Preskoči na glavno vsebino
EURES (EURopean Employment Services)
Novice14. december 2023Evropski organ za delo, Generalni direktorat za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanjePredviden čas branja: 3 min

Kaj storiti, ko se na delovnem mestu počutite preobremenjene

V današnjem svetu hitrega tempa dela se pogosto počutimo preobremenjene zaradi pritiskov, ki se pojavljajo, ko moramo dokončati stvari v nekem roku, opraviti več nalog hkrati in obenem ohranjati visoko raven storilnosti. V nadaljevanju vam predstavljamo nekaj strategij, ki vam bodo v pomoč.

What to do when you feel overwhelmed at work

Določite prednostne naloge in se organizirajte

Eden od prvih korakov pri obvladovanju velike delovne obremenitve je prednostno razvrščanje nalog. Opredelite najbolj kritična in časovno občutljiva opravila ter se najprej osredotočite na njihovo dokončanje.

Večje projekte razdelite na manjše, bolj obvladljive elemente in pripravite časovni načrt, ki se ga boste držali. Označitev posameznega elementa kot dokončanega lahko prinese zadovoljstvo in vas spodbudi, da si še naprej prizadevate za dosego končnega cilja.

Uporabljajte orodja, kot so seznami opravil, koledarji in aplikacije za vodenje projektov, da ostanete organizirani in spremljate svoj napredek.

Določite uresničljive cilje

Pomembno je, da si postavite uresničljive cilje ter da sodelavcem in/ali strankam sporočite, če njihova zahteva ni uresničljiva. Določitev uresničljivih ciljev in obvladovanje pričakovanj bosta pripomogla k zmanjšanju stresa in povečanju splošnega zadovoljstva na delovnem mestu.

Naučite se delegirati naloge

Delegirajte ustrezne naloge sodelavcem in se tako razbremenite ter prispevajte k bolj sodelovalnemu delovnemu okolju. Učinkovito delegiranje ne le enakomerneje porazdeli delovno obremenitev, temveč tudi spodbuja timsko delo in razvoj spretnosti pri članih ekipe.

Upravljajte svoj čas

Učinkovito upravljanje časa je ključnega pomena za obvladovanje velike delovne obremenitve. Dan si razdelite na posamezne delovne sklope in različnim nalogam dodelite posamezne časovne termine. Uporabljajte tehnike, kot je tehnika pomodoro, pri kateri delate določen čas in si nato vzamete kratek odmor. Ta pristop lahko poveča storilnost in prepreči izgorelost.

Vzemite si odmor in redno skrbite zase

Redni odmori čez dan so bistvenega pomena za ohranjanje osredotočenosti in storilnosti. Lahko se odmaknete od mize in se odpravite na kratek sprehod ali si vzamete nekaj časa, da izvedete vaje globokega dihanja in zbistrite misli. Poleg tega prednostno razvrstite dejavnosti, s katerimi skrbite zase, kot so telesna vadba, dobra higiena spanja in izvajanje najljubših prostočasnih dejavnosti, saj vam bo to pomagalo obvladati stres in ohranjati splošno dobro počutje.

Določite meje

V današnji digitalni dobi smo zlahka nenehno povezani z delom prek e-pošte in aplikacij za sporočanje. Postavite jasne meje med poklicnim in zasebnim življenjem tako, da med prostim časom ne preverjate sporočil, povezanih z delom, ter si vzamete čas za dejavnosti, ki vam pomagajo, da se sprostite in si napolnite baterije.

Poiščite podporo

Če se počutite preobremenjene, se ne obotavljajte in poiščite podporo pri sodelavcih, prijateljih ali družini. Pogovor z drugimi o izzivih, s katerimi se spoprijemate, vam lahko zagotovi dragocene poglede in spoznanja. Poleg tega so lahko v vašem delovnem okolju na voljo viri, kot so svetovalne storitve ali programi pomoči zaposlenim, ki vam bodo pomagali pri obvladovanju stresa.

Čeprav je občutek preobremenjenosti na delovnem mestu pogosta izkušnja, je treba prepoznati njegove znake in sprejeti proaktivne ukrepe za njegovo reševanje. Z določanjem prednostnih nalog, postavljanjem uresničljivih ciljev in učinkovitim upravljanjem časa lahko ustvarite bolj uravnoteženo in izpolnjujoče poklicno življenje. Skrb za dobro počutje ni koristna le za vas same, temveč prispeva tudi k bolj pozitivnemu in produktivnemu delovnemu okolju.

Čutite, da je napočil čas za spremembo? Oglejte si naš članek „Kako zamenjati poklicno pot brez predhodnih izkušenj“.

 

Sorodne povezave:

Kako zamenjati poklicno pot brez predhodnih izkušenj

 

Več o tem:

Evropski dnevi zaposlovanja

Poišči Euresove svetovalce

Življenjske in delovne razmere v državah mreže EURES

Euresova zbirka podatkov o prostih delovnih mestih

Euresove storitve za delodajalce

Euresov koledar prireditev

Prihodnji spletni dogodki

EURES na Facebooku

EURES na Twitterju

EURES na LinkedInu

Teme
  • Namigi in nasveti
Povezani razdelki
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Izjava o omejitvi odgovornosti

Članki so namenjeni zagotavljanju informacij uporabnikom portala EURES o aktualnih temah in trendih ter spodbujanju razprav in debat. Njihova vsebina ne odraža nujno stališča Evropskega urada za delo (ELA) ali Evropske komisije. Poleg tega EURES in ELA ne podpirata zgoraj omenjenih spletnih mest tretjih oseb.