Ugrás a fő tartalomra
EURES (EURopean Employment Services)
Sajtócikk2017. január 28.Európai Munkaügyi Hatóság, A Foglalkoztatás, a Szociális Ügyek és a Társadalmi Befogadás FőigazgatóságaOlvasási idő: 2 perc

A svéd fiatalok pályakezdésének támogatása a dániai vendéglátóiparban

Azok a svéd gyakornokok, akik a dán vendéglátóiparban szeretnének elhelyezkedni, most segítséget kapnak ehhez egy kéthetes kurzusnak köszönhetően, amely az EURES Øresund régióban folyó, határokon átnyúló együttműködése révén jött létre. A projekt valójában arra tett kísérletet, hogy szoros kapcsolatot teremtsen a tanfolyamon tanított anyag és a munkáltatók kifejezett igényei között.

Helping young Swedes build a career in Danish hospitality
ThinkStock

A „Szolgáltatási oktatás fiataloknak” című első kéthetes kurzus keretében 25 fő kapott képzést olyan tárgyakból, mint a vendégpszichológia és szolgáltatás, dán nyelvi képzés, élet- és munkakörülmények a régióban és a dán munkajog. A tanfolyam a potenciális munkáltató, a Scandic előadásait is tartalmazta.

„Arra törekszünk, hogy a résztvevőket helyzetbe hozzuk a munkaerőpiacon: ehhez nemcsak képesítést adunk nekik, hanem a magabiztosságukat is növeljük, és gyakorlati, piacképes ismeretekkel látjuk el őket. Érzésünk szerint az eredmények azt mutatják, hogy a kísérlet sikeres volt” – mondja Morten Hjorth Jahnsen, határokon átnyúló øresundi koordinátor.

Az 50 jelentkezőből 25 fiatalt választottunk ki. Közülük ketten Koppenhágában kaptak állásajánlatot a Scandic-nál, 14 fő Svédországban jutott teljes vagy részmunkaidős álláshoz, hárman pedig a továbbtanulás mellett döntöttek.

Hogyan zajlott az együttműködés?

„A kurzus megkezdése előtt a munkáltató véleményezhette annak tartalmát, így pontosan tudta, mit tanultak a résztvevők. Ez meggyorsította a felvételi folyamatot, ezáltal az álláskeresők és a felvételt hirdető egyaránt időt takaríthatott meg. Magát a tanfolyamot a svéd állami foglalkoztatási szolgálat fizette és egy svédországi EURES-tanácsadó szervezte” – fejtette ki Morten.

A tanulókat az Øresunddirekt egyablakos tanácsadó és tájékoztató szolgálatnál dolgozó EURES-tanácsadók egyike is segítette a pályakezdésben. A tájékoztató irodában szemináriumokat, személyes tanácsadó alkalmakat és felvilágosítást kínálnak e-mailben és telefonon. Az álláskeresők interjúra való eljutásához az útiköltséget a határokon átnyúló partnerség fizette.

Mindenki jól jár

„A projekt egyik nagy előnye, hogy olyan ágazattal foglalkozik, amely alacsonyküszöbű munkaerőpiaci belépési lehetőséget kínál az érdemi munkatapasztalattal nem rendelkező fiataloknak” – mondja Morten.

Kifejtette, hogy a szolgáltatási ágazatban a koppenhágai munkáltatók általában nagyra értékelik a svédeket. „Összességében véve a projekt elérte a célját, és fontos tanulságok levonására adott lehetőséget. A szállodai és más ágazatokhoz intézett jövőbeni megkereséseinkben tovább finomítunk majd a módszereinken.”

Kapcsolódó linkek

Élet és munka: Dánia

További információk:

Az Ön EURES-tanácsadója

Élet- és munkakörülmények az EURES-országokban

EURES állásadatbázis

Az EURES szolgáltatásai munkaadóknak

EURES rendezvénynaptár

Közelgő online események

Az EURES a Facebookon

Az EURES a Twitteren

Az EURES a LinkedInen

Az EURES a Google+-on

Témák
  • Az EURES legjobb gyakorlata
  • EURES képzés
  • Ifjúság
Kapcsolódó szakasz(ok)
Ágazat
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Jogi nyilatkozat

A cikkek célja az EURES portál felhasználóinak tájékoztatása az aktuális témákról és trendekről, valamint viták és viták ösztönzése. Tartalmuk nem feltétlenül tükrözi az Európai Munkaügyi Hatóság (ELA) vagy az Európai Bizottság álláspontját. Ezenkívül az EURES és az ELA nem támogatja a fent említett harmadik felek webhelyeit.