Pereiti prie pagrindinio turinio
EURES (EURopean Employment Services)
Naujienų straipsnis2024 m. balandžio 5 d.Europos darbo institucija, Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties generalinis direktoratasSkaitymo laikas: 3 min

Tinkamos darbo ir asmeninio laiko pusiausvyros užtikrinimas

Vidutinis žmogus maždaug trečdalį savo gyvenimo praleidžia dirbdamas. Kadangi ribos tarp darbo ir pramogų vis labiau nyksta, svarbu rasti būdų išvengti, kad tos 90 000 valandų nepersmelktų viso likusio gyvenimo.

Striking the right balance between work and personal time
Photo credit: Adobe

Pandemija smarkiai pakeitė mūsų darbo pobūdį. Nuotolinis darbas, laikytas neišvengiamybe pandemijos pradžioje, dabar tampa hibridinio darbo modeliu. Daugybę jo privalumų pripažįsta ir darbdaviai, ir darbuotojai. Tačiau taip pat tampa sunkiau nustatyti aiškias ribas tarp darbo ir likusios mūsų gyvenimo dalies.

Pastaruoju metu daug kalbama apie „profesinio ir asmeninio gyvenimo pusiausvyrą“, tačiau kyla klausimas, ką konkrečiai tai reiškia ir kodėl yra taip svarbu.

Profesinio ir asmeninio gyvenimo pusiausvyra – tai tinkamas darbo ir asmeninio laiko pasiskirstymas. Nors kiekvienam žmogui tai gali atrodyti skirtingai, aišku viena: ši pusiausvyra svarbi ne tik fizinei ir psichinei savijautai, nes suteikia laiko užsiimti kitais interesais ir puoselėti asmeninius santykius, bet ir produktyvumui, nes padeda pasiekti geresnių rezultatų ir didina pasitenkinimą darbu.

Taigi, kaip tai suderinti? Nepaisant nuolatinio spaudimo visada siekti aukščiausių rezultatų, yra būdų užsitikrinti darbo ir asmeninio laiko pusiausvyrą. Štai keletas būdų, kaip tai padaryti.

Nusistatykite prioritetus

Susirašykite savo užduotis pagal svarbą ir realiai įvertinkite, ką galite pasiekti konkrečią dieną. Tikriausiai niekada nepasieksite šio darbų sąrašo galo. Jei leisite, kad tai taptų jūsų tikslu, tik padidinsite stresą ir bendrą nepasitenkinimo darbu jausmą, o tai savo ruožtu kels neigiamas emocijas, susijusias su darbu.

Nusistatykite aiškias ribas tarp darbo ir asmeninio laiko

Kai dirbate namuose, tai padaryti sunkiau. Pasistenkite susikurti atskirą darbo erdvę, iš kurios darbo dienos pabaigoje galėtumėte fiziškai pasišalinti. Jei tai neįmanoma, pažymėkite perėjimą taip, kad smegenys užfiksuotų, jog atėjo laikas išsijungti. Pavyzdžiui, išjungus kompiuterį į akis nelįs su darbu susiję el. laiškai.

Naudokite laisvą laiką pagal paskirtį

Norėdami pasiekti geriausią rezultatą, turite „galąsti pjūklą“ reguliariai. Laisvas nuo darbo laikas padės atsijungti ir įsikrauti jėgų, todėl grįšite prie darbo atsigavę ir galėsite užduotis vykdyti efektyviau.

Žinokite savo ribas

Sau ir vadovams aiškiai pasakykite, kiek darbo galite prisiimti. Jei ir toliau visuomet sakysite „taip“, galite atsidurti prie perdegimo ribos. Kai įmanoma, deleguokite užduotis ir nebijokite išsakyti, kai susiduriate su nerealiais lūkesčiais.

Pasikalbėkite apie tai

Jei jaučiate, kad jums sunku suderinti darbą ir asmeninį gyvenimą, pasikalbėkite su patikimu žmogumi savo organizacijoje. Tai gali būti jūsų vadovas, žmogiškųjų išteklių skyriaus atstovas arba bendradarbis, kurio patarimus vertinate. Jie gali pagelbėti įvairiai – perskirstyti darbo krūvį, padėti keisti mąstyseną ir pan.

Suplanuokite laisvalaikį, antraip jo nebus

Laisvalaikiu rūpinkitės taip pat sąmoningai, kaip ir darbu. Į kalendorių įtraukite ne tik užduočių terminus ir darbo susitikimus, bet ir visus kitus gyvenimo aspektus: pomėgius, asmeninius užsiėmimus ir socialinius planus. O svarbiausia – šio plano laikykitės.

 

Norite sužinoti daugiau apie tai, kaip pasiekti tinkamą savo karjeros ir asmeninio gyvenimo pusiausvyrą? Skaitykite mūsų straipsnį Jaučiatės pervargę? Galime padėti!

 

Susijusios nuorodos

Ką daryti, kai jaučiatės pernelyg užversti darbu

Kaip sumažinti darbuotojų patiriamą stresą ir išvengti pervargimo

Kodėl visada vertėtų išnaudoti kasmetines atostogas

 

Išsamesnė informacija

Europos darbo dienos

SusirastiEURES konsultantą

Gyvenimo ir darbo sąlygos EURES šalyse

EURES darbo vietų duomenų bazė

EURES paslaugos darbdaviams

EURES renginių kalendorius

Būsimi internetiniai renginiai

EURES tinkle „Facebook“

EURES tinkle X

EURES tinkle „LinkedIn“

EURES tinkle „Instagram“

 

Išsamūs duomenys

Temos
  • Nurodymai ir patarimai
Susijusios skiltys
Sektorius
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Atsisakymas

Straipsniai skirti EURES portalo vartotojams teikti informaciją apie aktualias temas ir tendencijas bei paskatinti diskusijas ir diskusijas. Jų turinys nebūtinai atspindi Europos darbo institucijos (ELA) ar Europos Komisijos požiūrį. Be to, EURES ir ELA neremia pirmiau minėtų trečiųjų šalių svetainių.