Pereiti prie pagrindinio turinio
EURES (EURopean Employment Services)
Naujienų straipsnis2024 m. kovo 8 d.Europos darbo institucija, Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties generalinis direktoratasSkaitymo laikas: 3 min

Socialinė apsauga: jūsų teisės persikėlus gyventi į kitą šalį

Į kitą ES valstybę narę arba ELPA šalį persikėlę darbuotojai išsaugo teisę gauti socialinio draudimo išmokas.

Social security: your rights when moving across borders
Photo credit: Stock.adobe

Jūsų teisės visada su jumis

Persikėlę dirbti į kitą Europos šalį, neprarandate teisės gauti socialinio draudimo išmokas – nuo bedarbio pašalpos ir motinystės išmokų iki senatvės pensijos. Tai galioja ne tik 27 ES valstybėse narėse, bet ir Islandijoje, Lichtenšteine, Norvegijoje ir Šveicarijoje.

ES socialinės apsaugos sistemų koordinavimo taisyklės taikomos ligos, nedarbo, motinystės, tėvystės išmokoms ir išmokoms šeimai, taip pat senatvės pensijoms ir išmokoms dėl nelaimingų atsitikimų darbe, profesinių ligų, mirties ir maitintojo netekimo išmokoms. Konkrečios išmokų sumos įvairiose šalyse skiriasi.

Šalyse gali būti taikomos skirtingos socialinio draudimo išmokų taisyklės, tačiau pagal ES taisykles reikalaujama, kad valstybės narės suderintų savo sistemas taip, kad iš vienos šalies į kitą persikėlę dirbti asmenys galėtų toliau gauti savo šalyje jau uždirbtas išmokas. Vis dėlto, negalite būti apdrausti ir vienu metu gauti tas pačias išmokas abiejose šalyse.

Kaip nepertraukiamo draudimo sistema veikia praktiškai

Valstybių narių vykdomas socialinės apsaugos koordinavimas – ilgalaikis ES socialinės politikos ramstis – suteikia piliečiams galimybę išsaugoti savo teises išvykus į kitą šalį dirbti ar poilsiauti ar išėjus į pensiją.

Naujausi ES duomenys rodo, kad 2021 m. apie 16 mln. ES ir (arba) ELPA šalių piliečių gyveno kitoje ES arba ELPA šalyje; apie 100 mln. turistų lankėsi kitoje valstybėje. Per tuos metus išmokėta beveik 6 mln. pensijų kitoje ES ir (arba) ELPA šalyje arba JK gyvenantiems asmenims; išmokos šeimai pervestos daugiau nei milijonui kitoje ES ir (arba) ELPA šalyje arba JK gyvenančių šeimos narių; buvo naudojama apie 235 mln. Europos sveikatos draudimo kortelių (ESDK).

https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=559&langId=lt Tačiau yra ir išimčių. Pavyzdžiui, jei esate išvykę į trumpalaikę komandiruotę kitoje šalyje ne ilgiau kaip dvejiems metams, jūsų socialinio draudimo išmokas ir toliau dengia valstybė narė, kurioje įsikūręs jūsų darbdavys.

Jei vienu metu dirbate daugiau nei vienoje šalyje, jūsų socialinio draudimo išmokas dengia šalis, kurioje gyvenate, jei joje taip pat dirbate daugiau kaip 25 proc. darbo valandų. Kitu atveju būsite laikomi tarpvalstybiniu darbuotoju ir jūsų išmokas mokės ta šalis, kurioje įsikūręs jūsų darbdavys.

Taip pat turėsite teisę gauti senatvės pensiją kiekvienoje ES valstybėje narėje, kurioje buvote apdraustas. Prašymą turite pateikti šalyje, kurioje paskutinį kartą dirbote.

Perėjimas prie skaitmeninės aplinkos

Šiuo metu asmenys, norintys persikelti iš vienos šalies į kitą dirbti ir gauti toje vietoje teikiamas išmokas, privalo turėti atitinkamas formas, kurias išduoda jų esama socialinio draudimo institucija arba sveikatos draudimo įstaiga.

Tačiau ateityje Europos Komisija sieks sumažinti su tuo susijusią administracinę naštą skaitmenizuodama sistemą ir ragina šalis užtikrinti kuo patogesnį jos naudojimą vartotojui. Socialinės apsaugos institucijos, naudodamosi elektroninių socialinės apsaugos informacijos mainų (EESSI) sistema, dalijasi informacija visoje Europoje. Vykdant bandomąjį projektą – Europos socialinės apsaugos paso (ESSPASS) iniciatyvą – šiuo metu ieškoma būdų, kaip tarpvalstybiniu mastu tikrinti piliečių teises į socialinio draudimo išmokas pasitelkiant skaitmenines technologijas.

Ilgalaikėje perspektyvoje numatoma sukurti ES skaitmeninės tapatybės (EUDI) dėklę, kurioje būtų patalpintos ES piliečių teisių į išmokas dokumentų skaitmeninės versijos, kad jas lengvai galėtų tikrinti įstaigos, įskaitant socialinio draudimo institucijas, darbo inspekcijas ir sveikatos priežiūros paslaugų teikėjus.

Pasidomėkite Europos Komisijos šalių duomenų baze ir sužinokite, kokios socialinio draudimo išmokos mokamos šalyje, į kurią išvykstate dirbti. Sužinokite daugiau apie teises į pensiją ir kaip jas gauti.

 

Susijusios nuorodos

Socialinės apsaugos teisės įvairiose ES šalyse

Socialinės apsaugos koordinavimas ES

Supraskite,kokios taisyklės taikomos jums

 

Išsamesnė informacija

Europos darbo dienos

EURES konsultantų paieška

Gyvenimo ir darbo sąlygos EURES šalyse

EURES darbo vietų duomenų bazė

EURES paslaugos darbdaviams

EURES renginių kalendorius

Būsimi internetiniai renginiai

EURES tinkle „Facebook“

EURES tinkle X

EURES tinkle „LinkedIn“

EURES tinkle „Instagram“

 

Išsamūs duomenys

Temos
  • ES mobilumo priemonių rinkinys
  • Nurodymai ir patarimai
  • Naujienos/pranešimai/statistika
  • Jaunimas
Susijusios skiltys
Sektorius
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Human health and social work activities
  • Public administration and defence; compulsory social security

Atsisakymas

Straipsniai skirti EURES portalo vartotojams teikti informaciją apie aktualias temas ir tendencijas bei paskatinti diskusijas ir diskusijas. Jų turinys nebūtinai atspindi Europos darbo institucijos (ELA) ar Europos Komisijos požiūrį. Be to, EURES ir ELA neremia pirmiau minėtų trečiųjų šalių svetainių.