Prejsť na hlavný obsah
EURES (EURopean Employment Services)
Novinový článok23. januára 2024Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenieOdhadovaný čas čítania: 5 min

Ako sa vyrovnať s kultúrnym šokom a smútkom za domovom: rady, ako sa prispôsobiť novému prostrediu

Presťahovať sa do novej krajiny môže byť vzrušujúca a obohacujúca skúsenosť, ale môže priniesť aj určité výzvy a ťažkosti.

Keď sa presťahujete, môžete sa stretnúť s odlišnými zvyklosťami, jazykmi, hodnotami a očakávaniami, ktoré môžu spôsobiť, že sa budete cítiť zmätene, frustrovane alebo izolovane. Možno vám tiež bude chýbať rodina, priatelia a známe prostredie, ktoré ste opustili. Tieto pocity sú normálne a bežné a sú súčasťou javov známych ako kultúrny šok a smútok za domovom.

Kultúrny šok je psychologická a emocionálna reakcia na život v novej a neznámej kultúre. Môže mať vplyv na každého bez ohľadu na jeho vek, pôvod alebo predchádzajúce skúsenosti s cestovaním. Kultúrny šok sa môže prejaviť rôznymi spôsobmi, ako sú napríklad:

  • pocit úzkosti, podráždenosti alebo depresie,
  • ťažkosti so spánkom alebo s jedením,
  • pocit nudy, osamelosti alebo odcudzenia,
  • problémy komunikovať alebo nadväzovať priateľstvá,
  • pocit neistoty alebo nedostatočnosti,
  • fyzické príznaky, ako sú bolesti hlavy, bolesti žalúdka alebo únava.

Smútok za domovom je túžba po známych a príjemných aspektoch vašej domovskej krajiny. Môžu ju vyvolať rôzne faktory, napríklad, keď vám chýbajú:

  • blízki a spoločenská podpora,
  • obľúbené jedlá, záľuby alebo činnosti,
  • zmysel pre identitu a príslušnosť,
  • rutina a štruktúra,
  • kultúrne normy a hodnoty.

Kultúrny šok aj smútok za domovom sú prirodzenou a dočasnou reakciou na veľkú životnú zmenu. Neznamená to, že ste slabý(-á) alebo že ste urobili nesprávne rozhodnutie. Tvoria súčasť procesu prispôsobovania sa novému prostrediu a učenia sa oceniť jeho rozmanitosť a bohatstvo. Ak ich však neriešite, môžu ovplyvniť vašu pohodu, výkonnosť a spokojnosť. Preto je dôležité nájsť zdravé a účinné spôsoby, ako sa s nimi vyrovnať a čo najlepšie využiť svoje skúsenosti v zahraničí.

Tu je niekoľko tipov a zdrojov, ktoré vám pomôžu vyrovnať sa s kultúrnym šokom a so smútkom za domovom:

  • Pred odchodom sa pripravte: Urobte si prieskum o krajine a kultúre, do ktorej sa sťahujete. Získajte informácie o jej dejinách, geografii, politike, ekonomike, náboženstve, umení a kuchyni. Pokúste sa naučiť niektoré základné slová a vety v miestnom jazyku. Získajte informácie o praktických aspektoch života v tejto krajine, ako sú podnebie, doprava, zdravotná starostlivosť, vzdelávanie a právny systém. Pomôže vám to mať reálne očakávania a vyhnúť sa nepríjemným prekvapeniam.
  • Udržujte si otvorenú myseľ a pozitívny postoj: Buďte zvedavý(-á) a rešpektujte rozdiely, na ktoré narazíte. Snažte sa ich vnímať ako príležitosti učiť sa a rásť, a nie ako hrozby či prekážky. Vyhnite sa posudzovaniu alebo porovnávaniu na základe vlastnej kultúry. Namiesto toho sa snažte pochopiť dôvody a zmysel správania a hodnôt ľudí, s ktorými sa stretávate. Buďte flexibilný(-á) a prispôsobujte sa novým situáciám, s ktorými sa stretnete. Nezabudnite, že neexistuje správny ani nesprávny spôsob, ako niečo urobiť, len rôzne spôsoby.
  • Hľadajte spoločenskú podporu a interakciu: Jedným z najlepších spôsobov, ako prekonať kultúrny šok a smútok za domovom, je spojiť sa s inými ľuďmi, ktorí vám môžu ponúknuť priateľstvo, usmernenie a útechu. Snažte sa nadviazať priateľstvá s miestnymi obyvateľmi aj s ostatnými cudzincami. Zapojte sa do klubov, skupín alebo organizácií, ktoré zodpovedajú vašim záujmom a záľubám. Zúčastňujte sa na spoločenských podujatiach, aktivitách alebo festivaloch, ktoré oslavujú miestnu kultúru. Spojte sa s rodinou a priateľmi doma prostredníctvom telefonátov, videohovorov, e-mailov alebo sociálnych médií. Nespoliehajte sa však príliš na svoje staré kontakty, pretože vám to môže brániť vytvárať si nové kontakty a začleňovať sa do vášho nového prostredia.
  • Starajte sa o seba: Presťahovať sa do novej krajiny môže byť stresujúce a vyčerpávajúce, a preto je nevyhnutné zachovať si fyzické a duševné zdravie. Dobre sa stravujte, pravidelne cvičte a dostatočne dlho spite. Nájdite si spôsob, ako oddychovať a uvoľniť sa, napríklad počúvaním hudby, čítaním kníh alebo meditáciou. Ak cítite, že je toho na vás veľa, vyhľadajte odbornú pomoc.

Nezabudnite oslavovať svoje úspechy a užívať si svoje skúsenosti. Presťahovať sa do novej krajiny nie je jednoduché, ale je to zároveň úžasné a obohacujúce dobrodružstvo. Buďte na seba hrdý(-á), že ste urobili tento krok a prekonávate výzvy, ktorým čelíte. Uznávajte svoje pokroky a úspechy bez ohľadu na to, či sú malé, alebo veľké. Odmeňujte sa za svoje úsilie a úspechy. Bavte sa a vychutnajte si krásu, rozmanitosť a príležitosti, ktoré EÚ ponúka. Pamätajte, že nie ste sám/sama a že ste súčasťou živého a dynamického spoločenstva ľudí, ktorí majú rovnaké sny a túžby ako vy.

Život v zahraničí môže prinášať jedinečné výzvy, ale ponúka aj množstvo príležitostí. Pozrite si Sedem najväčších prínosov života a práce v zahraničí

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Vyhľadať poradcov siete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce podujatia online

Sieť EURES na Facebooku

Sieť EURES na Twitteri

Sieť EURES na LinkedIn

Témy
  • Rady a tipy
Súvisiace sekcie
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Administrative and support service activities
  • Arts, entertainment and recreation
  • Education
  • Information and communication
  • Other service activities

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.