Skip to main content
Symbol graficzny Komisji Europejskiej
EURES
Artykuł prasowy1 listopad 2017Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie... w ciągu pierwszych dwóch tygodni

Niezależnie od tego, czy chodzi o pracę na pełen etat, praktyki zawodowe czy też staż w niepełnym wymiarze godzin, pierwsze wrażenie jest zawsze istotne. Napisano wiele artykułów o tym, w jaki sposób można mądrze wykorzystać tych kilka pierwszych cennych sekund... pomyśleliśmy zatem, że przyjrzymy się w zamian pierwszym kilku tygodniom. Odnalezienie się w nowym miejscu pracy może w końcu trochę potrwać!

How to make a good first impression… within the first two weeks
EURES

Bądź punktualny

Punktualność w miejscu pracy jest bardzo pomocna. I nie mówimy tylko o codziennym przychodzeniu do pracy na czas (chociaż zdecydowanie pomoże Ci to w zrobieniu dobrego wrażenia!); wykonywanie pracy w wyznaczonych terminach jest równie ważne. Prawdopodobnie nie otrzymasz zbyt wielu pilnych zadań podczas pierwszych kilku tygodni, jednak sprawne wykonanie zadań, które zostaną Ci powierzone, pozwoli Twoim współpracownikom poznać Twoją wartość i Twoje możliwości.

Ubieraj się mądrze

Nie, nie chodzi o to, że każdy powinien nosić garnitur – w niektórych sytuacjach wyglądałoby to trochę niezręcznie! Ale każdy powinien dokonywać mądrych wyborów dotyczących ubioru. Jeżeli będziesz na nogach cały dzień, nie nakładaj niewygodnych butów. Jeżeli będziesz rozmawiał z klientami, Twój strój nie powinien być zbyt swobodny. Jeżeli będziesz wykonywał jakiekolwiek prace wymagające ruchu lub prace manualne, nie nakładaj swoich najlepszych ubrań. Jest to oczywista rada, ale zaskakujące jest, jak wiele osób się do niej nie stosuje. Jeżeli nie jesteś pewien, jakie zadania będziesz musiał wykonywać, może warto zapytać o to wcześniej? Jeżeli spędzisz więcej czasu w miejscu pracy, szybko się przekonasz, jaki strój jest odpowiedni.

Zaangażuj się

Wykazywanie chęci zaangażowania jest pewnym sposobem okazania entuzjazmu i determinacji. W pierwszych tygodniach nowej pracy często zdarzają się okresy przestoju, a więc jeżeli zdarzy Ci się taka sytuacja, możesz przejąć inicjatywę i zapytać, w czym możesz pomóc. Zaangażuj się we wszystko, w co możesz – nawet w zadania, które oficjalnie nie należą do zakresu Twoich obowiązków – a na pewno zrobisz doskonałe pierwsze wrażenie na współpracownikach.

Zadawaj pytania

Pierwszych kilka tygodni w nowym miejscu pracy – a tak naprawdę pierwszych kilka miesięcy – polega na nauce. Chociaż wiele się nauczysz w trakcie wykonywania powierzonych zadań lub od współpracowników, zawsze możesz nauczyć się więcej. Zadawanie pytań świadczy o zainteresowaniu oraz wzmacnia chęć i zapał do nauki. Może chcesz dowiedzieć się więcej na konkretny temat? Może coś, co przeczytałeś, lub o czym usłyszałeś, wzbudziło Twoją ciekawość? Zaspokój swoją ciekawości i zapytaj!

Rozmawiaj ze swoim zespołem

Twoi współpracownicy na pewno stanowią grupę interesujących osób o różnych doświadczeniach i różnych rodzajach osobowości. W przyszłości będziesz spędzał z nimi dużo czasu, a więc warto ich trochę poznać oraz dać im się poznać. Może zaprosisz ich na kawę lub lunch? Bardziej nieformalne otoczenie może być pomocne w przełamaniu lodów i rozpoczęciu budowania relacji z zespołem.

Aby móc skorzystać z rad dotyczących pierwszych kilku tygodni w nowym miejscu pracy, najpierw musisz ulepszyć swoje CV i zabłysnąć podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Na szczęście mamy da Ciebie cenne rady, jak rozpocząć ścieżkę kariery!

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Szukaj doradcyEURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

EURES na Google+

Tematy
Biznes/PrzedsiębiorczośćZestaw narzędzi UE do mobilnościNajlepsze praktyki EURESSzkolenie EURESWiadomości zewnętrzne EURESInteresariusze zewnętrzniPorady i wskazówkiWiadomości wewnętrzne EURESDni Pracy/WydarzeniaWiadomości z rynku pracy/wiadomości dotyczące mobilnościWiadomości/raporty/statystykiTrendy rekrutacyjneMedia społecznościoweHistorie sukcesówMłodzież
Powiązane sekcje
Życie i praca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.