Направо към основното съдържание
Лого
EURES (EURopean Employment Services)
Новинарска статия5 Aприл 2024 г.Европейски орган по труда, Генерална дирекция „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“Време за четене 1 мин

Намиране на правилния баланс между работата и личното време

Обикновено хората прекарват около една трета от живота си в работа. Става въпрос за около 90 000 часа, и тъй като границите между работата и личното време стават все по-неясни, е важно да не ги смесваме с останалата част от живота си.

Striking the right balance between work and personal time
Photo credit: Adobe

Световната пандемия доведе до значителни промени в начина ни на работа. Дистанционната работа, която се появи като необходимост в ранните дни на пандемията, вече стана част от хибридния модел на работа, чиито многобройни предимства са признати както от работодателите, така и от работещите. Това обаче допълнително затрудни определянето на ясни граници между работата и останалата част от нашия живот.

Напоследък много се говори за „равновесие между професионалния и личния живот“, но какво точно означава това и защо е толкова важно?

Равновесието между професионалния и личния живот се отнася до постигането на правилно съотношение между професионалния и личния ви живот. Макар че за всеки това може да изглежда различно, едно е сигурно: това е важно не само за физическото и психическото ви благополучие, тъй като ви дава време и пространство да се занимавате с други интереси и да развивате личните си взаимоотношения, но и за вашата продуктивност, което води до по-добри резултати и по-голяма удовлетвореност от работата.

И така, как да го постигнем? Въпреки постоянния натиск да работим винаги на максимума на възможностите си, има начини да се постигне равновесие между работното и личното време. Ето няколко начина да го направите.

Степенуване по важност

Запишете задачите си по реда на важност и гледайте реалистично на способностите си в рамките на един ден. Вероятно няма да стигнете до края на списъка; ако си поставите това като цел има вероятност само да увеличите стреса и общото чувство на неудовлетвореност от работата, което пък поражда отрицателни чувства по отношение на нея.

Поставете ясни граници между работното и личното време

Това е по-трудно да се направи, когато работите от вкъщи; опитайте се да заделите отделно място за работа, от което можете да се отделите физически в края на работния ден. Ако това не е възможно, отбележете прехода така, че мозъкът ви да разбере, че е време да се изключи. Например изключването на компютъра означава, че вече няма да бъдете засмукани от служебна електронна поща.

Ползвайте отпуската си

За да постигнете най-добри резултати, трябва редовно да „наточвате острието“. Свободното време ще ви помогне да се изключите и да се заредите с енергия, за да се върнете с обновена перспектива и да се справите по-ефективно с работното си натоварване.

Познавайте границите си

Уточнете пред себе си и пред началниците си колко работа можете да поемете. Ако непрекъснато приемате нови задължения може да се озовете в ситуация на професионално изчерпване. Делегирайте задачи, когато е възможно, и не се страхувайте да сигнализирате, когато сте изправени пред нереалистични очаквания.

Споделяйте

Ако смятате, че се затруднявате да балансирате между работата и личния си живот, поговорете с човек от организацията, на когото имате доверие. Това може да е вашият ръководител, представител на отдел „Личен състав“ или колега, чийто съвет цените; те могат да ви помогнат по различни начини - от преразпределяне на работното ви натоварване до промяна на начина ви на мислене.

Планирайте го или няма да се случи

Подхождайте към почивката си също толкова целенасочено, колкото и към работата. Включете в календара си не само крайните срокове и работните срещи, но и останалата част от живота си: хобита, лични занимания и излизания. И най-важното - придържайте се към тях.

 

Искате да научите повече за това как да постигнете пълноценен баланс между професионалния и личния си живот? Прочетете нашата статия Чувствате ли се професионално изчерпани? Можем да помогнем!

 

Връзки по темата:

Какво да направите, когато се чувствате претоварени на работното място

Как да се намали стресът на служителите и да се предотврати професионалното изчерпване

Защо винаги трябва да ползвате годишния си отпуск?

 

Допълнителна информация:

Европейски дни на труда

Намерете съветници на EURES

Условия на живот и труд в държавите на EURES

База с данни за работни места на EURES

Услуги на EURES за работодателите

Календар на събитията на EURES

Предстоящи Онлайн събития

EURES във Facebook

EURES в X

EURES в LinkedIn

EURES в Instagram

 

Теми
  • Препоръки и съвети
Свързан раздел(и)
Сектор
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Опровержение

Статиите имат за цел да предоставят на потребителите на портала EURES информация по актуални теми и тенденции и да стимулират дискусия и дебат. Тяхното съдържание не отразява непременно гледната точка на Европейския орган по труда (ELA) или Европейската комисия. Освен това EURES и ELA не подкрепят споменатите по-горе уебсайтове на трети страни.