
Vispārīgās prasmes ir saistītas ar veidu, kādā jūs mijiedarbojaties ar kolēģiem, risināt problēmas un pārvaldāt savu darbu, savukārt emocionālā inteliģence ir spēja saprast un apzināt savas un citu emocijas. Šeit mēs aplūkojam dažas no šīm prasmēm un kāpēc tās tagad ir svarīgākas nekā jebkad agrāk.
Autonomija un atbildība
Tāldarbs ir palielinājis darba ņēmēju autonomiju, un tā var arī turpmāk būt darba tirgus pastāvīga iezīme pēc Covid-19 krīzes. Lai gan ilgtermiņā tāldarba pieaugums var uzlabot ražīgumu un virkni citu ekonomisko un sociālo rādītāju (piemēram, labklājību, dzimumidentitāti, reģionālo vienlīdzību, mājokļus, emisijas), tā kopējā ietekme ir saistīta ar riskiem, īpaši inovācijas un darbinieku apmierinātības ziņā. Daudzi darbinieki ziņo par “slēptām virsstundām”, ko rada neskaidra robeža starp darbu un personīgo dzīvi. Lai to ierobežotu, darbiniekiem ir jāspēj pašiem tikt galā ar sevis organizēšanu. Viņiem ir jāspēj noteikt robežas, maksimāli palielināt ražīgumu darba laikā un vajadzības gadījumā uzņemties atbildību, vienlaikus izmantojot arī piešķirtos pārtraukumus un personīgo laiku, lai izvairītos no izdegšanas.
Proaktīva saziņa un sadarbība
Ierobežota fiziskā mijiedarbība kopējā darba vidē nozīmē, ka mācīšanās iespējas no līdzbiedriem ir ievērojami samazinātas. Līdz ar to darbiniekiem ir jājūtas ērti, esot proaktīviem un meklējot jaunas prasmes, zināšanas un atgriezenisko saiti.
Lai radītu minimālus traucējumus un veicinātu efektīvu sadarbību, darbiniekiem ir jāapsver veids, kā sazināties ar kolēģiem, kā arī jāattīsta “digitālās etiķetes” izjūta. Piemēram, vai viņiem patīk gari, sīka izklāsta e-pasti vai viņi dod priekšroku telefona sarunai? Cik bieži viņi vēlas saņemt atjauninājumus uzdevuma izpildes laikā? Vai viņiem patīk izmantot videozvanus vai labāk ar viņiem sazināties, izmantojot tūlītēju ziņapmaiņu?
Tāldarba dēļ ir vajadzīgs arī jauns uzsvars uz “virtuālo ķermeņa valodu”. Lai darbinieki varētu efektīvi piedalīties virtuālās sanāksmēs, viņiem vajadzētu būt informētiem par to, kā viņi uzstājas, viņiem ir jābūt profesionāliem un izskatīgiem it visā. Tas ietver acu kontaktu caur kameru, smaidīšanu, izvairīšanos no pārmērīgām kustībām kameras priekšā, pareizu mikrofona izslēgšanu vajadzīgā brīdī, vajadzību sēdēt taisnā pozīcijā, izrādot ieinteresētību.
Emocionālā inteliģence un empātija
Covid-19 krīzei ir bijusi milzīga ietekme uz tiem, kuri ar to ir saskārušies. Rezultātā daudzi cilvēki var piedzīvot pieaugošu stresu, kas tostarp saistīts ar lielu darba slodzi, finanšu spriedzi, problēmām ar savu vai tuvinieku veselību, smagiem zaudējumiem un bērnu aprūpes nepieejamību. Līdz ar to cilvēki, kas spēj izrādīt sapratni par citu pieredzi, vienlaikus līdzsvarojot atbildību par sava darba kvalitāti, ir vērtīgāki nekā jebkad agrāk.
Spēja pielāgoties un motivācija uzlabot prasmes
Lai pielāgotos Covid-19. tirgum, uzņēmumi pārskata savu piegādes ķēžu kritiski svarīgos komponentus. Lai to panāktu, darbiniekiem ir jābūt motivētiem pilnveidot prasmes, lai izpildītu jaunās prasības savu pienākumu kopumā, un jāturpina koncentrēties uz tādu prasmju veidošanu, kas atbilst jaunā tirgus prasībām.
Ceram, ka šis raksts jums sniedz noderīgu ieskatu par to, kāpēc vispārīgās prasmes un emocionālā inteliģence ir svarīgāka nekā jebkad agrāk.
Ja vēlaties uzzināt vairāk par darba pasauli pēc Covid-19, ieskatieties mūsu rakstā Septiņi galvenie padomi, kā mazināt satraukumu saistībā ar atgriešanos darbā.
Sadarbībā ar Eiropas darbvietu mobilitātes portālu EURES.
Saistītās saites:
Septiņi galvenie padomi, kā mazināt satraukumu saistībā ar atgriešanos darbā
Plašāka informācija:
Atrast EURES padomdevējus
Dzīvošana un darbsEURES valstīs
EURESdarbavietu datubāze
EURES pakalpojumi darba devējiem
EURESpasākumu kalendārs
Turpmākie pasākumi tiešsaistē
EURES sociālajā tīklā Facebook
EURES sociālajā tīklā Twitter
EURES sociālajā tīklā LinkedIn
Sīkāka informācija
- Publikācijas datums
- 2021. gada 27. jūlijs
- Autori
- Eiropas Darba iestāde | Nodarbinātības, sociālo lietu un iekļautības ģenerāldirektorāts
- Temati
- Darba tirgus jaunumi/mobilitātes jaunumiPersonāla atlases tendencesJaunatne
- Saistītā(s) sadaļa(s)
- Dzīvošana un darbs
- Nozare
- Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles