Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy30 stycznia 2024Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia SpołecznegoCzas na przeczytanie: 2 min

Jak łatwo i skutecznie uczyć się nowych języków: poradnik dla zapracowanych specjalistów

Nauka nowego języka może być satysfakcjonującym i rozwijającym doświadczeniem, ale może też wydawać się czasochłonna, a przez to zniechęcać. Być może zastanawiasz się, jak pogodzić pracę oraz życie rodzinne i towarzyskie z celami związanymi z nauką języka. Ale nie martw się, da się to wszystko pogodzić! W nauce języka nie powinno chodzić o wkuwanie czy szybkie efekty, ale o konsekwencję i satysfakcję. W tym artykule zapracowani specjaliści znajdą kilka wskazówek i porad, jak sprytnie uczyć się nowego języka.

Ucz się zgodnie z zasadą SMART. Jednym z najważniejszych elementów skutecznej nauki języka jest wyznaczenie sobie jasnych i realistycznych celów. Cele pomagają utrzymać koncentrację, motywację i poczucie odpowiedzialności. Ale nie wszystkie cele są sobie równe. Upewnij się, że twoje cele są zgodne z kryteriami SMART: konkretne, mierzalne, osiągalne, istotne, określone czasowo (ang. Specific, Measurable, Achievable, Relevant, and Time-bound). Przykładowo zamiast mówić: „Chcę nauczyć się hiszpańskiego”, możesz powiedzieć: „Do końca roku chcę nauczyć się prowadzić podstawową rozmowę po hiszpańsku”. W ten sposób możesz śledzić swoje postępy, cieszyć się osiągnięciami i w razie potrzeby dostosowywać swój plan.

Rozsądnie gospodaruj swoim czasem. Kolejnym ważnym elementem skutecznej nauki języka jest efektywne i kreatywne wykorzystanie czasu. Nie musisz spędzać wielu godzin w klasie lub z podręcznikiem, aby nauczyć się nowego języka. Nauka nowego języka nie musi polegać na spędzaniu długich godzin w klasie lub z podręcznikiem. Możesz na przykład słuchać podcastów podczas jazdy samochodem, korzystać z aplikacji do nauki języka, czekając w kolejce lub obejrzeć program w języku docelowym przed pójściem spać. Im bardziej włączysz naukę języka do swoich rutynowych zajęć, tym będzie ona łatwiejsza i przyjemniejsza.

Wykorzystuj nowe umiejętności. Najlepszym sposobem nauczenia się nowego języka jest jego używanie. Nie czekaj, aż poczujesz się gotowy(-a) lub doskonale opanujesz język, aby zacząć mówić, pisać, czytać i słuchać. Może warto prowadzić dziennik w języku docelowym? Pisanie o codziennym życiu pozwoli ci zbudować przydatne słownictwo. Im szybciej zaczniesz korzystać z nowych umiejętności, tym szybciej osiągniesz postępy i zyskasz pewność siebie. Możesz ćwiczyć swoje umiejętności językowe w rzeczywistych sytuacjach na wiele sposobów, np. możesz dołączyć do społeczności internetowych, znaleźć partnera językowego, uczestniczyć w wydarzeniach itp. Nie bój się popełniać błędów, są one częścią procesu uczenia się. Po prostu bądź otwarty(-a), ciekawy(-a) i gotowy(-a) do uczenia się na błędach.

Dzięki tym wskazówkom możesz łatwo i skutecznie uczyć się nowego języka, a jednocześnie prowadzić aktywne życie zawodowe. Najważniejsze to systematyczna praca i czerpanie przyjemności z nauki. Pamiętaj, że nauka nowego języka to nie sprint, ale maraton – kluczowa jest systematyczność.

Czy znasz jakiś inny język? Przeczytaj artykuł opięciu ścieżkach zawodowych dla osób dwujęzycznych i wielojęzycznych

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

 

Tematy
  • Porady i wskazówki
Powiązane sekcje
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Administrative and support service activities
  • Arts, entertainment and recreation
  • Education
  • Information and communication
  • Other service activities

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.