Skip to main content
Symbol graficzny Komisji Europejskiej
EURES
Artykuł prasowy12 marzec 2018Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Modelowe CV w odpowiedzi na właściwą ofertę pracy dzięki EURES Włochy

EURES Włochy wyposaża młodych ludzi poszukujących pracy w narzędzia, które pomogą im stawiać pierwsze kroki na międzynarodowej ścieżce zawodowej.

The right CV for the right job, thanks to EURES Italy
EURES Abruzzo

We współpracy z włoskim Uniwersytetem w Teramo, EURES Włochy organizuje warsztaty dla studentów, absolwentów oraz innych uczestników, podczas których zdobywają oni umiejętności niezbędne do tworzenia przyciągających uwagę pracodawców CV w języku włoskim i angielskim.

Uczestnicy uczą się pisać CV w obu językach, ze szczególnym naciskiem na europejski szablon Europass, rejestrować swoje CV w portalu EURES, redagować list motywacyjny kierowany do pracodawców we Włoszech i za granicą, przygotowywać podanie o pracę niebędące odpowiedzią na ogłoszenie i składać podanie w odpowiedzi na ogłoszenie o pracy na portalu EURES. Dowiadują się także, jak pokazać się od najlepszej strony podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Z warsztatów skorzystało już wielu młodych ludzi poszukujących pracy. Jednym z nich jest 24-letni Saverio Zappacosta z włoskiej Pescary, który studiuje na wydziale nauk o komunikacji, a obecnie przebywa w Stanach Zjednoczonych, gdzie wyjechał na rok studiów na Uniwersytecie Wyoming.

„To seminarium było dla mnie przełomem, ponieważ miało miejsce tuż przed moim wyjazdem do Stanów Zjednoczonych", mówi. „Zrozumiałem czym różnią się CV, których oczekują pracodawcy w różnych krajach i dowiedziałem się, jak najskuteczniej zaprezentować swoje umiejętności w zależności od kraju i stanowiska, o które się ubiegam. Wcześniej nie zdawałem sobie sprawy, że posiadam pewne wyjątkowe umiejętności, a dzięki seminarium potrafię lepiej wyeksponować je w moim CV”. Saverio znalazł pracę od razu po przyjeździe do Ameryki.

Kolejnym zadowolonym uczestnikiem seminarium jest 22-letni Mirko Rabottini z Teramo we Włoszech, student drugiego roku ekonomii.

„Warsztaty okazały się niezwykle przydatne, kiedy pisałem swoje curriculum vitae. Przede wszystkim dowiedziałem się, który model CV wybrać i jak dostosować go do konkretnych ofert pracy” - wyjaśnia. „W końcu stworzyłem CV w formie infografiki, a także angielską wersję CV w formacie Europass, z której skorzystałem, ubiegając się o kilka stanowisk. Zostałem wybrany przez trzy z pięciu agencji, do których się zgłosiłem".

Anna Bongiovanni, doradczyni EURES z Abruzji we Włoszech koordynuje współpracę z Uniwersytetem w Teramo. „Współpraca rozpoczęła się w 2011 r., a 22 listopada zorganizowaliśmy pierwsze warsztaty, podczas których wyjaśnialiśmy studentom, jak przygotować CV w obu językach" - mówi.

Warsztaty na stałe weszły do programu Dni kariery organizowanych przez Uniwersytet dwa razy w roku.Kolejne warsztaty odbyły się 6 listopada.

Profesor Christian Corsi, pełnomocnik rektora Uniwersytetu w Teramo jest zadowolony ze współpracy z EURES.

„Seminarium jest częścią organizowanych przez uczelnię Dni kariery, które mają przygotować naszych absolwentów i studentów do rozmów kwalifikacyjnych” – wyjaśnia.„Warsztaty okazały się bardzo pomocne, przekazując studentom wiedzę na temat aktywnych narzędzi poszukiwania pracy.Wielu studentów skorzystało z tego szkolenia. Uświadomiło ono młodym ludziom, że muszą monitorować zmiany na rynku pracy pod kątem poszukiwanych umiejętności i profili zawodowych, bo w ten sposób zwiększają swoje szanse zatrudnienia.”

 

Łącza do powiązanych stron internetowych:

Uniwersytet w Teramo

Warsztatypisania CVzorganizowane przez EURES Włochy

Szablon Europass

Oferty pracy na Portalu EURES

Dzień kariery na Uniwersytecie w Teramo

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Szukaj doradcy EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracyEURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeńEURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

EURES na Google+

Tematy
Najlepsze praktyki EURESPorady i wskazówkiTrendy rekrutacyjne
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.