Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy26 października 2023Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia SpołecznegoCzas na przeczytanie: 3 min

Budowanie kariery zawodowej: jak zdobyć pierwszą pracę w budownictwie

Rozwój zielonej gospodarki stworzył wiele nowych możliwości w sektorze budowlanym, ale wejście na ten rynek wymaga szczególnych umiejętności i przygotowania zawodowego. Przeczytaj nasze wskazówki, jak zdobyć pierwszą pracę w budownictwie.

Building your career: How to get your first job in construction

Zapisz się na praktyki i programy przygotowania zawodowego.

Znalezienie pracy w budownictwie wymaga specyficznego zestawu umiejętności i przygotowania zawodowego. Jeśli myślisz o znalezieniu pracy w tym sektorze, możesz rozwinąć swoje umiejętności na kilka sposobów. Praktyki zawodowe to świetny sposób na zdobycie umiejętności w miejscu pracy, przy jednoczesnym otrzymywaniu wynagrodzenia. Umiejętności, które zdobędziesz mogą pomóc Ci znaleźć pierwszą pracę w budownictwie, a w dłuższej perspektywie zbudować udaną karierę w tej branży. Alternatywnym sposobem rozwijania swoich umiejętności są programy praktyk zawodowych. Są one zazwyczaj bardziej elastyczne i mogą trwać krócej. Jest to idealna opcja dla osób, które mają już napięte harmonogramy.

Uzyskaj certyfikat

Doskonałym sposobem na wyróżnienie się jest uzyskanie certyfikatu i odbycie szkolenia w obszarze, w którym chce się pracować. Istnieje wiele różnych ścieżek szkolenia i certyfikacji. Wiele szkół wyższych oferuje szkolenia i kształcenie zawodowe w zakresie budownictwa, gdzie można nauczyć się podstaw.

Szkoły handlowe oferują bardziej specjalistyczne szkolenia w określonych obszarach, takich jak obsługa złożonych maszyn, spawanie i murarstwo. Kursy te zapewniają szkolenie praktyczne, które będzie potrzebne do znalezienia pierwszej pracy w budownictwie. Co więcej, otrzymasz certyfikat, który może interesować potencjalnych pracodawców w tym sektorze.

Pamiętaj, aby podkreślić swoje umiejętności miękkie

Umiejętności miękkie stanowią ważną część przygotowania do pierwszej pracy w budownictwie. Twój pracodawca musi wiedzieć, czy jesteś właściwą osobą dla jego zespołu. Pamiętaj zatem, by w rozmowie kwalifikacyjnej podkreślać wiedzę praktyczną, nie zapominając o umiejętnościach miękkich. Poniżej przedstawiono kilka przykładów umiejętności miękkich, które można wykorzystać w budownictwie:

  • Umiejętności komunikacyjne są kluczowe na placu budowy. Musisz być w stanie szybko i uważnie słuchać poleceń oraz je wydawać – od tego zależy bezpieczeństwo Twoje i Twojego zespołu.
  • Ważna jest również umiejętność pracy zespołowej, ponieważ większość stanowisk w budownictwie tego wymaga. Warto podać przykłady wcześniejszych pozytywnych doświadczeń w środowisku zespołowym.
  • Technologia staje się ważnym czynnikiem w naszej pracy. Nie inaczej jest w branży budowlanej, więc pamiętaj, aby podkreślić wcześniejsze wykorzystanie technologii w miejscu pracy i wszelkie powiązane umiejętności techniczne, które posiadasz. Możesz również podczas przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej zapoznać się z najnowszym oprogramowaniem i programami, które są wykorzystywane w budownictwie.

Zadbaj o widoczność

Posiadasz umiejętności, przygotowanie zawodowe i certyfikaty potrzebne do podjęcia pierwszej pracy, lecz jak możesz zostać zauważonym przez potencjalnych pracodawców?

Targi pracy są doskonałą okazją do spotkań i nawiązania kontaktów i z osobami z branży budowlanej oraz zapoznania się z różnymi przedsiębiorstwami działającymi obecnie w tym sektorze. Potraktuj te wydarzenia jako serię mini rozmów kwalifikacyjnych i porozmawiaj z jak największą liczbą liderów branży i pracodawców. Informacje na temat zbliżających się targów pracy można znaleźć na stronie internetowej Europejskich Dni Pracy.

Czy wiesz, że pracownicy budowlani znajdują się wśród 15 najbardziej poszukiwanych zawodów w Europie? Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz najnowszy artykuł na temat niedoborów i nadwyżek siły roboczej.

 

Powiązane linki:

Europejskie Dni Pracy

EURES odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące niedoborów i nadwyżek pracowników w Europie

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Informacje szczegółowe

Tematy
  • Biznes/Przedsiębiorczość
  • Porady i wskazówki
  • Wiadomości z rynku pracy/wiadomości dotyczące mobilności
  • Trendy rekrutacyjne
  • Młodzież
Powiązane sekcje
Sektor
  • Construction

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.