Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy19 kwietnia 2017Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia SpołecznegoCzas na przeczytanie: 3 min

Do pracy czy na studia – który wybór jest dla Ciebie najlepszy?

Podejmowanie decyzji o swojej przyszłości nigdy nie jest łatwe, zwłaszcza gdy masz przed sobą całe życie i martwisz się, że dokonasz złego wyboru. Przed jednym z pierwszych życiowych wyborów wielu młodych ludzi staje po ukończeniu szkoły: iść na studia czy od razu stawić czoła wyzwaniom rynku pracy? Na to odwieczne pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Poniżej zebraliśmy kilka przemyśleń, które – mamy nadzieję – pomogą Ci w podjęciu najwłaściwszej decyzji.

Work or university – which is right for you?
Shutterstock

Wiele zależy od tego, co chcesz w życiu robić...

W niektórych branżach dyplom uniwersytecki jest standardowym wymaganiem dla pracowników. Są to głównie sektory naukowe, takie jak medycyna, matematyka czy nauki ścisłe, w których niezbędną wiedzę zdobywa się w ciągu wielu lat studiów.

Z kolei w innych branżach – bardziej o charakterze zawodowym – na równi z dyplomem studiów ceni się doświadczenie w pracy, ponieważ daje ono praktykę, której studia nie zawsze zapewniają. Pomyśl, jaką ścieżkę kariery chciałbyś obrać i może to podpowie Ci, w którą stronę się skierować.

... a jeśli jeszcze właściwie nie wiesz

A co, jeśli jeszcze nie postanowiłeś, co chcesz robić? Wybór między studiami a pracą nie oznacza, że tą wybraną drogą musisz iść przez całe życie. Jeśli na późniejszym etapie chcesz zmienić branżę, nie oznacza to, że czas spędzony na uczelni lub w pracy jest stracony. Umiejętności komunikacji i posługiwania się technologiami cyfrowymi są powszechnie wykorzystywane i przydają się wszędzie. Będą one Twoim mocnym atutem, gdziekolwiek się znajdziesz.

Oprócz tego warto przyjrzeć się, na jakie umiejętności i stanowiska jest największe zapotrzebowanie. Być może coś Cię zainteresuje i jeśli pójdziesz od razu do pracy, a studia odłożysz na później, Twoje szanse na zatrudnienie znacznie wzrosną.

A co z finansami?

Pieniądze to zawsze drażliwa, lecz istotna kwestia – zwłaszcza w krajach, w których młodzi ludzie często kończą studia z potężnymi długami. Większość studiów wymaga ponoszenia pewnych kosztów, czasem nawet jeszcze po zakończeniu studiów, natomiast pracując, możesz zgromadzić oszczędności.

Jednakże inwestycja taka może się opłacić w perspektywie długoterminowej, ponieważ dyplom uniwersytecki to często klucz do lepiej płatnych stanowisk. Wiele krajów UE proponuje także różne stypendia, które pomagają młodym ludziom studiować bez konieczności długotrwałej spłaty długu po opuszczeniu uniwersytetu.

Można spróbować jednego i drugiego

Aby sobie dorobić lub zdobyć doświadczenie, wielu studentów łączy naukę z dorywczą pracą. Nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza gdy kierunek Twoich studiów wymaga wiele nauki, lecz może to być dobry sposób na czerpanie tego, co najlepsze z obu źródeł.

Z drugiej strony, wejście w świat pracy nie oznacza, że studiowanie już nie wchodzi w grę. Dzięki nowinkom technologicznym coraz bardziej dostępne jest kształcenie na odległość, a kursy oferowane w niepełnym wymiarze godzin dają możliwość dostosowania ich do własnych potrzeb.

Coraz więcej uczelni również pomaga rozwiązać ten dylemat, proponując kierunki łączące studiowanie i pracę. Wybierając taki kierunek, możesz robić i jedno, i drugie, więc może by tak sprawdzić co proponują uniwersytety w Twoim kraju i za granicą?

Istnieje trzecia możliwość

Praktyki zawodowe, szkolenia i staże to kolejna możliwość wypełnienia luki między pracą a studiami. Można również w świetny sposób zrobić krok do przodu w sektorze lub zawodzie, który Cię interesuje, i zdobyć cenne doświadczenie. Sprawdź sekcję oferty dla młodych ludzi w Drop’pin@EURES i wyszukaj praktyki zawodowe, szkolenia lub staże odpowiednie dla Ciebie.

Oczywiście trzeba rozważyć jeszcze wiele innych aspektów – decyzja nie jest łatwa – ale mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci określić najważniejsze kwestie. Niezależnie od tego, co postanowisz, może by tak dodać kolejne wyzwanie i spróbować tego wszystkiego w innym kraju? W naszym artykule studia, szkolenie lub praca za granicą znajdziesz niezbędne wskazówki, jak się za to zabrać.

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradcę EURES

 Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

EURES na Google+

Tematy
  • Porady i wskazówki
  • Wiadomości/raporty/statystyki
  • Młodzież
Powiązane sekcje
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.