Prejsť na hlavný obsah
EURES (EURopean Employment Services)
Novinový článok5. apríla 2024Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenieOdhadovaný čas čítania: 4 min

Ako dosiahnuť správnu rovnováhu medzi pracovným a osobným životom

Priemerný človek strávi približne jednu tretinu života prácou. Keďže hranice medzi prácou a súkromným životom sa čoraz viac stierajú, je dôležité nájsť spôsob, ako zabrániť tomu, aby sa tých 90 000 hodín neprenieslo do mimopracovného života.

Striking the right balance between work and personal time
Photo credit: Adobe

Celosvetová pandémia veľmi zmenila spôsob našej práce. Práca na diaľku, ktorá sa v začiatkoch pandémie najprv považovala za nevyhnutnosť, sa v súčasnosti stala súčasťou hybridného modelu práce, ktorého mnohé výhody uznávajú zamestnávatelia aj zamestnanci. Zároveň však sťažila stanovenie jasných hraníc medzi prácou a mimopracovným životom.

V poslednom čase sa veľa hovorí o „rovnováhe medzi pracovným a súkromným životom“, ale čo to presne znamená a prečo je to také dôležité?

Rovnováha medzi pracovným a súkromným životom znamená dosiahnutie správnej rovnováhy medzi časom stráveným prácou a časom, ktorý zostáva na osobný život. Každý z nás je iný, ale jedna vec je istá: táto rovnováha je dôležitá nielen pre fyzickú a duševnú pohodu, pretože umožňuje venovať čas a priestor ďalším záujmom a rozvíjať osobné vzťahy, ale aj pre pracovnú produktivitu, ktorá vedie k lepším výsledkom a vyššej pracovnej spokojnosti.

Ako ju dosiahnete? Napriek neustálemu tlaku na čo najväčší výkon existujú spôsoby, ako podporiť rovnováhu medzi pracovným a osobným životom. Tu je niekoľko spôsobov, ako to môžete urobiť.

Stanovte si priority

Napíšte si úlohy podľa dôležitosti a buďte realistami, pokiaľ ide o to, čo môžete v daný deň stihnúť. Pravdepodobne sa nikdy nedostanete na koniec zoznamu úloh; ak sa to stane vaším cieľom, povedie to len k zvýšenému stresu a celkovému pocitu nespokojnosti, čo následne vyvolá negatívne pocity v súvislosti s vašou prácou.

Stanovte si jasné hranice medzi pracovným časom a mimopracovným časom

Robí sa to ťažšie, keď pracujete z domu. Pokúste sa vyhradiť si samostatný priestor na prácu, z ktorého sa môžete na konci pracovného dňa fyzicky vzdialiť. Ak to nie je možné, označte tento prechod tak, aby mozog zaregistroval, že je čas vypnúť. Napríklad vypnutie počítača znamená, že už nebudete vťahovaní do pracovných e-mailov.

Doprajte si voľna

Aby ste dosiahli čo najlepší výkon, musíte si pravidelne „dobíjať baterky“. Dovolenka vám pomôže odpojiť sa a načerpať nové sily, vďaka čomu sa vrátite s novou perspektívou a dokážete efektívnejšie zvládať pracovnú záťaž.

Poznajte svoje hranice

Spolu s nadriadenými určte, aký objem práce dokážete zvládnuť. Ak budete stále hovoriť „áno“, môžete sa ocitnúť na pokraji vyhorenia. Ak je to možné, delegujte úlohy a nebojte sa ozvať, keď sa stretnete s nereálnymi očakávaniami.

Komunikujte

Ak máte pocit, že sa vám nedarí zosúladiť pracovný a osobný život, porozprávajte sa s niekým z organizácie, komu dôverujete. Môže to byť manažér, referent pre ľudské zdroje alebo kolega, ktorého rady si ceníte; každý z nich vás môže podporiť, či už prerozdelením pracovnej záťaže alebo vám pomôže zmeniť zmýšľanie.

Naplánujte si všetko, čo chcete stihnúť

Voľný čas si plánujte rovnako cieľavedome ako prácu. Do kalendára si zapisujte nielen termíny a pracovné stretnutia, ale aj súkromné aktivity: koníčky, osobné aktivity a spoločenské plány. A čo je najdôležitejšie, držte sa ich.

 

Chcete sa dozvedieť viac o tom, ako dosiahnuť uspokojivú rovnováhu medzi pracovnou kariérou a osobným životom? Prečítajte si náš článok Máte pocit vyhorenia?Vieme vám pomôcť!

 

Súvisiace odkazy:

Čo robiť pri pocite preťaženia v práci

Ako znížiť stres na pracovisku a predchádzať vyhoreniu

Prečo by sme si vždy mali vybrať všetky dovolenkové dni

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Vyhľadať poradcov siete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby portálu EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce online podujatia

EURES na Facebooku

EURES na X

EURES na LinkedIn

EURES na Instagrame

 

Témy
  • Rady a tipy
Súvisiace sekcie
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.