Prejsť na hlavný obsah
EURES (EURopean Employment Services)
Novinový článok18. apríla 2019Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenieOdhadovaný čas čítania: 6 min

Sociálne médiá: Nástroj na hľadanie pracovného miesta?

Viac ako dve miliardy ľudí používajú sociálne médiá každý deň na udržiavanie kontaktu s priateľmi, zdieľanie fotografií, pozeranie zábavných videí atď. Sociálne médiá však majú aj ďalšie skvelé využitia. V tomto článku sa pozrieme na to, prečo môžu byť sociálne médiá skvelým spôsobom, ako si nájsť vysnívanú prácu.

Social media: A job hunting tool?
EURES

LinkedIn

Článok o hľadaní pracovného miesta prostredníctvom sociálnych médií nemožno začať inak, ako spomenutím siete LinkedIn. Táto stránka, ktorá bola spustená v roku 2002, je osobitne určená pre profesionálne nadväzovanie kontaktov a najímanie zamestnancov. Ponúka rozličné nástroje a funkcie a my sme z nich vybrali niekoľko našich obľúbených.

Pripojte sa k skupinám: Týmto je logické a vhodné začať. Na sieti Linkedln funguje viac ako 1,7 milióna skupín, ktoré nie sú vyhradené len pre jednotlivé spoločnosti, ale sú určené aj na nadväzovanie kontaktov, pre organizácie a osobitné témy. Pripojením sa k skupine získate prístup k odborníkom, ľuďom, ktorí majú rovnaké záujmy alebo zmýšľanie ako vy, a možno dokonca aj k potenciálnym zamestnávateľom.

Vyhľadávajte pracovné miesto: Vyhľadávanie práce prostredníctvom siete LinkedIn funguje podobne ako iné nástroje vyhľadávania pracovných miest, čiže si môžete vyhľadať voľné pracovné miesta a uchádzať sa o ne. Okrem možnosti manuálne vyhľadávať vám stránka odporučí aj pracovné miesta na základe vášho profilu a kariérnych záujmov (pozri ďalej). Týmto spôsobom sa môžete rýchlejšie dostať k zaujímavým pracovným pozíciám, ktoré inzerujú priamo zamestnávatelia.

Aktivujte si kariérne záujmy: Na karte „Pracovné miesta“ (Jobs) môžete týmto spôsobom pre náborových pracovníkov uviesť, že si hľadáte pracovné miesto. Môžete napríklad konkretizovať, o aké pracovné pozície máte záujem, ako aj miesta práce, druhy pracovných zmlúv, odvetvia a dátum nástupu. Zapnite možnosť kariérnych záujmov a čo najpodrobnejšie vyplňte všetky informácie, aby ste tak vyjadrili svoj záujem pre potenciálnych zamestnávateľov.

Zabezpečte si potvrdenie svojich zručností: Vytvoriť zoznam zručností je ľahké, ale zamestnávateľ zvyčajne nevie posúdiť, či zoznam zodpovedá skutočnosti. Na to slúži práve funkcia potvrdenia zručností. Potvrdené zručnosti sú viac ako len váš názor, keďže poskytujú potrebné ubezpečenie pre náborových pracovníkov, že ich naozaj máte.

Twitter

Podľa odhadov sa na sieti Twitter denne odosiela 500 miliónov príspevkov, a preto je bohatým zdrojom informácií, najnovších trendov a noviniek. Takisto je výborným miestom na hľadanie pracovných príležitostí, a to najmä ak radi hľadáte za pochodu.

Sledujte hashtagy: Väčšina náborových pracovníkov používa pri inzerovaní voľných pracovných miest na sieti Twitter hashtagy. Rýchlym a pravidelným vyhľadaním hashtagov, ako napríklad #pracovné miesto, alebo konkrétnejších hashtagov v prípade, že máte záujem o konkrétnu spoločnosť alebo pracovné miesto, si zabezpečíte, že príležitosť príde priamo k vám.

Sledujte lídrov: V každom odvetví sú vedúce spoločnosti a vplyvné osobnosti. Sledovaním týchto ľudí a organizácií si rozšírite svoju sieť kontaktov a takisto získate okamžitý prístup ku všetkým ich najnovším príspevkom.

Zacieľujte svoje príspevky: Pridávanie príspevkov o konkrétnom odvetví alebo predmete je jednoduchým spôsobom, ako prejaviť svoj záujem. Môže sa stať, že tým získate aj relevantnejších sledovateľov, alebo nájdete užitočné účty, ktoré sa oplatí sledovať.

Vyhľadávajte pracovné miesto: Hoci Twitter nemá klasickú zabudovanú funkciu na vyhľadávanie pracovného miesta ako LinkedIn, webové stránky ako Jobs By Twitter a Twit Job Seek vám môžu byť nápomocné. Na sledovanie pracovných príležitostí, ktoré sú pre vás zaujímavé, stačí postupovať podľa pokynov na týchto stránkach.

Facebook

Pri hľadaní pracovného miesta na stránkach sociálnych sietí by ste možno neuvažovali o využití siete Facebook, ale aj tá má čo ponúknuť. Takmer s 1,5 miliardy aktívnych používateľov denne je stále najväčšou sociálnou sieťou na svete. Okrem toho má viac ako 60 miliónov podnikov stránku na Facebooku, čo viac ako opodstatňuje jeho zahrnutie do tohto zoznamu.

Rozširujte svoju sieť kontaktov: Najzákladnejším krokom na sieti Facebook je pripojenie sa k relevantným skupinám a „lajkovanie“ stránok ľudí a spoločností, ktoré vás zaujímajú. Získate tak okamžitý prístup ku všetkým novinkám a informáciám o potenciálnych pracovných miestach. Nastavenie svojho konta si môžete upraviť, aby ste si zabezpečili, že budete dostávať e-mailové upozornenia o ich príspevkoch a neujdú vám žiadne príležitosti.

Vytvorte si profil venovaný hľadaniu pracovného miesta: Ak chcete zájsť ešte o krok ďalej, môže sa vám oplatiť vytvoriť si úplne nový, „profesionálny“ profil. To vám poskytne prázdny priestor, na ktorom môžete predstaviť svoje talenty, a zároveň budete mať osobný priestor, kde môžete naďalej pridávať fotografie z dovolenky a zábavné mémy.

Všeobecné tipy

Aktualizujte informácie vo svojom profile: Bez ohľadu na to, akú platformu sociálnych médií sa rozhodnete využiť, váš profil má len takú hodnotu, akú majú informácie, ktoré obsahuje. Ak chcete čo najviac zvýšiť svoj náborový potenciál, snažte sa, aby boli informácie podrobné, relevantné a aktuálne.

Buďte profesionálny: Sociálne médiá nabádajú k istej miere neformálnosti. Je to v poriadku, pokiaľ chatujete s priateľmi, ale náboroví pracovníci ocenia profesionálnejšie správanie. Myslite na to, koho sa snažíte osloviť a ako by ste to mali urobiť ešte pred tým, ako kliknete na odoslanie príspevku. Pamätajte na to, že stránky sociálnych médií majú veľmi dlhú pamäť – aby ste nemuseli ľutovať, čo ste zavesili na sieť pred piatimi rokmi!

Tu to teda máte: naše tipy, ako používať sociálne médiá pri hľadaní pracovného miesta. Teraz je na vás, aby ste sa do toho pustili a tieto rady využili čo najlepšie. Veľa šťastia!

Článok vznikol v rámci partnerstva s portálom EURES, Európskym portálom pre pracovnú mobilitu.

 

Súvisiace odkazy:

LinkedIn

Twitter

Facebook

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Drop’pin@EURES

Vyhľadať poradcu siete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce podujatia online

Sieť EURES na Facebooku

Sieť EURES na Twitteri

Sieť EURES na LinkedIn

Témy
  • Rady a tipy
  • Sociálne médiá
  • Mladosti
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.