Skip to main content
EURES
Novinový článok8. marca 2023Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

Desať vecí, ktoré by mal robiť každý dobrý mentor

Byť dobrý vo svojej práci nemusí postačovať na to, aby ste boli aj dobrým mentorom na pracovisku. U nás na portáli EURES sme pre vás pripravili niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu vytvoriť plodný vzťah so svojím zverencom.

Ten things every good mentor should do
Shutterstock

Spoznajte sa navzájom

Základom dobrého pracovného vzťahu so zverencom je, aby ste sa najprv navzájom spoznali. Či už je to v zasadacej alebo odpočinkovej miestnosti, prípadne v kuchynskom kúte – nájdite si čas, aby ste sa o ňom dozvedeli čo najviac: odkiaľ je, prečo sa zapojil do tohto programu, aké má záujmy a ambície. Povedzte mu aj o sebe. Obe strany sa tak budú cítiť uvoľnenejšie a „prelomia sa ľady“.

Vytvorte si partnerstvo

Vysvetlite svojmu zverencovi, že nie ste jeho šéfom ani učiteľom. Namiesto toho ste jeho partnerom pri tejto skúsenosti a vašou úlohou je pomôcť mu čo najlepšie využiť mentorský program.

Vytvorte ciele zamerané konkrétne na zverenca

Každý mentorský program by mal mať jasné ciele. Vypracujte ich spoločne so zverencom. Spýtajte sa ho, čo si chce odniesť z tohto mentorstva, aké zručnosti sa chce učiť a aké skúsenosti chce získať. Stanovenie cieľov zameraných na konkrétnu osobu udrží jej motiváciu a prinesie jej pocit zadosťučinenia.

Zavedenie dennej komunikácie

Byť mentorom sa môže niekedy zdať záťažou, pretože je to často na prvom mieste v zozname úloh. Bez ohľadu na to, ako ste zaneprázdnení, snažte sa vyhradiť si čas na to, aby ste sa so svojím zverencom porozprávali aspoň raz denne. Nikdy sa k nemu nesprávajte tak, aby sa cítil ako príťaž.

Naučiť svojho zverenca kráčať vlastnou cestou

Dobrý mentor využíva kombináciu rád a usmerňujúcich otázok. Niekedy môže byť hodnotnejšie nasmerovať svojho zverenca k tomu, aby sám našiel odpoveď, než mu len poskytnúť riešenie.

Nebojte sa povedať: „Neviem“

Na otázku svojho zverenca nemusíte mať vždy správnu odpoveď. Nebojte sa povedať: „Neviem“ a požiadať o radu iných kolegov. Váš zverenec tak získa hodnotné ponaučenie o tímovej práci a čestnosti.

Buďte otvorený

Pohľad nezasväteného človeka môže niekedy priniesť nové zlepšenia starých pracovných postupov. Váš zverenec si môže všimnúť chybu vo vašej práci alebo poukázať na spôsob, akým sa vaše metódy môžu zlepšiť. Keď prevezmete zodpovednosť za svoje nedostatky, vytvorí sa dôvera vo vzťahu s osobou, ktorú vediete.

Buďte pozitívne naladený

Dajte si záležať na tom, aby vaša spätná väzba bola vždy konštruktívna. Vždy uznajte, keď váš zverenec odvedie dobrú prácu. Tieto malé vyjadrenia mu pomôžu rozvíjať sebadôveru.

Dokážte sa vžiť do jeho kože

Nezabúdajte na to, že aj vy ste raz boli neskúsený. Nové pracovné prostredie, neznáme úlohy a noví kolegovia – to všetko môže prispieť k stresujúcej skúsenosti. Dajte si záležať na tom, aby sa váš zverenec na pracovisku cítil príjemne, a vyriešte všetky prípadné nejasnosti.

Choďte príkladom

Je samozrejmé, že dobrý mentor by mal byť aj vzorom. Ak očakávate, že váš zverenec bude chodiť do práce načas a zostane počas pracovného dňa sústredený, musíte sa tým riadiť aj vy. Buďte takým zamestnancom, akým chcete, aby bol aj on.

Prepracovaný program stáží môže byť veľkým prínosom, tak pre váš podnik, ako aj pre stážistov. Pozrite si naše tipy, ako sa odlíšiť od konkurencie a stať sa pre stážistov obľúbeným zamestnávateľom.

 

Súvisiace odkazy:

Ako vytvoriť konkurencieschopný program stáží pre váš podnik

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Vyhľadať poradcov siete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby portálu EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce online podujatia

EURES na Facebooku

EURES na Twitteri

EURES na LinkedIn

Témy
Rady a tipy
Súvisiace sekcie
Rady a tipy
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.