Pohraničné regióny EÚ pokrývajú 40 % územia EÚ a žijú v nich takmer dva milióny cezhraničných pracovníkov. Podľa najnovšej správy o mobilite pracovnej sily v rámci EÚ viac ako 1,3 milióna ľudí v EÚ žilo v jednej krajine a pracovalo v inej krajine.
Cezhraniční pracovníci sa však môžu každodenne stretávať s mnohými prekážkami, ako sú rôzne vnútroštátne postupy, systémy sociálneho zabezpečenia, daňové pravidlá a právne systémy. Okrem toho je verejná doprava v cezhraničných regiónoch často menej rozvinutá v porovnaní s vnútroštátnou dopravou, čo ešte viac obmedzuje schopnosť ľudí pracovať v zahraničí v rámci EÚ.
Sieť EURES pomáha cezhraničným pracovníkom prekonať tieto prekážky tým, že poskytuje finančnú podporu cezhraničným partnerstvám v rámci Európskeho sociálneho fondu plus (ESF+).
V rámci týchto partnerstiev spolupracujú členovia a partneri siete EURES cezhranične na tom, aby zvýšili schopnosť pracovníkov pracovať v zahraničí, ako aj schopnosť zamestnávateľov zamestnávať cezhraničných pracovníkov. Organizácie, ktoré nie sú súčasťou siete EURES, sa môžu takisto zapojiť do tejto pomoci, ak môžu v tejto súvislosti pomôcť. Medzi partnerov zvyčajne patria verejné služby zamestnanosti, skupiny zamestnávateľov a organizácie, ako sú univerzity, podnikateľské združenia, odborové zväzy a obchodné komory.
V rokoch 2022 a 2023 získa financovanie z ESF+ sedem cezhraničných partnerstiev, do ktorých je zapojených deväť krajín. Okrem toho v tejto oblasti pôsobí niekoľko ďalších partnerstiev, ktoré nedostávajú podporu EÚ.
Cezhraničné partnerstvá podporované z ESF+ sú uvedené ďalej. Ak chcete získať viac informácií o partnerstvách, ich prebiehajúcich činnostiach a ponúkaných službách alebo ak chcete požiadať o ďalšie informácie či podporu, kliknite na príslušný odkaz:
- Španielsko a Portugalsko
- Francúzsko a Nemecko
- Taliansko a Slovinsko
- Belgicko a Holandsko
- Belgicko, Francúzsko, Nemecko a Luxembursko
Hlavným cieľom partnerstiev je vymieňať si informácie, poskytovať poradenstvo pre uchádzačov o zamestnanie a zamestnávateľov o cezhraničnej práci a nábore/zamestnávaní, ponúkať voľné pracovné miesta a poskytovať služby pred prijatím do zamestnania i po ňom.
Skupiny odborníkov môžu pracovníkom poskytovať podporu v každej fáze ich kariéry a odpovedia im na akékoľvek otázky, ktoré môžu mať v súvislosti s praktickými aspektmi cezhraničnej práce.
Partnerstvá monitorujú aj tok pracovníkov cez hranice a vývoj na trhu práce a identifikujú prípadné prekážky, ktoré môžu brániť voľnému pohybu pracovníkov v rámci regionálneho cezhraničného trhu práce.
Každý rok vykonávajú množstvo činností na podporu uchádzačov o zamestnanie aj zamestnávateľov.
Ďalšie poradenstvo o pracovných príležitostiach vo vašom regióne vám poskytnú poradcovia siete EURES, ktorých môžete vyhľadávať podľa jednotlivých cezhraničných partnerstiev.