Preskoči na glavno vsebino
EURES (EURopean Employment Services)
Novice8. marec 2024Evropski organ za delo, Generalni direktorat za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanjePredviden čas branja: 3 min

Socialna varnost: pravice pri selitvi v tujino

Delavci so ob selitvi v drugo državo članico EU ali državo Efte še vedno upravičeni do uveljavljanja socialnovarstvenih prejemkov.

Social security: your rights when moving across borders
Photo credit: Stock.adobe

Svoje pravice „vzemite“ s seboj

Ko se zaradi dela preselite v drugo evropsko državo, ohranite svoje pravice iz socialnega varstva, tj. od nadomestil za brezposelnost, nadomestila med porodniškim dopustom matere do starostnih pokojnin. To velja ne le za 27 držav članic EU, temveč tudi za Islandijo, Lihtenštajn, Norveško in Švico.

Predpisi EU o koordinaciji sistemov socialne varnosti veljajo za nadomestila za čas bolezni, brezposelnosti, porodniškega dopusta matere in očeta, družinske prejemke ter starostne pokojnine in nadomestila za nesreče pri delu, poklicne bolezni ali smrt in dajatve za preživele družinske člane. Natančna oblika prejemkov, ki so na voljo, se med državami razlikuje.

Čeprav lahko v posameznih državah članicah veljajo različna pravila za socialnovarstvene prejemke, morajo države v skladu s pravili EU svoje sisteme uskladiti tako, da lahko iskalci zaposlitve, ki se iz ene države preselijo v drugo zaradi zaposlitve, še naprej uveljavljajo pravico do dajatev, ki so si jih že prislužili v svoji državi. Vendar pa ne morejo biti zavarovani in prejemati iste vrste nadomestila v dveh državah naenkrat.

Kako neprekinjenost izplačil socialnovarstvenih prejemkov deluje v praksi

Koordinacija sistemov socialne varnosti v državah članicah, tj. dolgoletni steber socialne politike EU, pomeni, da lahko državljani pričakujejo, da se bodo njihove pravice ohranile, ko se preselijo v tujino, bodisi iz službenih ali turističnih razlogov oziroma upokojitve.

Najnovejši podatki EU kažejo, da je leta 2021 v drugi državi članici živelo približno 16 milijonov državljanov EU ali Efte, približno sto milijonov turistov pa je drugo državo obiskalo. V tem letu je bilo upokojencem, ki so živeli v drugi državi EU/Efte ali Združenem kraljestvu, izplačanih skoraj šest milijonov pokojnin, medtem ko je več kot milijon družinskih članov družinske dajatve prejemalo v drugi državi EU/Efte ali Združenem kraljestvu. V obtoku je bilo približno 235 milijonov zdravstvenih kartic (evropskih kartic zdravstvenega zavarovanja).

Pravice do dajatev, ki jih imate kot državljan EU, običajno krije država članica, v kateri delate. Vendar obstajajo izjeme. Če ste na primer kratkotrajno napoteni na delo v drugo državo za največ dve leti, bo vaše pravice iz socialnega varstva še naprej krila država članica, v kateri ima vaš delodajalec sedež.

Če hkrati delate v več kot eni državi, bo vašo pravico do socialnovarstvenih prejemkov krila država, v kateri živite, če tam delate tudi več kot 25 % svojega delovnega časa. V nasprotnem primeru boste obravnavani kot čezmejni delavec, vaše nadomestilo pa bo krila država, v kateri ima vaš delodajalec sedež.

Prav tako boste ob upokojitveni starosti do pokojnine upravičeni v vseh državah članicah EU, v katerih ste bili zavarovani. To morate zahtevati v državi, v kateri ste nazadnje delali.

Prehod na digitalno tehnologijo

Trenutno mora osebam, ki se želijo preseliti iz ene države v drugo zaradi dela in uveljavljati pravico do lokalnih dajatev, ustrezne obrazce https://europa.eu/youreurope/citizens/work/unemployment-and-benefits/social-security-forms/index_sl.htm izdati njihov trenutni nosilec socialne varnosti ali zavod za zdravstveno zavarovanje.

Vendar pa si Evropska komisija v prihodnje prizadeva zmanjšati upravno breme z digitalizacijo, in države spodbuja, naj to naredijo čim bolj uporabnikom prijazno. Pri izmenjavi informacij po vsej Evropi so nosilci socialne varnosti vključeni v sistem elektronske izmenjave informacij o socialni varnosti (EESSI). V pilotnem projektu, pobudi za evropsko izkaznico socialnega zavarovanja(izkaznica ESSPASS), se trenutno proučujejo načini za digitalno preverjanje čezmejnih pravic državljanov iz naslova socialne varnosti.

Dolgoročneje pa je predvidena denarnica za digitalno identiteto v EU (denarnica EUDI), ki bo državljanom EU omogočila shranjevanje digitalnih različic dokumentov o pravicah, da jih bodo lahko različni organi, vključno z nosilci socialne varnosti, inšpektorati za delo in izvajalci zdravstvenega varstva, lažje preverili.

Oglejte si podatkovno zbirko Evropske komisije o posameznih državah in preverite, kateri socialnovarstveni prejemki so na voljo v državi, v katero se boste preselili zaradi zaposlitve. Več informacij o pokojninskih pravicah in o tem, kako jih uveljavljati.

 

Sorodne povezave:

Pravice iz socialnega varstva po državah

Koordinacija sistemov socialne varnosti EU

Preverite, kateri predpisi veljajo za vas.

 

Več o tem:

Evropski dnevi zaposlovanja

Poišči Euresove svetovalce

Življenjske in delovne razmere v državah Euresa

Euresova zbirka podatkov o prostih delovnih mestih

Euresove storitve za delodajalce

Euresov koledar dogodkov

Prihodnji spletni dogodki

EURES na Facebooku

EURES na omrežju X

EURES na LinkedInu

EURES na Instagramu

 

Teme
  • Zbirka orodij EU za mobilnost
  • Namigi in nasveti
  • Novice/poročila/statistika
  • Mladina
Povezani razdelki
Sektor
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Human health and social work activities
  • Public administration and defence; compulsory social security

Izjava o omejitvi odgovornosti

Članki so namenjeni zagotavljanju informacij uporabnikom portala EURES o aktualnih temah in trendih ter spodbujanju razprav in debat. Njihova vsebina ne odraža nujno stališča Evropskega urada za delo (ELA) ali Evropske komisije. Poleg tega EURES in ELA ne podpirata zgoraj omenjenih spletnih mest tretjih oseb.