojeg krajnjeg cilja.

Koristite se alatima kao što su popisi zadataka, kalendari i aplikacije za upravljanje projektima kako biste u svakom trenutku mogli biti organizirani i pratiti svoj napredak.

Postavite realne ciljeve

Važno je postaviti si realne ciljeve i napomenuti kolegama i/ili klijentima ako neki njihov zahtjev nije ostvariv. Utvrđivanje realnih ciljeva i upravljanje očekivanjima pomoći će vam da smanjite stres i općenito povećate zadovoljstvo poslom.

Naučite delegirati

Rasteretite se i pridonesite boljoj suradnji u radnom okruženju tako što ćete delegirati odgovarajuće zadatke kolegama. Djelotvornim delegiranjem ne samo da se ravnomjernije raspoređuje radno opterećenje, nego se i promiču timski rad i razvoj vještina među članovima tima.

Upravljajte svojim vremenom

Djelotvorno upravljanje vremenom ključno je za suočavanje s velikim radnim opterećenjem. Podijelite svoj radni dan na blokove posvećene konkretnim zadatcima te odredite vrijeme u koje ćete obavljati različite zadatke. Primjenjujte tehnike kao što je Pomodoro, u skladu s kojom određeno vrijeme radite, a zatim uzmete kratku stanku. Tim se pristupom može povećati produktivnost i spriječiti sindrom izgaranja na poslu.

Uzimajte stanke i brinite o sebi

Redovito uzimanje stanki tijekom dana ključno je za održavanje koncentracije i produktivnosti. Možete se odmaknuti od radnog stola i otići u kratku šetnju ili odvojiti trenutak za vježbu dubokog disanja kako biste razbistrili um. Osim toga, pobrinite se da vodite brigu o sebi, na primjer tjelovježbom, održavanjem higijene spavanja i posvećivanjem omiljenim hobijima, kako biste lakše upravljali stresom i općenito se osjećali dobro.

Postavite granice

U današnje digitalno doba lako je biti stalno povezan s radnim mjestom putem e-pošte i aplikacija za razmjenu poruka. Postavite jasne granice između poslovnog i privatnog života tako što ćete izbjegavati provjeravanje poruka povezanih s poslom izvan radnog vremena te tako što ćete osigurati vrijeme za aktivnosti koje vam pomažu da se opustite i napunite baterije.

Potražite podršku

Ako se osjećate preopterećeno, ne ustručavajte se potražiti podršku kod svojih kolega, prijatelja ili obitelji. Razgovor s drugima o problemima s kojima se suočavate može vam pomoći da ih sagledate iz druge perspektive i steknete vrijedne uvide. Osim toga, na vašem radnom mjestu možda su dostupni resursi kao što su usluge savjetovanja ili programi potpore zaposlenicima, koji vam mogu pomoći u upravljanju stresom.

Osjećaj preopterećenosti na radnom mjestu mnogima je dobro poznat, ali ključno je prepoznati znakove i poduzeti proaktivne korake za suočavanje s njim. Određivanjem prioriteta među zadatcima, postavljanjem realnih ciljeva i primjenom djelotvornog upravljanja vremenom možete učiniti vaš profesionalni život uravnoteženijim i ispunjenijim. Briga o vlastitoj dobrobiti ne koristi samo vama, nego i pridonosi pozitivnijem i produktivnijem radnom okruženju.

Osjećate da je vrijeme za promjenu? Pročitajte naš članak „Kako promijeniti karijeru bez iskustva”.

 

Korisne poveznice:

Kako promijeniti karijeru bez iskustva

 

Pročitajte više:

Europski dani poslova

Pronađite savjetnike EURES-a

Životni i radni uvjeti u zemljama u kojima djeluje EURES

EURES-ova baza poslova

EURES-ove usluge za poslodavce

EURES-ov kalendar događanja

Uskoro na internetu

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedInu

Teme
  • Savjeti
Povezani odjeljak(i)
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Odricanje

Članci su namijenjeni korisnicima portala EURES pružiti informacije o aktualnim temama i trendovima te potaknuti raspravu i debatu. Njihov sadržaj ne odražava nužno stav Europske uprave za rad (ELA) ili Europske komisije. Nadalje, EURES i ELA ne podržavaju gore navedene web stranice trećih strana.