Ugrás a fő tartalomra
EURES (EURopean Employment Services)
Sajtócikk2024. március 8.Európai Munkaügyi Hatóság, A Foglalkoztatás, a Szociális Ügyek és a Társadalmi Befogadás FőigazgatóságaOlvasási idő: 5 perc

Társadalombiztosítás: milyen jogok illetik meg, ha másik országba költözik

A munkavállalók akkor is jogosultak társadalombiztosítási ellátásokra, ha másik uniós tagállamba vagy EFTA-tagországba költöznek.

Social security: your rights when moving across borders
Photo credit: Stock.adobe

Vigye magával jogait!

Ha Ön a munkája miatt Európán belül egy másik országba költözik, társadalombiztosítási jogai – a munkanélküli ellátástól kezdve az anyasági támogatáson át az öregségi nyugdíjig – fennmaradnak. Ez nemcsak a 27 uniós tagállamra, hanem Izlandra, Liechtensteinre, Norvégiára és Svájcra is vonatkozik.

A szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról szóló uniós szabályok a betegségi, munkanélküli, anyasági, apasági és családi ellátásokra, valamint az öregségi nyugdíjakra és a munkahelyi balesetekkel és foglalkoztatási megbetegedésekkel kapcsolatos ellátásokra, haláleseti juttatásokra és túlélő hozzátartozói ellátásokra vonatkoznak. A rendelkezésre álló pontos juttatások országonként eltérőek.

Az egyes országok társadalombiztosítási ellátásaira eltérő szabályok vonatkozhatnak, de az uniós szabályok előírják, hogy a tagállamoknak össze kell hangolniuk rendszereiket annak érdekében, hogy a munkavállalás céljából egyik országból a másikba költöző álláskeresők továbbra is igényelhessék azokat az ellátásokat, amelyeket saját országukban már megszereztek. Ön azonban nem lehet egyszerre két országban biztosított, és nem részesülhet két helyről ugyanabban az ellátásban, illetve juttatásban.

Hogyan működik a gyakorlatban a folytatólagos lefedettség?

Az EU szociálpolitikájának egyik, hosszú múltra visszatekintő pillére, a szociális biztonsági rendszerek tagállamok általi koordinációja azt jelenti, hogy a polgárok számíthatnak arra, hogy jogaik akkor is fennmaradnak, ha akár munkavállalás, akár a szabadidő eltöltése vagy nyugdíjba vonulás miatt a régión belül mozognak.

A legfrissebb uniós adatok szerint 2021-ben az EU, illetve az EFTA-tagországok mintegy 16 millió állampolgára élt egy másik uniós vagy EFTA-tagországban, és mintegy 100 millió turista látogatott el egy másik tagállamba. Abban az évben közel 6 millió, más uniós tagállamban/EFTA-tagországban vagy az Egyesült Királyságban élő személynek fizettek ki nyugdíjat, míg családi ellátásokat több mint egymillió, más uniós tagállamban/EFTA-tagországban vagy az Egyesült Királyságban élő családtagnak utaltak át – és mintegy 235 millió európai egészségbiztosítási kártya volt forgalomban.

Uniós polgárként az Ön társadalombiztosítási ellátáshoz való jogait általában az a tagállam biztosítja, ahol dolgozik. Ez alól azonban vannak kivételek. Ha például egy másik országban legfeljebb két évig tartó, rövid távú kiküldetésben dolgozik, az Ön társadalombiztosítási jogait továbbra is a munkáltató székhelye szerinti tagállam biztosítja.

Ha Ön egyszerre egynél több országban dolgozik, a társadalombiztosítási ellátásokra való jogosultságát az az ország biztosítja, ahol él, feltéve, hogy munkaidejének több mint 25%-ában ott is dolgozik. Ellenkező esetben Ön határon átnyúló tevékenységet folytató munkavállalónak minősül, és az ellátásait a munkáltató székhelye szerinti ország fedezi.

A nyugdíjkorhatár elérésekor minden olyan uniós tagállamból jogosult lesz nyugdíjra, ahol biztosított volt. Ezt attól az országtól kell igényelnie, ahol utoljára dolgozott.

Digitalizáció

A jelenlegi szabályok értelmében azoknak, akik munkavállalás céljából kívánnak külföldre költözni, és ott helyi társadalombiztosítási ellátásokat kívánnak igénybe venni, rendelkezniük kell az aktuális társadalombiztosítási intézmény vagy egészségbiztosítási hatóság által kiállított megfelelő űrlapokkal.

A jövőben azonban az Európai Bizottság a digitalizálás révén csökkenteni kívánja a vonatkozó adminisztrációt – és arra ösztönzi az országokat, hogy ezt minél felhasználóbarátabb módon tegyék. A szociális biztonságra vonatkozó információk elektronikus adatcseréjének (EESSI) rendszere a társadalombiztosítási szervekkel együttműködve Európa-szerte megosztja az információkat. Egy kísérleti projekt, az európai társadalombiztosítási igazolvány (ESSPASS) elnevezésű kezdeményezés keretében jelenleg vizsgálják a polgárok társadalombiztosítási jogosultságai határokon átnyúló digitális ellenőrzésének módjait.

A hosszabb távú tervek között szerepel egy európai digitális személyiadat-tárca (EUDI) bevezetése, amely lehetővé teszi az uniós polgárok számára, hogy magukkal vigyék jogosultságot igazoló dokumentumaik digitális változatait, hogy a különféle hatóságok, köztük a társadalombiztosítási szervek, a munkaügyi felügyelőségek és az egészségügyi szolgáltatók könnyen ellenőrizni tudják azokat.

Tekintse meg az Európai Bizottság országok szerinti adatbázisát, hogy megtudja, milyen társadalombiztosítási ellátások állnak rendelkezésre abban az országban, ahová munkavállalás céljából költözni kíván. Tudjon meg többet a nyugdíjjogosultságokról és igénylésük módjáról.

 

Kapcsolódó linkek:

Társadalombiztosítási jogok, országonkénti bontásban

Az EU szociális biztonsági rendszereinek összehangolása

Ismerje meg, milyen szabályok vonatkoznak Önre

 

További információ:

Európai Foglalkoztatási Napok

Az Ön EURES-tanácsadója

Élet- és munkakörülmények az EURES-országokban

EURES állásadatbázis

Az EURES szolgáltatásai munkaadóknak

Az EURES rendezvénynaptára

Közelgő online események

Az EURES a Facebookon

Az EURES az X-en

Az EURES a LinkedInen

Az EURES az Instagramon

Témák
  • EU mobilitási eszköztár
  • Javaslatok és tippek
  • Hírek/jelentések/statisztika
  • Ifjúság
Kapcsolódó szakasz(ok)
Ágazat
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Human health and social work activities
  • Public administration and defence; compulsory social security

Jogi nyilatkozat

A cikkek célja az EURES portál felhasználóinak tájékoztatása az aktuális témákról és trendekről, valamint viták és viták ösztönzése. Tartalmuk nem feltétlenül tükrözi az Európai Munkaügyi Hatóság (ELA) vagy az Európai Bizottság álláspontját. Ezenkívül az EURES és az ELA nem támogatja a fent említett harmadik felek webhelyeit.