Glavni sadržaj
EURES (EURopean Employment Services)
Novinski članak16. siječnja 2024.Europsko nadzorno tijelo za rad, Glavna uprava za zapošljavanje, socijalna pitanja i uključivanjePredviđeno vrijeme čitanja: 3 min

Kako diplomirana osoba koja je tražitelj posla treba pripremiti dojmljivu kratku prezentaciju

Kratka prezentacija (engl. elevator pitch) odnosi se na sažeto i pamtljivo izlaganje kojim možete predstaviti sebe, svoj proizvod ili svoju ideju i na taj način privući pozornost svoje publike. Takvo izlaganje ne bi trebalo trajati dulje od jedne minute i trebalo bi naglasiti vaše glavne prednosti. Kao diplomirana osoba i tražitelj posla na taj način možete impresionirati potencijalne poslodavce i predstaviti svoje obrazovanje, vještine i potencijal na zanimljiv i pamtljiv način.

Moguće je da kao osoba koja je nedavno diplomirala nemate puno stručnog iskustva na koje se možete osloniti, no to ne znači da se ne možete istaknuti u odnosu na druge. Pisanjem i uvježbavanjem upečatljivih i sažetih kratkih prezentacija bit ćete uvijek spremni ostaviti odličan dojam. To još veći izazov ako se prijavljujete za posao u drugoj državi jer biste svoju prezentaciju trebali pripremiti na engleskom jeziku ili jeziku zemlje u kojoj se prijavljujete za posao.
U nastavku iznosimo nekoliko savjeta za sastavljanje savršene kratke prezentacije za osobe koje su diplomirale i traže posao:

  • Započnite sa svojim imenom, obrazovanjem i ciljevima u karijeri. Na primjer: „Pozdrav, ja sam Lisa i nedavno sam diplomirala grafički dizajn. U potrazi sam za prilikom da svoju kreativnost i vještine upotrijebim za stvaranje upečatljivog vizualnog sadržaja za razne medijske platforme.”
  • Objasnite kakvu vrijednost možete ponuditi ili koji problem možete riješiti. Na primjer: „Imam oštro oko za dizajn i strast prema pripovijedanju. Mogu vam pomoći u izradi zanimljivih i učinkovitih grafičkih prikaza koji mogu privući pozornost vaše publike i prenijeti vašu poruku.”
  • Navedite svoja relevantna postignuća ili vještine na temelju kojih se ističete. Na primjer: „Uspješno sam odradila nekoliko samostalnih projekata, kao što su dizajn logotipa, letaka i plakata za različite klijente. Osim toga, pobijedila sam na natjecanju u dizajnu i dobila pozitivne povratne informacije od svojih profesora i kolega.”
  • Završite pozivom na djelovanje ili pitanjem koje potiče daljnji razgovor. Na primjer: „Želim se pridružiti dinamičnom i inovativnom timu u kojem mogu učiti i razvijati se kao grafički dizajner. Imate li neke savjete ili prijedloge za mene?”

Ako nemate relevantno iskustvo, svoj entuzijazam i strast svakako pokažite svojem poslodavcu na konkretnim primjerima.  Na primjer, ako želite raditi u digitalnom marketingu, ali se time nikad niste bavili, možete spomenuti svoj blog u kojem do izražaja dolaze vaše digitalne vještine. Kao mlada diplomirana osoba vjerojatno nemate mnogo iskustva, no imate veliki potencijal. Poslodavce možete impresionirati iskazivanjem svoje volje za učenjem i razvojem u njihovoj industriji. Međunarodni poslodavci možda će biti spremni zanemariti nedostatak prethodnog iskustva ako pokažete odlučnost i spremnost za učenje o drugim kulturama. Vaša kratka prezentacija može biti korisna u različitim situacijama, kao što su sajmovi poslova, razgovori za posao, događanja posvećena umrežavanju, prezentacije i slično. Napišite kratku i pamtljivu prezentaciju i vježbajte je naglas. Bit ćete u svakom trenutku spremni predstaviti se na profesionalan način.

 

Možda ćete na prvom radnom mjestu nakon diplome imati mogućnost rada na daljinu. Pročitajte naše savjete za početak rada od kuće: Rad na daljinu:savjeti za nove zaposlenike

Pročitajte više:


Europski dani poslova

 

Pronađite savjetnike EURES-a


Životni i radni uvjeti u zemljama u kojima djeluje EURES


EURES-ova baza poslova


EURES-ove usluge za poslodavce

 

EURES-ov kalendar događanja


Uskoro na internetu


EURES na Facebooku


EURES na Twitteru


EURES na LinkedInu

 

 

Teme
  • Savjeti
  • Trendovi zapošljavanja
  • Mladost
Povezani odjeljak(i)
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Administrative and support service activities
  • Arts, entertainment and recreation
  • Education
  • Information and communication
  • Other service activities

Odricanje

Članci su namijenjeni korisnicima portala EURES pružiti informacije o aktualnim temama i trendovima te potaknuti raspravu i debatu. Njihov sadržaj ne odražava nužno stav Europske uprave za rad (ELA) ili Europske komisije. Nadalje, EURES i ELA ne podržavaju gore navedene web stranice trećih strana.