Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy9 stycznia 2024Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia SpołecznegoCzas na przeczytanie: 3 min

Jak dobrze wypaść na grupowej rozmowie kwalifikacyjnej

Grupowe rozmowy kwalifikacyjne to powszechny sposób, w jaki pracodawcy sprawdzają wielu kandydatów jednocześnie i oceniają ich umiejętności w zakresie komunikacji, pracy zespołowej i przywództwa. Mogą to być także trudne i stresujące sytuacje dla kandydatów, zwłaszcza gdy znajdujesz się w grupie kandydatów z różnych krajów i różnego pochodzenia. Na niektórych grupowych rozmowach kwalifikacyjnych kandydaci pracują wspólnie nad zadaniem lub ćwiczeniem, a test może być przeprowadzony w języku angielskim lub w języku, który nie jest językiem ojczystym kandydata. Aby pomóc ci odnaleźć się w tej trudnej sytuacji i sprawić dobre wrażenie na prowadzących rozmowę, oto kilka wskazówek na temat tego, jak przygotować się i dobrze wypaść na grupowej rozmowie kwalifikacyjnej.

Dowiedz się więcej o firmie i potencjalnym stanowisku

Przed każdą rozmową kwalifikacyjną warto zapoznać się z informacjami na temat firmy i stanowiska, o które się ubiegasz. Pomoże to w udzieleniu trafnych odpowiedzi na pytania oraz wykazać zainteresowanie i entuzjazm. Dzięki temu poradzisz sobie z presją bycia w grupie nieznajomych, ponieważ będziesz mieć już pewną wiedzę i będziesz w stanie przewidzieć, czego będzie dotyczyć rozmowa kwalifikacyjna.

Wyróżniaj się spośród innych

W grupowej rozmowie kwalifikacyjnej chcesz się wykazać i wyróżniać. Nie powtarzaj jedynie tego, co powiedzieli inni, ani nie udzielaj ogólnych odpowiedzi. Postaraj się raczej zaprezentować swoje unikalne umiejętności i doświadczenia, które są istotne dla danego stanowiska. Możesz także rozwinąć czyjąś odpowiedź, dodając własne spostrzeżenia lub przykłady. W ten sposób wykażesz swoją zdolność do słuchania, współpracy i uczestniczenia w dyskusji.
 

Porządnie się przygotuj

Zapoznaj się ze słownictwem w języku angielskim lub w języku pracodawcy w dziedzinie będącej przedmiotem działalności firmy i przećwicz je przed każdą dyskusją grupową, aby swobodnie uczestniczyć w dyskusji i pokazać, że się jest przygotowanym. Pracodawcy odczytają to jako wyraźny przejaw motywacji.

 

Przejmij inicjatywę

Jedną z umiejętności, którą pracodawcy sprawdzają w trakcie grupowej rozmowy kwalifikacyjnej jest przywództwo. Jeśli masz szansę przejąć inicjatywę w pytaniu, opinii, wypowiedzi lub zadaniu, nie wahaj się tego zrobić. Świadczy to o proaktywnym podejściu, pewności siebie i zdolności do przyjmowania na siebie odpowiedzialności. Należy jednak uważać, aby nie zdominować rozmowy ani nie przyćmić innych. Trzeba także uszanować opinie i wypowiedzi innych kandydatów i dać im przestrzeń na wyrażenie siebie. Słuchaj i angażuj się w wypowiedzi innych.

Zorientowanie na pracę zespołową

Kolejną umiejętnością, którą pracodawcy cenią w grupowej rozmowie kwalifikacyjnej, jest praca zespołowa. Warto pokazać, że potrafisz dobrze współpracować z innymi osobami, nawet jeśli nie znasz ich lub nie zgadzasz się z nimi. Możesz to zrobić, wchodząc w interakcje z pozostałymi kandydatami, zwracając się do nich osobiście, przyjmując ich punkty widzenia i wspierając ich pomysły. Warto także używać pozytywnego języka ciała, takiego jak kiwanie głową, uśmiechanie się i nawiązywanie kontaktu wzrokowego. Odnajdując się w zespole, pokazujesz, że potrafisz współpracować, dostosowywać się i masz szacunek dla innych.

Grupowe rozmowy kwalifikacyjne mogą być świetną okazją do zaprezentowania swoich umiejętności i osobowości potencjalnym pracodawcom. Postępując zgodnie z tymi wskazówkami, możesz przygotować się na wyzwania i wyróżnić się na tle konkurencji. Dobrze się przygotuj, bądź sobą i znajdź równowagę między przywództwem a pracą zespołową.

Czy masz rozmowę kwalifikacyjną przez internet? Przeczytaj artykuł: Jak wyróżnić się w rozmowie o pracę przez internet

 

 

Więcej informacji:


Europejskie Dni Pracy

 

Znajdź doradców EURES


Warunki życia i pracy w państwach EURES


Baza ofert pracy EURES


Usługi EURES adresowane do pracodawców

 

Kalendarz wydarzeń EURES


Nadchodzące wydarzenia online


EURES na Facebooku


EURES na Twitterze


EURES na LinkedIn

 

 

Tematy
  • Porady i wskazówki
  • Trendy rekrutacyjne
Powiązane sekcje
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Administrative and support service activities
  • Arts, entertainment and recreation
  • Education
  • Information and communication
  • Other service activities

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.