Prejsť na hlavný obsah
EURES (EURopean Employment Services)
Novinový článok8. marca 2024Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenieOdhadovaný čas čítania: 5 min

Sociálne zabezpečenie: vaše práva pri sťahovaní za hranice

Keď sa pracovníci presťahujú do iného členského štátu EÚ alebo krajiny EZVO, sú naďalej oprávnení požiadať o dávky sociálneho zabezpečenia.

Social security: your rights when moving across borders
Photo credit: Stock.adobe

Vezmite si svoje práva so sebou

Keď sa presťahujete za prácou v rámci Európy, vaše práva na sociálne zabezpečenie zostávajú zachované, počnúc dávkami v nezamestnanosti a materskej dávky až po starobný dôchodok. Vzťahuje sa to nielen na 27 členských štátov EÚ, ale aj na Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko.

Pravidlá EÚ o koordinácii sociálneho zabezpečenia sa vzťahujú na nemocenské dávky, dávky v nezamestnanosti, materské, otcovské a rodinné dávky, ako aj starobné dôchodky a dávky v súvislosti s pracovnými úrazmi, chorobami z povolania, úmrtím a pozostalostnými dávkami. Presné dávky, ktoré sú k dispozícii, sa v jednotlivých krajinách líšia.

Krajiny môžu mať odlišné pravidlá týkajúce sa dávok sociálneho zabezpečenia, ale pravidlá EÚ vyžadujú, aby členské štáty zosúladili svoje systémy tak, aby si uchádzači o zamestnanie, ktorí sa presťahujú za prácou z jednej krajiny do druhej, mohli naďalej nárokovať na dávky, na ktoré už nadobudli právo vo svojej krajine. Nemôžete však byť poistený a poberať rovnakú dávku v dvoch krajinách naraz.

Ako funguje nepretržité pokrytie v praxi

Koordinácia sociálneho zabezpečenia v členských štátoch, ktorá je dlhodobým pilierom sociálnej politiky EÚ, znamená, že občania môžu očakávať, že ich práva zostanú pri pohybe v regióne zachované, a to tak na pracovisku, ako aj vo voľnom čase alebo na dôchodku.

Podľa najnovších údajov EÚ žilo v roku 2021 približne 16 miliónov občanov EÚ, resp. EZVO v inej krajine EÚ alebo EZVO a približne 100 miliónov turistov navštívilo iný členský štát. V tom roku bolo vyplatených takmer 6 miliónov dôchodkov osobám žijúcim v inej krajine EÚ/EZVO alebo v Spojenom kráľovstve, pričom rodinné dávky boli prevedené viac ako miliónu rodinných príslušníkov v inej krajine EÚ/EZVO alebo v Spojenom kráľovstve – a v obehu bolo približne 235 miliónov EPZP (európskych preukazov zdravotného poistenia).

Ako občan EÚ máte zvyčajne nárok na dávky v tej členskej krajine, v ktorej pracujete. Existujú však aj výnimky. Ak ste napríklad krátkodobo vyslaní na pracovnú cestu do inej krajiny na obdobie do dvoch rokov, vaše práva v oblasti sociálneho zabezpečenia budú naďalej pokryté členskou krajinou, v ktorej sídli váš zamestnávateľ.

Ak pracujete vo viac ako jednej krajine naraz, máte nárok na dávky sociálneho zabezpečenia od krajiny, v ktorej žijete, pokiaľ v nej pracujete aj viac ako 25 % vášho pracovného času. V opačnom prípade budete klasifikovaný ako cezhraničný pracovník a vaše dávky bude hradiť krajina, v ktorej sídli váš zamestnávateľ.

Takisto budete mať nárok na dôchodok v dôchodkovom veku z každého členského štátu EÚ, v ktorom ste boli poistený. Žiadosť sa podáva v krajine, v ktorej ste naposledy pracovali.

Prechod na digitálne technológie

V súčasnosti tí, ktorí sa chcú presťahovať do inej krajiny za prácou a požiadať o miestne dávky, musia mať príslušné formulárevydané ich súčasnou inštitúciou sociálneho zabezpečenia alebo orgánom zdravotného poistenia.

Európska komisia sa však do budúcna snaží znížiť administratívnu záťaž digitalizáciou a nabáda krajiny, aby ju používateľom čo najviac uľahčili. Systém elektronickej výmeny informácií o sociálnom zabezpečení (EESSI) spolupracuje s inštitúciami sociálneho zabezpečenia na výmene informácií v celej Európe. Pilotný projekt, iniciatíva Európsky preukaz sociálneho zabezpečenia, sa v súčasnosti zameriava na spôsoby digitálneho overovania cezhraničných nárokov občanov na sociálne zabezpečenie.

Z dlhodobého hľadiska sa plánuje peňaženka digitálnej identity EÚ (EUDI), ktorá občanom EÚ umožní nosiť digitálne verzie dokladov o nároku na účely jednoduchého overenia orgánmi vrátane inštitúcií sociálneho zabezpečenia, inšpektorátov práce a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Pozrite si databázu krajín Európskej komisie a zistite, ktoré dávky sociálneho zabezpečenia sú dostupné v krajine, do ktorej sa sťahujete za prácou. Ďalšie informácie o dôchodkových právach a o tom, ako si ich uplatňovať.

 

Súvisiace odkazy:

Práva sociálneho zabezpečenia v jednotlivých krajinách

Koordinácia systémov sociálneho zabezpečenia v EÚ

Ako pochopiť, ktoré pravidlá sa na vás vzťahujú.

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Vyhľadať poradcov siete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby portálu EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce podujatia online

EURES na Facebooku

EURES na X

EURES na LinkedIn

EURES na Instagrame

 

Témy
  • Súbor nástrojov EÚ pre mobilitu
  • Rady a tipy
  • Správy/reportáže/štatistiky
  • Mladosti
Súvisiace sekcie
Sektor
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Human health and social work activities
  • Public administration and defence; compulsory social security

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.