Skip to main content
EURES
Novinový článok12. októbra 2017Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

Estónska špecialistka na životné prostredie si užíva nový život v Göteborgu

Merit Kaal z Estónska si rozširuje obzory vďaka novej práci vo Švédsku – a odporúča ďalším uchádzačom o zamestnanie, aby tiež skúsili prácu v zahraničí.

Estonian environment specialist enjoys new life in Gothenburg
Chalmers technical University - Gothenburg

Predchádzajúcich šesť mesiacov pracovala Merit ako pomocná environmentálna konzultantka a projektová manažérka v jednom podniku Göteborgu. Pracovné miesto už mala isté, keď navštívila kanceláriu siete EURES, aby zistila, či by jej tam vedeli pomôcť. Miestni poradcovia jej pomohli s dokladmi, ktoré potrebovala na hladký prechod do novej krajiny.

„Bolo pre mňa jednoduché začať pracovať a žiť vo Švédsku,“ hovorí 24-ročná Merit, „keďže pred rokom som sa ako študentka zúčastnila na výmennom pobyte na Chalmerskej technickej univerzite v Göteborgu. Diplomovú prácu som potom vypracovala v podniku, kde teraz pracujem.

Hoci túto krajinu poznám, ešte stále sa vynoria nejaké prekážky.“ „Najväčším problémom bol jazyk a hľadanie ubytovania,“ hovorí. „Keďže konzultácie si vyžadujú častý kontakt s klientmi, poznať jazyk a pracovať v ňom je veľmi dôležité. Myslím si však, že v porovnaní s inými krajinami v Európe ľudia vo Švédsku hovoria veľmi dobre anglicky a väčšinou mi vedia pomôcť, keď nerozumiem“.

Merit sa teší, že môže začať život v novej krajine. „V oblasti životného prostredia, kde je toľko zaujímavých projektov a kde sa možno veľa naučiť a dá sa toho veľa urobiť,“ hovorí. „Myslím si, že je to jedna z najlepších krajín v Európe, kam hodno prísť a uplatniť svoje vzdelanie v praxi. A páči sa mi, že moje nové domovské mesto Göteborg je veľmi dynamické Všetci sú veľmi priateľskí a krajina je jednoducho úžasná.“

A čo by odporučila každému, kto sa zaujíma o prácu v zahraničí? Choďte do toho! „Vždy sa môžete vrátiť, ak by niečo nepodarilo alebo nevyšlo, ale pobyt v zahraničí, hoci len na šesť mesiacov, vám veľmi veľa dá a skutočne vám rozšíri obzory.“

Národná koordinátorka EURES pre Estónsko Marta Traks podporila Merit v jej plánoch presťahovať sa.

„Pre prácu v zahraničí sa nerozhodne každý, ale táto voľba môže byť veľmi zaujímavá nielen z osobného, ale aj profesionálneho hľadiska,“ hovorí. „Rozhodnutie odísť do zahraničia vám otvorí myseľ. Preniknutie do cudzieho prostredia si vyžaduje flexibilitu a odhodlanie: spočiatku to nemusí byť jednoduché, ale je to úžasná životná lekcia“.

 

Súvisiace odkazy:

Chalmerská technická univerzita v Göteborgu

Program Tvoje prvé pracovné miesto EURES

 

Ďalšie informácie:

Vyhľadať poradcu siete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce online podujatia

EURES na Facebooku

EURES na Twitteri

EURES na LinkedIn

EURES na Google+

Témy
Obchod / Podnikanieosvedčený postup EURESTrendy náboruÚspešné príbehyMladosti
Súvisiace sekcie
Život a práca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.