Glavni sadržaj
EURES (EURopean Employment Services)
Novinski članak8. ožujka 2024.Europsko nadzorno tijelo za rad, Glavna uprava za zapošljavanje, socijalna pitanja i uključivanjePredviđeno vrijeme čitanja: 3 min

Socijalna sigurnost: vaša prava pri prelasku preko granica

Radnici i dalje imaju pravo zatražiti naknade iz sustava socijalne sigurnosti kada se sele u drugu državu članicu EU-a ili zemlju EFTA-e.

Social security: your rights when moving across borders
Photo credit: Stock.adobe

Ponesite svoja prava sa sobom

Kad se preselite unutar Europe radi posla, vaša se prava iz sustava socijalne sigurnosti nastavljaju, od naknada za nezaposlenost i rodiljne naknade do starosnih mirovina. To se ne odnosi samo na 27 država članica EU-a, već i na Island, Lihtenštajn, Norvešku i Švicarsku.

Pravila EU-a o koordinaciji sustava socijalne sigurnosti primjenjuju se na naknade za bolovanje, nezaposlenost, davanja za majčinstvo i očinstvo i obiteljske naknade, kao i na starosne mirovine i naknade povezane s nesrećama na radu, profesionalnim bolestima, naknade u slučaju smrti i naknade za nadživjele osobe. Točne koristi koje su dostupne razlikuju se ovisno o zemlji.

Zemlje mogu imati različita pravila o naknadama iz sustava socijalne sigurnosti, ali pravila EU-a zahtijevaju da države članice usklade svoje sustave kako bi tražitelji posla koji se sele iz jedne zemlje u drugu radi posla i dalje mogli tražiti naknade koje su već ostvarili u svojoj zemlji. Međutim, ne možete biti osigurani i primati istu naknadu u dvije zemlje istovremeno.

Kako kontinuirana pokrivenost funkcionira u praksi

Koordinacija država članica u području socijalne sigurnosti, koja je dugogodišnji stup socijalne politike EU-a, znači da građani mogu očekivati da će se njihova prava nastaviti dok se kreću po regiji, kako za rad, tako i za slobodno vrijeme ili mirovinu.

Tijekom 2021. otprilike 16 milijuna građana EU-a/EFTA-e živjelo je u drugoj zemlji EU-a ili EFTA-e, a otprilike 100 milijuna turista posjetilo je drugu državu članicu, što pokazuju najnoviji podatci EU-a. Te je godine osobama koje žive u drugoj državi članici EU-a/EFTA-e ili Ujedinjenoj Kraljevini isplaćeno gotovo 6 milijuna mirovina, dok su obiteljske naknade prenesene na više od milijun članova obitelji u drugoj zemlji EU-a/EFTA-e ili Ujedinjenoj Kraljevini, a u optjecaju je bilo oko 235 milijuna europskih kartica zdravstvenog osiguranja (EKZO).

Kao građanin EU-a, vaša prava na naknadu obično pokriva država članica u kojoj radite. Međutim, postoje iznimke. Na primjer, ako ste kratkoročno upućeni na rad u drugu zemlju do najviše dvije godine, vaša će prava iz sustava socijalne sigurnosti i dalje biti osigurana u državi članici u kojoj vaš poslodavac ima sjedište.

Ako radite u više od jedne zemlje istovremeno, vaše pravo na naknade iz sustava socijalne sigurnosti pokrivat će država u kojoj živite, pod uvjetom da u njoj radite više od 25 % svojeg radnog vremena. U protivnom ćete biti svrstani u prekogranične radnike, a vaše naknade pokrivat će država u kojoj vaš poslodavac ima sjedište.

Također ćete imati pravo na mirovinu u dobi za umirovljenje u svakoj državi članici EU-a u kojoj ste bili osigurani. To se traži od zemlje u kojoj ste posljednji put radili.

Prelazak na digitalnu tehnologiju

Trenutačno osobe koje se žele preseliti iz jedne zemlje u drugu radi zaposlenja i koje žele zatražiti lokalne naknade moraju imati odgovarajuće obrasce koje izdaje njihova trenutačna ustanova za socijalnu sigurnost ili tijelo nadležno za zdravstveno osiguranje.

Međutim, u budućnosti Europska komisija namjerava smanjiti broj uključenih uprava tako što će ih digitalizirati i potiče zemlje da to učine što jednostavnijim za korisnike. Sustav elektroničke razmjene informacija o socijalnom osiguranju (EESSI) surađuje sa zavodima socijalnog osiguranja radi razmjene informacija diljem Europe. U okviru pilot-projekta, tj. inicijative Europska propusnica socijalne sigurnosti (ESSPASS), trenutačno se razmatraju načini za digitalnu prekograničnu provjeru prava građana u području socijalne sigurnosti.

Dugoročno je predviđena lisnica EU-a za digitalni identitet (EUDI) koja će građanima EU-a omogućiti da nose digitalne verzije dokumenata o pravu kako bi ih tijela, među kojima su ustanove socijalne sigurnosti, inspektorati rada i pružatelji zdravstvene zaštite, mogla jednostavno provjeriti.

Posjetite bazu podataka Europske komisije po zemljama kako biste vidjeli koje su naknade iz sustava socijalne sigurnosti dostupne u zemlji u koju se selite radi zaposlenja. Saznajte više o mirovinskim pravima i kako ih zatražiti.

 

Korisne poveznice:

Prava iz sustava socijalne sigurnosti, po zemljama

Koordinacija sustava socijalne sigurnosti EU-a

Kako bolje razumjeti koja se pravila primjenjuju na vas

 

Pročitajte više:

Europski dani poslova

Pronađite savjetnike EURES-a

Životni i radni uvjeti u zemljama u kojima djeluje EURES

EURES-ova baza poslova

EURES-ove usluge za poslodavce

EURES-ov kalendar događanja

Predstojeća događanja na internetu

EURES na Facebooku

EURES na X-u

EURES na LinkedInu

EURES na Instagramu

 

Teme
  • EU alati za mobilnost
  • Savjeti
  • Vijesti/izvješća/statistike
  • Mladost
Povezani odjeljak(i)
Sektor
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Human health and social work activities
  • Public administration and defence; compulsory social security

Odricanje

Članci su namijenjeni korisnicima portala EURES pružiti informacije o aktualnim temama i trendovima te potaknuti raspravu i debatu. Njihov sadržaj ne odražava nužno stav Europske uprave za rad (ELA) ili Europske komisije. Nadalje, EURES i ELA ne podržavaju gore navedene web stranice trećih strana.