Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy5 kwietnia 2024Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia SpołecznegoCzas na przeczytanie: 3 min

Znalezienie właściwej równowagi między pracą a życiem prywatnym

Przeciętny człowiek spędza w pracy około jednej trzeciej swojego życia. Ponieważ granice między pracą a czasem wolnym coraz bardziej się zacierają, ważne jest znalezienie sposobów na to, aby te 90 000 godzin nie przenikało do reszty naszego życia.

Striking the right balance between work and personal time
Photo credit: Adobe

Pandemia w znacznym stopniu zmieniła sposób, w jaki pracujemy. Praca zdalna, początkowo postrzegana jako konieczność we wczesnych dniach pandemii, stała się obecnie podstawą hybrydowego modelu pracy, a jej liczne zalety doceniają zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Utrudniło to jednak również ustalenie wyraźnych granic między pracą a resztą naszego życia.

Ostatnio wiele mówi się o „równowadze między życiem zawodowym a prywatnym”, ale co to dokładnie oznacza i dlaczego jest tak ważne?

Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym odnosi się do osiągnięcia właściwego balansu między życiem zawodowym i osobistym. Choć dla każdego może to oznaczać coś innego, jedno jest pewne: równowaga ta jest ważna nie tylko dla dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego, ponieważ daje czas i przestrzeń na rozwijanie innych zainteresowań i pielęgnowanie relacji osobistych, ale także dla produktywności, co z kolei przekłada się na lepsze wyniki i większą satysfakcję z pracy.

Jak więc to osiągnąć? Pomimo ciągłej presji na ciągłe osiąganie jak najlepszych wyników istnieją sposoby na zachowanie równowagi między pracą a czasem osobistym. Oto kilka sposobów, jak to zrobić.

Ustal priorytety

Zapisz swoje zadania w kolejności od tych najważniejszych i realistycznie podchodź do tego, co możesz osiągnąć danego dnia. Prawdopodobnie nigdy nie uda ci się zrealizować wszystkich zadań z tej listy; postawienie sobie tego za cel doprowadzi jedynie do zwiększonego stresu i ogólnego poczucia niezadowolenia z wyników, co z kolei wywoła negatywne odczucia związane z pracą.

Wyznacz wyraźne granice między pracą a czasem osobistym

Trudniej jest to zrobić, gdy pracujesz w domu; postaraj się wydzielić osobną przestrzeń, w której będziesz pracować i z której możesz fizycznie wyjść po zakończeniu dnia pracy. Jeśli nie jest to możliwe, wyznacz granicę w taki sposób, aby mózg zarejestrował, że nadszedł czas zakończenia pracy. Na przykład wyłączenie komputera oznacza, że nie będziesz już zajmować się e-mailami służbowymi.

Wykorzystaj urlop

Aby osiągać najlepsze wyniki, musisz regularnie poświęcać czas na zadbanie o siebie i samoodnowę. Odpoczynek od pracy pomoże ci się odciąć i zregenerować siły, dzięki czemu wrócisz z nową perspektywą i będziesz w stanie skuteczniej radzić sobie z obciążeniem pracą.

Poznaj swoje ograniczenia

Jasno określ sobie i swoim przełożonym, jak dużo zadań możesz wziąć na siebie. Ciągłe mówienie „tak” może sprawić, że znajdziesz się na skraju wypalenia. Deleguj zadania, gdy jest to możliwe, i nie bój się otwarcie mówić, gdy czujesz, że pracodawca ma wobec Ciebie nierealistyczne oczekiwania.

Nie bój się rozmawiać

Jeśli czujesz, że masz trudności ze znalezieniem równowagi między pracą a życiem osobistym, porozmawiaj o tym z zaufaną osobą z organizacji. Może to być Twój przełożony, przedstawiciel działu kadr lub współpracownik, którego rady cenisz; mogą Ci pomóc na różne sposoby – od rozdzielenia obowiązków po pomoc w zmianie sposobu myślenia.

Zaplanuj swój czas wolny, inaczej go nie będzie wcale

Podchodź do czasu wolnego tak samo świadomie, jak do pracy. Umieść w kalendarzu nie tylko terminy wykonania zadań i spotkania w pracy, ale także inne elementy swojego życia: zainteresowania, sprawy osobiste i plany towarzyskie. A co najważniejsze, trzymaj się ich.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak osiągnąć równowagę między karierą a życiem osobistym? Przeczytaj nasz artykuł „Wypalenie zawodowe?Pomożemy ci!”.

 

Powiązane linki:

Co zrobić, gdy czujesz się przytłoczony w pracy?

Jak zmniejszyć stres pracowników i zapobiec wypaleniu zawodowemu

Dlaczego zawsze należy korzystać z urlopu wypoczynkowego

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na X

EURES na LinkedIn

EURES na Instagramie

 

Tematy
  • Porady i wskazówki
Powiązane sekcje
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.