Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy16 stycznia 2024Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia SpołecznegoCzas na przeczytanie: 3 min

Jak absolwenci poszukujący pracy mogą przygotować atrakcyjny elevator pitch?

Elevator pitch („prezentacja w windzie”) to krótka i chwytliwa prezentacja własnej osoby, produktu lub pomysłu, której celem jest wzbudzenie u rozmówcy zainteresowania. Nie powinna trwać dłużej niż minutę i powinna skupiać się na twoich mocnych stronach. Jeśli jesteś absolwentem poszukującym pracy, możesz przygotować taką krótką prezentację swojej osoby, aby zaimponować potencjalnemu pracodawcy i zaprezentować swoje wykształcenie, umiejętności i potencjał w błyskotliwy i zapadający w pamięć sposób.

Jako świeżo upieczony absolwent być może nie posiadasz bogatego doświadczenia zawodowego, ale nie oznacza to, że nie możesz wyróżnić się z tłumu. Przygotowanie i przećwiczenie chwytliwego i rzeczowego przekazu sprawi, że zawsze będziesz gotowy, aby zrobić świetne wrażenie. Jest to szczególnie wymagające, jeśli ubiegasz się o pracę w innym kraju, dlatego powinieneś przygotować swoją prezentację w języku angielskim lub w języku używanym w kraju, do którego aplikujesz.
Oto kilka wskazówek, jak przygotować idealny elevator pitch, jeśli jesteś absolwentem poszukującym pracy:

·        Najpierw przedstaw się i powiedz, jakie masz wykształcenie i jaki jest twój cel zawodowy. Na przykład: „Dzień dobry, nazywam się Ania i jestem świeżo upieczoną absolwentką projektowania graficznego. Szukam możliwości wykorzystania moich umiejętności i pomysłów do tworzenia atrakcyjnych treści wizualnych dla różnych platform medialnych”.

·        Opowiedz o tym, jaką wartość możesz zaoferować lub jaki problem możesz rozwiązać. Na przykład: „Mam świetne oko do tworzenia grafiki i z potrafię z pasją opowiadać historie. Mogę pomóc Państwu w tworzeniu angażujących i efektownych grafik, które przyciągną uwagę odbiorców i wzmocnią przekaz”.

·        Wspomnij o swoich najważniejszych osiągnięciach lub umiejętnościach, które cię wyróżniają. Na przykład: „Z powodzeniem zrealizowałam kilka niezależnych projektów, w ramach których zaprojektowałam logo, ulotki i plakaty dla różnych klientów. Wygrałam również konkurs graficzny i otrzymałam pozytywną informację zwrotną od moich profesorów i kolegów”.

·        Na koniec dodaj wezwanie do działania lub pytanie zachęcające do dalszej rozmowy. Na przykład: „Chętnie dołączę do dynamicznego i kreatywnego zespołu, w którym będę mogła doskonalić swoje umiejętności i rozwijać się jako graficzka. Czy mają Państwo dla mnie jakieś wskazówki lub sugestie?”

Jeśli nie masz odpowiedniego doświadczenia, zaprezentuj pracodawcy swoją motywację i pasję na konkretnych przykładach.  Przykładowo, jeśli chcesz pracować w marketingu cyfrowym, ale nigdy wcześniej tego nie robiłeś, możesz wspomnieć o swoim blogu, na którym prezentujesz swoje umiejętności cyfrowe. Jako młody absolwent możesz nie mieć dużego doświadczenia, ale masz duży potencjał. Możesz zaimponować pracodawcom, pokazując chęć do nauki i rozwoju w ich branży. Międzynarodowi pracodawcy mogą być gotowi pominąć brak wcześniejszego doświadczenia, jeśli wykażesz się zaangażowaniem i chęcią poznania innych kultur. Twój elevator pitch może przydać się w różnych sytuacjach, takich jak targi pracy, rozmowy kwalifikacyjne, wydarzenia networkingowe, prezentacje itp. Napisz krótki i chwytliwy tekst i przećwicz go na głos. Dzięki temu zawsze będziesz przygotowany do zaprezentowania się w profesjonalny sposób.

 

Być może twoja pierwsza praca po ukończeniu studiów będzie pracą zdalną. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami dotyczącymi pracy z domu: Praca zdalna: przewodnik dla nowych pracowników

Więcej informacji:


Europejskie Dni Pracy

 

Znajdź doradców EURES


Warunki życia i pracy w państwach EURES


Baza ofert pracy EURES


Usługi EURES adresowane do pracodawców

 

Kalendarz wydarzeń EURES


Nadchodzące wydarzenia online


EURES na Facebooku


EURES na Twitterze


EURES na LinkedIn

Tematy
  • Porady i wskazówki
  • Trendy rekrutacyjne
  • Młodzież
Powiązane sekcje
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Administrative and support service activities
  • Arts, entertainment and recreation
  • Education
  • Information and communication
  • Other service activities

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.