Pāriet uz galveno saturu
EURES (EURopean Employment Services)
Raksts par jaunumiem2024. gada 8. martsEiropas Darba iestāde, Nodarbinātības, sociālo lietu un iekļautības ģenerāldirektorātsLasīšanas ilgums: 4 min

Sociālais nodrošinājums: jūsu tiesības, pārvietojoties pāri robežām

Darba ņēmēji joprojām ir tiesīgi pieprasīt sociālā nodrošinājuma pabalstus, pārceļoties uz citu ES dalībvalsti vai EBTA valsti.

Social security: your rights when moving across borders
Photo credit: Stock.adobe

Paņemiet līdzi savas tiesības

Ja pārceļaties strādāt uz citu Eiropas valsti, jūsu tiesības uz sociālo nodrošinājumu saglabājas — sākot no bezdarbnieka pabalsta un maternitātes pabalsta līdz pat vecuma pensijai. Tas attiecas ne tikai uz 27 ES dalībvalstīm, bet arī uz Islandi, Lihtenšteinu, Norvēģiju un Šveici.

ES noteikumi par sociālā nodrošinājuma koordinēšanu attiecas uz slimības, bezdarba, maternitātes, paternitātes un ģimenes pabalstiem, kā arī vecuma pensijām un pabalstiem saistībā ar nelaimes gadījumiem darbā, arodslimībām, nāves pabalstiem un apgādnieka zaudējuma pabalstiem. Precīzas pieejamās priekšrocības dažādās valstīs atšķiras.

Valstīs var būt atšķirīgi noteikumi sociālā nodrošinājuma pabalstiem, taču ES noteikumi paredz, ka dalībvalstīm ir jāsaskaņo savas sistēmas tā, lai darba meklētāji, kas darba dēļ pārceļas no vienas valsts uz citu, varētu turpināt pieprasīt pabalstus, ko viņi jau ir nopelnījuši savā valstī. Tomēr jūs nevarat būt apdrošināts un saņemt vienu un to pašu pabalstu divās valstīs vienlaicīgi.

Kā praksē darbojas nepārtraukts pārklājums

Dalībvalstu īstenotā sociālā nodrošinājuma koordinācija, kas ir ilglaicīgs ES sociālās politikas pīlārs, nozīmē, ka pilsoņi var sagaidīt, ka viņu tiesības turpināsies, viņiem pārvietojoties pa reģionu, darba, kā arī atpūtas vai pensionēšanās laikā.

2021. gadā aptuveni 16 miljoni ES/EBTA pilsoņu dzīvoja citā ES vai EBTA valstī un aptuveni 100 miljoni tūristu apmeklēja citu dalībvalsti, liecina jaunākie ES dati . Togad gandrīz seši miljoni pensiju tika izmaksātas cilvēkiem, kas dzīvo citā ES/EBTA valstī vai Apvienotajā Karalistē, savukārt ģimenes pabalsti tika pārskaitīti vairāk nekā miljonam ģimenes locekļu citā ES/EBTA valstī vai Apvienotajā Karalistē, un apritē bija aptuveni 235 miljoni EVAK (Eiropas veselības apdrošināšanas karte).

Ja esat ES pilsonis, jūsu tiesības uz pabalstiem parasti sedz tā dalībvalsts, kurā strādājat. Tomēr pastāv izņēmumi. Piemēram, ja esat īslaicīgi norīkots darbā citā valstī uz laiku līdz diviem gadiem, jūsu sociālā nodrošinājuma tiesības arī turpmāk segs tā dalībvalsts, kurā atrodas jūsu darba devējs.

Ja jūs vienlaicīgi strādājat vairākās valstīs, jūsu tiesības uz sociālā nodrošinājuma pabalstiem sedz tā valsts, kurā dzīvojat, ja vien tur strādājat arī vairāk nekā 25 % no darba laika. Pretējā gadījumā jūs tiksiet klasificēts kā pārrobežu darba ņēmējs, un jūsu pabalstus segs valsts, kurā atrodas jūsu darba devējs.

Jums būs arī tiesības uz pensiju pensionēšanās vecumā no visām ES dalībvalstīm, kurās esat bijis apdrošināts. To pieprasa no valsts, kurā esat pēdējo reizi strādājis.

Pāreja uz digitālu pieeju

Pašlaik personām, kuras vēlas pārcelties no vienas valsts uz citu, lai strādātu un pieprasītu vietējos pabalstus, ir jāsaņem attiecīgās veidlapas, ko izsniedz viņu pašreizējā sociālās nodrošināšanas iestāde vai veselības apdrošināšanas iestāde.

Tomēr nākotnē Eiropas Komisijas mērķis ir samazināt administrācijas iesaisti, to digitalizējot, un mudina valstis padarīt to pēc iespējas lietotājam draudzīgāku. Sociālā nodrošinājuma informācijas elektroniskās apmaiņas sistēma https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1544&langId=lv (EESSI) sadarbojas ar sociālā nodrošinājuma iestādēm, lai apmainītos ar informāciju visā Eiropā. Izmēģinājuma projektā — Eiropas sociālā nodrošinājuma kartes (ESSPASS) iniciatīvā — pašlaik tiek meklēti veidi, kā digitāli pārbaudīt pilsoņu tiesības uz sociālo nodrošinājumu pāri robežām.

Ilgtermiņā ir paredzēts izveidot ES digitālās identitātes (EUDI) maku, kas ļaus ES pilsoņiem nēsāt līdzi savu tiesību dokumentu digitālās versijas, lai iestādes, tostarp sociālās nodrošināšanas iestādes, darba inspekcijas un veselības aprūpes pakalpojumu sniedzēji, varētu tās viegli pārbaudīt.

Pārbaudiet Eiropas Komisijas datubāzi par valstīm https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=858&langId=lv , lai uzzinātu, kādi sociālā nodrošinājuma pabalsti ir pieejami valstī, uz kuru pārceļaties strādāt. Uzziniet vairāk par tiesībām uz pensiju un to, kā tās pieprasīt.

 

Saistītās saites:

Sociālā nodrošinājuma tiesības katrā valstī

Sociālās nodrošināšanas koordinācija ES

Izprast, kuri noteikumi attiecas uz jums

 

Plašāka informācija:

Eiropas Darba dienas

Atrast EURES padomdevējus

Dzīvošana un darbs EURES valstīs

EURES Darbu datubāze

EURES pakalpojumi darba devējiem

EURESPasākumu kalendārs

Turpmākie Pasākumi tiešsaistē

EURES sociālajā tīklā Facebook

EURES sociālajā tīklā LinkedIn

EURES sociālajā tīklā LinkedIn

EURES sociālajā tīklā Instagram

 

Sīkāka informācija

Temati
  • ES mobilitātes instrumentu kopums
  • Ieteikumi un padomi
  • Ziņas/ziņojumi/statistika
  • Jaunatne
Saistītā(s) sadaļa(s)
Nozare
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Human health and social work activities
  • Public administration and defence; compulsory social security

Atruna

Raksti ir paredzēti, lai sniegtu EURES portāla lietotājiem informāciju par aktuālām tēmām un tendencēm un rosinātu diskusijas un debates. To saturs ne vienmēr atspoguļo Eiropas Darba iestādes (ELA) vai Eiropas Komisijas viedokli. Turklāt EURES un ELA neatbalsta iepriekš minētās trešo pušu tīmekļa vietnes.