Preskoči na glavno vsebino
EURES (EURopean Employment Services)
Novice15. november 2017Evropski organ za delo, Generalni direktorat za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanjePredviden čas branja: 3 min

Instrument za mala in srednja podjetja: okrepitev zmogljivosti malih in srednjih podjetij

Mala in srednja podjetja so sestavni del sedanje in prihodnje blaginje Evrope.

The SME Instrument: boost your SME’s potential

V letnem poročilu Evropske komisije za obdobje 2015–2016 je navedeno, da spada 99 od 100 podjetij v Evropi med mala in srednja podjetja in da skupno zaposlujejo dve tretjini evropskih delavcev. Ob upoštevanju tega je jasno, zakaj so mala in srednja podjetja v središču programov podpore in možnosti financiranja, ki jih izvaja Komisija. Instrument za mala in srednja podjetja je ključni akter na tem področju, zato si bomo v naslednjem članku podrobneje pogledali, kaj vključuje.

Kaj je instrument za mala in srednja podjetja?

Instrument za mala in srednja podjetja kot del programa Obzorje 2020 pomaga malim in srednjim podjetjem z visokimi zmogljivostmi razvijati inovativne nove projekte, ki jim bodo pomagali rasti v Evropi in zunaj nje. Do financiranja so mala in srednja podjetja upravičena po uspešno opravljeni prijavi, omogoča pa jim krajši čas za izvedbo naložbe, boljšo inovacijsko zmogljivost, odlično poslovno svetovanje in hitrejšo rast.

Kateri so dosedanji dosežki instrumenta?

V prvih treh letih je instrument za mala in srednja podjetja zagotovil več kot 882 milijonov EUR sredstev in podprl skoraj 2 500 malih in srednjih podjetij. Končni cilj je do zaključka programa Obzorje 2020 podpreti 7 500 malih in srednjih podjetij.

Kako instrument deluje?

Instrument za mala in srednja podjetja je sestavljen iz treh stopenj, zato je priporočljivo, da se mala in srednja podjetja najprej prijavijo na 1. stopnjo:

  • 1. stopnja: Zasnova in ocena izvedljivosti – od ideje do zasnove (6 mesecev) Na tej stopnji malo in srednje podjetje pripravi začetni predlog poslovnega načrta, EU pa izvede študijo izvedljivosti, da preveri njegovo sposobnost preživetja. Na razpolago je 50 000 EUR sredstev.
  • 2. stopnja: Predstavitev, tržna replikacija ter raziskave in razvoj – od zasnove do zrelosti trga (1–2 leti) Na tej stopnji malo in srednje podjetje nadalje razvija svoj predlog z inovacijskimi dejavnostmi in oblikuje bolj dovršen poslovni načrt. Na razpolago je med 0,5 milijona in 2,5 milijona EUR sredstev.
  • 3. stopnja: Poslovni razvoj in podporne storitve – priprava na uvedbo na trg Na zadnji stopnji prejmejo mala in srednja podjetja podporo za poslovni razvoj, vključno z usposabljanjem, kako se lotiti projekta in ga razviti v tržni proizvod. Na tej stopnji ni na voljo dodatnega neposrednega financiranja.

Kdo se lahko prijavi za financiranje iz instrumenta?

Za financiranje iz instrumenta se lahko prijavijo posamezna pridobitna mala in srednja podjetja ali konzorcij pridobitnih malih in srednjih podjetij. Mala in srednja podjetja morajo imeti visoke zmogljivosti za rast in inovacije ter močna prizadevanja v svetovnem merilu. Vsi prijavitelji morajo imeti pravni sedež v eni od 28 držav članic EU ali državi, ki jo pokriva Obzorje 2020.

Kje lahko mala in srednja podjetja izvejo več o instrumentu in se nanj prijavijo?

Zainteresiranim malim in srednjim podjetjem se priporoča, da se obrenjo na svojo najbližjo nacionalno kontaktno točko za mala in srednja podjetja ali partnerja mreže Enterprise Europe Network (EEN), kjer bodo lahko pridobili informacije in smernice o Obzorju 2020 ter instrumentu za mala in srednja podjetja. Uporabne informacije so na voljo tudi na spletu.

Ali želite izvedeti več o programih in priložnostih EU? Oglejte si članke o Evropskem socialnem skladu in programu Erasmus+.

 

Sorodne povezave:

Nacionalne kontaktne točke za mala in srednja podjetja

Partner mreže Enterprise Europe Network (EEN)

 

Več o tem:

Evropski dnevi zaposlovanjaDrop’pin@EURES

Poiščite Euresovega svetovalca

Življenjske in delovne razmere v državah Euresa

Euresova zbirka podatkov o prostih delovnih mestih

Euresove storitve za delodajalce

Euresov koledar prireditev

Prihodnji spletni dogodki

EURES na Facebooku

EURES na Twitterju

EURES na LinkedInu

EURES na Googlu+

Teme
  • Poslovanje/podjetništvo
  • Zunanji deležniki
  • Novice s trga dela/novice mobilnosti
  • Novice/poročila/statistika
  • Mladina
Povezani razdelki

Izjava o omejitvi odgovornosti

Članki so namenjeni zagotavljanju informacij uporabnikom portala EURES o aktualnih temah in trendih ter spodbujanju razprav in debat. Njihova vsebina ne odraža nujno stališča Evropskega urada za delo (ELA) ali Evropske komisije. Poleg tega EURES in ELA ne podpirata zgoraj omenjenih spletnih mest tretjih oseb.