Skip to main content
Logo Európskej komisie
EURES
Novinový článok5 december 2017Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

Päť dôvodov, prečo nastúpiť do startupu

Po skončení štúdia v Číne sa Håvard Stjernen (29), vedúci oddelenia riadenia kontaktu s partnermi, rozhodol odmietnuť ponuku práce v Nórsku a namiesto toho nastúpil do nemeckého startupu. V tomto článku vysvetľuje, čo ho k tomu viedlo.

5 reasons for joining a startup
EURES

1. Život na plné obrátky

V startupe sa veci neustále menia. Vždy je tu nový projekt, termín, človek, nápad, koncepcia či stretnutie. Stačí len jednu mrknúť a hneď vám ujde niečo vzrušujúce. Nič iné vám v pracovnom živote nebude prinášať takéto vzrušenie. V žiadnom inom prostredí nemôžete v takom krátkom čase načerpať toľko znalostí. Jeden rok práce v startupe sa rovná dvom alebo trom rokom skúseností vo veľkej spoločnosti, ktorá už má čo-to za sebou. Takže mladí ľudia, ktorí si chcú budovať kariéru, získajú prácou v startupe náskok.

2. Naplňujúca práca

Startupy neprijímajú stážistov na triedenie dokumentov a varenie kávy. Zamestnávajú ich na plnenie dôležitých úloh pre spoločnosť. V zmluve môžete mať uvedené „stáž“, ale budú vás brať rovnako ako zamestnanca na plný úväzok. V startupe budete mať väčší vplyv na smerovanie činnosti podniku a často je tu viac než dosť priestoru na to, aby ste boli sami sebou a mali radosť zo svojej úlohy. Startup je ideálne miesto na to, aby ste sa otestovali a zistili, z akého ste cesta a akým smerom sa môžete vo svojej kariére vydať.

3. Nie je to plavba v pokojných vodách

Nevyhovuje vám stres? Z očakávaní sa vám potia dlane? Potom by ste sa do startupových vôd nemali púšťať. Prečo? Pretože to nikdy nie je plavba v pokojných vodách. Dokonca aj niektoré z najznámejších startupov, napríklad Uber a Airbnb majú pred sebou stále výzvy, ktoré musia zvládnuť. Nič sa totiž nerobí len preto, že „takto sme to tu robili vždy“. Startupová spoločnosť sa usiluje vydobyť si miesto na slnku a ak to chce dosiahnuť, ľudia v nej musia pracovať tvrdšie, dlhšie a odhodlanejšie. Práca je rýchla a hektická, plná motivovaných ľudí túžiacich po úspechu. Niekedy môžete mať pocit, že musíte bojovať, aby ste vôbec prežili, ale úspechov sa dočkajú práve tie spoločnosti a ľudia, ktorí sa neboja práce navyše. Ak sa chcete naučiť zvládať neistotu, práca v startupe je nevyhnutnou skúsenosťou. V startupe sa s neistotou stretávate dennodenne a naučíte sa efektívne pohybovať v nezmapovaných vodách podnikania.

4. „Všetko“ je možné

Startupy majú často jednoduchú štruktúru a rýchle tempo. Znamená to, že svoje nápady a koncepcie môžete realizovať a vyskúšať rýchlo a dôkladne. Dostanete možnosť skutočne vyskúšať hranice toho, čo organizácia dokáže dosiahnuť v krátkom čase. Málokedy sa stretnete s byrokraciou, takže ak máte dobrý nápad, cesta vedúca k jeho realizácii je krátka a vzrušujúca. Startupy sú často ochotné zájsť pri skúšaní niečoho nového o kúsok ďalej, preto je to skutočne výborné prostredie pre kreatívne hlavičky.

5. Rýchle povýšenie

Keď pracujete v startupe, dobre odvedenú prácu si ostatní rýchlo všimnú. Vďaka už spomínanej jednoduchej štruktúre a rýchlemu tempu sa úspechov dočkajú práve tí, čo sa neboja práce naviac. Začal som pracovať pre spoločnosť CupoNation pred dvoma rokmi a už som stihol prejsť z manažéra kontaktu s partnermi cez manažéra kontaktu s kľúčovými partnermi na pozíciu vedúceho oddelenia riadenia kontaktu s partnermi. Bez množstva tvrdej práce by to takto, samozrejme, nešlo, ale keď sa spoločnosť rýchlo rozširuje, nové miesta sa otvárajú častejšie než v dobre etablovanej spoločnosti.

 

Súvisiace odkazy:

CupoNation

Uber

AirBNB

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Drop’pin@EURES

Vyhľadať poradcusiete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce podujatia online

Sieť EURES na Facebooku

EURES na Twitteri

EURES na LinkedIn

EURES na Google+

Témy
Obchod / Podnikanieosvedčený postup EURESRady a tipySprávy z trhu práce/správy o mobiliteÚspešné príbehyMladosti
Súvisiace sekcie
Život a práca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.