Skip to main content
EURES
Novinový článok27. júla 2017Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

Päť užitočných tipov pri hľadaní stáže

Ak si chcete nájsť stáž, zaistite si náskok pred početnou „konkurenciou“.

5 tips when looking for traineeships

Získať dokonalé miesto na stáž nie je jednoduché. Už nejde totiž iba o to, aby ste v dave ďalších záujemcov vynikli, ale záleží aj na tom, aby ste vedeli, kde v prvom rade hľadať dobré príležitosti. Påla Kaalaasa, manažéra digitálneho marketingu pre nórsku spoločnosť CupoNation sme poprosili, aby nám prezradil svojich päť najlepších tipov pri hľadaní stáže a tu je jeho odpoveď...

Hľadajte za hranicami

Stážou v zahraničí získate náskok hneď, tak prečo sa obmedzovať iba na vlastnú krajinu? V celej Európe čakajú vzrušujúce príležitosti len na to, aby ste ich objavili! Ak sa rozhodnete nastúpiť na stáž niekde v zahraničí, budete mať možnosť spoznať inú kultúru, a to tak v pracovnom prostredí, ako aj vo voľnom čase. Zamestnávatelia na celom svete mimoriadne oceňujú, a to dokonca aj po niekoľkých rokoch, ak niekto odíde z bezpečného a známeho prostredia vo svojej krajine za prácou do zahraničia.

Zaklopte na dvere

Buďte aktívni a choďte za ponúkanou príležitosťou. Pred niekoľkými rokmi sa „zaklopanie na dvere spoločnosti“ chápalo doslovne, v súčasnosti sa však prvý kontakt realizuje väčšinou prostredníctvom internetu. Ak ešte nemáte profil na sieti LinkedIn, hneď si ho vytvorte a pokiaľ si hľadáte stáž, predplaťte si službu Premium. Pomocou nej budete môcť nadviazať kontakt priamo „so správnou osobou v správnej spoločnosti“, položiť jej príslušné otázky a zároveň sa aj predstaviť.  Prostredníctvom služby Premium získate priamy prístup k „najdôležitejším“ osobám v takmer všetkých podnikoch a môžete ich aj stručne osloviť.  Vytvorenie komunikačného kanálu, ktorý pred niekoľkými rokmi ešte neexistoval, môže byť pre vás aj pre nich veľmi užitočné. A jedna dobrá priateľská rada: neprežeňte to! Oslovte niekoho iba vtedy, ak to má nejaký význam. Sieť LinkedIn sa nemá považovať za miesto, kde „čo najväčšiemu počtu osôb tu a tam rozpošleme svoje meno a čakáme, že dostaneme aspoň jednu pozitívnu odpoveď“.

Bojíte sa, že si vás ani nevšimnú? Ak je tomu tak, vypovedá táto skutočnosť viac o spoločnosti alebo oslovenej osobe ako o vás, čo nás privádza k ďalšiemu tipu...

Funguje to obojstranne

Spoločnosť, ktorá zvažuje, že vás prijme na stáž, sa určite bude chcieť dozvedieť o vás viac. Predovšetkým si bude chcieť byť istá v tom, že prijatá osoba je skutočne tá pravá. Nezabudnite urobiť to isté! Preverte si situáciu v podnikoch, v ktorých by ste chceli pracovať, uistite sa o tom, že vám vyhovujú lepšie ako ostatné z hľadiska vašej budúcej kariéry. Nechcete predsa absolvovať stáž, ktorá v skutočnosti nikam nevedie. Je možné, že poznáte niekoho, kto tam predtým pracoval? Čo sa môžete dozvedieť o spoločnosti z novín a z jej webového sídla? Je dôležité, aby ste pred odoslaním žiadosti mali z nej dobrý pocit.

Nekopírujte všetko automaticky

Našli ste zaujímavé miesto, o ktoré sa chcete uchádzať? Vyhraďte si čas na prípravu svojej žiadosti! Samozrejme, je normálne, že máte nejaký vzor, ale je naozaj dôležité, aby ste nezmenili len názov podniku a niekoľko viet. Ak nevenujete čas tomu, aby ste prispôsobili váš vzor konkrétnej žiadosti v konkrétnom podniku, znamená to, že nevyvíjate dostatočné úsilie na jej prípravu. Žiadosti, ktoré neboli náležite upravené, je ľahké rozpoznať, nestraťte teda šancu kvôli tomu, že ste leniví. Osobe na druhej strane stola musíte dokázať, že sa v dostatočnej miere zaujímate o podnik tým, že budete mať o ňom a o jeho činnosti nejaké poznatky.

Klaďte otázky

Vo väčšine inzerátov je uvedená kontaktná osoba, na ktorú sa môžete obrátiť...avšak väčšina uchádzačov to nevyužije. Prečo jej neposlať nejaký e-mail s otázkami ohľadne stáže? Bude to dôkazom vášho záujmu a umožní vám to vyniknúť v dave. Nezabudnite, že o každú pracovnú ponuku súperíte s veľkým počtom iných kompetentných uchádzačov, a preto sa chopte každej možnej príležitosti, aby si vaše meno zapamätali.

 

Dôležité odkazy:

CupoNation

Global Savings Group

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Drop’pin@EURES

Vyhľadať poradcusiete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce podujatia online

Sieť EURES na Facebooku

Sieť EURES na Twitteri

EURES na LinkedIn

Sieť EURES na Google+

Témy
Trendy náboruÚspešné príbehyMladosti
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.