Ugrás a fő tartalomra
EURES (EURopean Employment Services)
Sajtócikk2024. március 15.Európai Munkaügyi Hatóság, A Foglalkoztatás, a Szociális Ügyek és a Társadalmi Befogadás FőigazgatóságaOlvasási idő: 5 perc

Változó foglalkoztatási tendenciák: hogyan hat a zöld, digitális gazdaságra való átállás az európai uniós foglalkoztatásra?

Európában a készségek forradalmára van szükség, amikor a digitális technológiák támogatásával a nettó kibocsátás elérésére törekszik.

Changing job trends
Photo credit: Adobe Stock

Az elkövetkező években az európai munkahelyek gyorsan változnak, mivel az EU célja, hogy gyorsan csökkentse a szén-dioxid-kibocsátást a főként digitális jellegű gazdaságra való áttérés során. Az EU célja, hogy 2030-ra az 1990-es szinthez képest 55%-kal csökkenjen a szén-dioxid-kibocsátás. Amennyiben ezt sikerül elérni, Európa lesz az első klímasemleges kontinens – jelentette kiUrsula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke: új, magasan képzett munkahelyekre van szükség a feltörekvő zöld iparágakban, míg az olyan ágazatok, mint az olaj, a gáz és a mezőgazdaság, egyre kevesebb munkaerőt fognak foglalkoztatni.

Ezzel egy időben egy harmadik, demográfiai átmenet is zajlik. Az elöregedő munkaerőt nem váltják ki ugyanolyan ütemben a fiatalabb munkavállalók, akik jelenleg több évet töltenek az oktatásban - derül ki a Cedefop (Európai Szakképzésfejlesztési Központ) 2023 Skills in Transition: the way to 2035 (2023 Átalakulóban lévő készségek: 2035 felé) című jelentéséből. Ezért fontos növelni a közepesen képzett munkavállalók, különösen a nők részvételét az üres álláshelyek betöltése érdekében.

„Európa fordulóponthoz érkezett” - mondta Jürgen Siebel, a Cedefop ügyvezető igazgatója és Antonio Ranieri, a szakképzésért és készségekért felelős főosztályvezető a Skills in Transition jelentésben. „A kibontakozó éghajlati vészhelyzet, a digitális forradalom, a geopolitikai feszültségek és a megélhetési válságok alapvető kihívásokat jelentenek az országok, gazdasági ágazatok és közösségek gazdasági és társadalmi szerkezete számára.” Hozzátették: „Bár egyre nehezebb megjósolni, hogy milyen változások állnak előttünk, egyre nyilvánvalóbb, hogy az ebben az évtizedben meghozott szakpolitikai végrehajtási döntéseink határozzák meg, hogyan alakul a jövőnk.”

Jürgen Siebel és Antonio Ranieri munkaerő- és készséghiányról beszélnek, különösen az olyan ágazatokban, mint az építőipar, a gondozás és az informatika, valamint az olyan minőségi munkahelyek hiányáról, amelyek tisztességes munkakörülményeket és lehetőségeket kínálnak, kiaknázva a készségeket. De szerintük az átképzésben rejlő „óriási lehetőségek” ellenére az átképzés iránti érdeklődés még mindig alacsony.

Elmozdulás a zöld gazdaság felé

A digitális és zöld munkahelyek teremtésére irányuló stratégiák kiterjesztése várhatóan növekedést jelent majd az iparágak, többek között a megújuló energia és a feldolgozóipar számára – mivel a félvezetők, a ritkaföldfémek és az orvosi felszerelések gyártása közelebb kerül a felhasználás helyéhez, amint arra a Skills in Transition jelentés is rámutat.

A jelentés szerint a hanyatló ágazatokban és régiókban lényeges lesz a dolgozókat segítő képzés a zöld átmenethez szükséges készségek fejlesztése érdekében. A magasan képzett munkavállalóknak, például a zöld megoldásokat feltaláló K+F tudósoknak szükségük lesz az azokat megvalósító gyakorlati szakemberek támogatására is.

Digitális készségek

A fenntarthatóbb gazdaságot a csúcstechnológiai munkahelyek fogják támogatni. A Cedefop előrejelzése szerint az IKT munkakörök száma 2035-ig erőteljesen növekedni fog, bár várakozások szerint a digitális foglalkoztatás egy része csökkenni fog, mivel egyre több automatizációt vezetnek be. A munkaerő-felvétel várhatóan kihívást jelent majd egyrészt a közepes és alacsony szintű munkakörökben dolgozók továbbképzésének nehézsége miatt, akiknek jelenleg több digitális készségre van szükségük, másrészt abban az esetben, ha nem rendelkezik elegendő fiatal a legmagasabb szintű képzettséget igénylő munkakörök betöltéséhez szükséges képesítésekkel.

Hosszú távú megoldások

  • Hosszú távú terv az oktatás és a képzés összekapcsolására a digitális és STEM-készségekbe beruházó és a szakképzést támogató munkaerőpiaci politikákkal.
  • A helyi és nemzeti munkáltatók és politikai döntéshozók bevonása és felhatalmazása a digitális és zöld átállással kapcsolatban.
  • A jövőbeli készségigények előrejelzése és a meglévő készséghiányok megértése.

Tudjon meg többet az EU-n belüli foglalkoztatás irányáról a Cedefop Skills in Transition: the way to 2035 című jelentéséből.

 

Kapcsolódó linkek:

Skills in Transition: the way to 2035 (Átalakulóban lévő készségek: 2035 felé)

Az európai zöld megállapodás

Az EB zöld megállapodáshoz kapcsolódó ipari terve

 

További információ:

Európai Foglalkoztatási Napok

Az Ön EURES-tanácsadója

Élet- és munkakörülmények az EURES-országokban

EURES állásadatbázis

Az EURES szolgáltatásai munkaadóknak

Az EURES rendezvénynaptára

Közelgő online események

Az EURES a Facebookon

Az EURES az X-en

Az EURES a LinkedInen

Az EURES az Instagramon

 

Témák
  • Üzlet / Vállalkozás
  • Munkaerőpiaci hírek/mobilitási hírek
  • Hírek/jelentések/statisztika
  • Toborzási trendek
  • Ifjúság
Kapcsolódó szakasz(ok)
Ágazat
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Professional, scientific and technical activities
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities

Jogi nyilatkozat

A cikkek célja az EURES portál felhasználóinak tájékoztatása az aktuális témákról és trendekről, valamint viták és viták ösztönzése. Tartalmuk nem feltétlenül tükrözi az Európai Munkaügyi Hatóság (ELA) vagy az Európai Bizottság álláspontját. Ezenkívül az EURES és az ELA nem támogatja a fent említett harmadik felek webhelyeit.