Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy7 czerwca 2017Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia SpołecznegoCzas na przeczytanie: 4 min

Jedyny w swoim rodzaju przewodnik po tworzeniu sieci kontaktów

W tworzeniu sieci kontaktów (ang. networking) chodzi o budowanie relacji, przedstawianie swojej osoby na zewnątrz i pozyskiwanie możliwości niedostępnych w ramach zwykłego wyszukiwania ofert pracy w internecie. Wiele kwestii należy przemyśleć, szczególnie w przypadku faktycznego udziału w wydarzeniach służących nawiązywaniu kontaktów; dlatego proces ten podzieliliśmy na trzy zasadnicze etapy, tak aby pomóc ci się przygotować, mądrze wykorzystać poświęcony czas i osiągnąć jak największe korzyści z tego doświadczenia.

The ultimate guide to networking

Etap 1: Przed wydarzeniem służącym nawiązywaniu kontaktów

Znajdź odpowiednie dla siebie wydarzenie

Organizuje się liczne wydarzenia służące nawiązywaniu kontaktów, a wiele z nich jest dostosowanych do konkretnych tematów, sektorów lub państw. Należy upewnić się, że wybierasz wydarzenie, które ciebie dotyczy i które cię interesuje, tak aby możliwa była wymiana opinii ze spotkanymi osobami. Aby uzyskać informacje o nadchodzących wydarzeniach, warto rozpocząć od strony internetowej poświęconej Europejskim Dniom Pracy.

Przygotuj się na prezentację swoich atutów

Choć w tworzeniu sieci kontaktów nie chodzi tylko o wypromowanie siebie, dobrym pomysłem jest przygotowanie się na zaprezentowanie swojej osoby i atutów, które można zaoferować potencjalnemu pracodawcy. Należy skupić się na odpowiednich kwalifikacjach i doświadczeniu, ale również na elementach odróżniających cię od innych osób.

Upewnij się, że twój profil na LinkedIn jest aktualny

Jeżeli spotkane osoby będą chciały uzyskać o tobie więcej informacji, prawdopodobnie LinkedIn będzie pierwszym miejscem, które sprawdzą. Dzięki aktualizowaniu profilu łatwiej będzie zrobić jak najlepsze wrażenie i w pełni zaprezentować swoje umiejętności i doświadczenie.

Sprawdź (jeżeli to możliwe) listę prelegentów i uczestników

Jeżeli wiesz, kim są inni uczestnicy, łatwiej jest z góry zaplanować, na co poświęcić czas w trakcie spotkania. Możesz wybrać konkretne osoby, z którymi chcesz porozmawiać, lub konkretne sesje, w których chcesz uczestniczyć; dzięki temu będzie mógł/mogła jak najbardziej skorzystać z wydarzenia.

Etap 2: W czasie wydarzenia służącego nawiązywaniu kontaktów

Zaangażuj się

Tworzenie sieci kontaktów może być zajęciem przytłaczającym, jednak korzyści są warte podjęcia ryzyka i dlatego należy panować nad nerwami! Z pewnością należy rozmawiać z ludźmi i zacząć nawiązywać cenne kontakty, które ostatecznie są podstawowym powodem obecności na danym spotkaniu. Jeżeli w odniesieniu do wydarzenia istnieje specjalny hasztag, to zaangażowanie się za pośrednictwem mediów społecznościowych również może być doskonałym sposobem na nawiązanie kontaktów z osobami wokół ciebie.

Przełam pierwsze lody

Osoby, z którymi nawiązujesz kontakty, mogą ci już być znane lub nie. W każdym razie dobrym sposobem na przełamanie pierwszych lodów jest zapytanie o ich pracę i firmę oraz okazanie zainteresowania ich zajęciem. Pomimo że w którymś momencie będziesz oczywiście chciał(-a) przedstawić swoje doświadczenia i umiejętności, lepiej nie rozpoczynać natychmiast od prezentowania swoich atutów, ponieważ to może zrażać niektóre osoby.

 Poproś o wizytówkę, daj swoją

Niektóre osoby bezpośrednio oferują swoje wizytówki, natomiast niektóre tak nie robią; dlatego nie wahaj się i poproś o wizytówkę, szczególnie od osoby, która naprawdę cię interesuje. Dane kontaktowe mają zasadnicze znaczenie dla utrzymania późniejszych kontaktów.

Podobnie pamiętaj o przekazaniu swojej wizytówki, tak aby rozmówcy mieli twoje dane kontaktowe i mogli sobie od razu przypomnieć, kim jesteś!

Etap 3: Po wydarzeniu służącym nawiązywaniu kontaktów

Działania następcze

Ten etap jest prawdopodobnie najważniejszy ze wszystkich – jeżeli nie podtrzymasz nawiązanych kontaktów, to cały wysiłek poświęcony na udział w spotkaniu i nawiązanie znajomości może spełznąć na niczym. Dobrze wykorzystaj zebrane wizytówki i utrzymaj komunikację z poznanymi osobami!

Kontaktuj się poprzez LinkedIn

LinkedIn jest ogromną siecią on-line oraz jednym z kluczowych internetowych centrów rekrutacji. Przez kontakt ze spotkanymi osobami będziesz mógł/mogła okazać zainteresowanie ich osobą i pracą, a jednocześnie zaprosić ich do własnej sieci. Warto też wysłać im osobistą wiadomość odnoszącą się do wydarzenia, tak aby łatwiej im było przypomnieć sobie, skąd cię znają, i wznowić waszą rozmowę.

Jeżeli zastanawiasz się, jakie korzyści płynną z tworzenia sieci kontaktów, zapoznaj się koniecznie z artykułem What can networking do for me? [Co mogę osiągnąć dzięki tworzeniu sieci kontaktów] Jeżeli natomiast wskutek tworzenia sieci kontaktów wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną, doskonałą lekturą będzie artykuł 5 tips for acing your interview [5 wskazówek dotyczących atutów w czasie rozmowy kwalifikacyjnej ].

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradcę EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

EURES na Google+

Tematy
  • Biznes/Przedsiębiorczość
  • Najlepsze praktyki EURES
  • Trendy rekrutacyjne
  • Młodzież
Powiązane sekcje
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.