Направо към основното съдържание
Лого
EURES (EURopean Employment Services)
Новинарска статия8 Mарт 2024 г.Европейски орган по труда, Генерална дирекция „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“Време за четене 1 мин

Социална сигурност: вашите права при преместване в друга държава

Работниците запазват правото си да кандидатстват за социалноосигурителни обезщетения, когато се преместват в друга държава — членка на ЕС, или държава от ЕАСТ.

Social security: your rights when moving across borders
Photo credit: Stock.adobe

Вземете правата си със себе си

Когато се преместите в Европа, за да работите, социалноосигурителните ви права се запазват - от обезщетения за безработица и майчинство до пенсии за старост. Това се отнася не само за 27-те държави членки на ЕС, но и за Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария.

Правилата на ЕС за координация на системите за социална сигурност се прилагат за обезщетения за болест, безработица, майчинство, бащинство и семейни надбавки, както и пенсии за старост и обезщетения, свързани с трудови злополуки, професионални заболявания, смърт и наследствени пенсии. Точните размери на обезщетенията варират в различните държави.

Държавите могат да имат различни правила за социалноосигурителните обезщетения, но правилата на ЕС изискват от държавите-членки да приведат системите си в съответствие, така че търсещите работа лица, които се местят от една държава в друга с цел работа, да продължат да се ползват от правата на обезщетения, които вече са получили в собствената си държава. Не можете обаче да се осигурявате и да получавате едно и също обезщетение в две държави наведнъж.

Как функционира непрекъснатият обхват на практика

Координирането на социалната сигурност от страна на държавите членки, което е дългогодишен стълб на социалната политика на ЕС, означава, че гражданите могат да упражняват правата си когато се движат в региона, както за работа, така и за отдих или пенсиониране.

През 2021 г. около 16 милиона граждани на ЕС/ЕАСТ са живели в друга държава от ЕС или ЕАСТ, а около 100 милиона туристи са посетили друга държава членка, сочат последните данни на ЕС. През тази година са изплатени почти 6 милиона пенсии на лица, живеещи в друга държава от ЕС/ЕАСТ или в Обединеното кралство, а семейни надбавки са прехвърлени на повече от един милион семейни лица в друга държава от ЕС/ЕАСТ или в Обединеното кралство — а към момента са се ползвали около 235 милиона EHIC (европейски здравноосигурителни карти).

Като гражданин на ЕС, правата ви на обезщетение обикновено се покриват от държавата членка, в която работите. Все пак има и изключения. Например, когато сте командировани за краткосрочна работа в друга държава за период до две години, социалноосигурителните ви права ще продължат да се покриват от държавата членка, където е седалището на работодателя ви.

Ако работите в повече от една страна едновременно, правото ви на социалноосигурителни обезщетения се покрива от страната, в която живеете, при условие че работите и повече от 25 % от работното си време там. В противен случай попадате в категорията на трансграничен работник и обезщетенията ви ще се покриват от държавата, където е седалището на работодателя ви.

Също така ще имате право на пенсия при навършване на пенсионна възраст от всяка държава — членка на ЕС, в която сте били осигурени. Искането за отпускане на пенсия се подава в страната, в която сте работили за последен път.

Преминаване към цифрови технологии

Понастоящем лицата, които искат да се преместят в друга страна, за да работят и да подават искания за обезщетения на място, трябва да разполагат със съответните формуляри, издадени от техните настоящи социалноосигурителни или здравноосигурителни органи.

В бъдеще обаче Европейската комисия се стреми да намали административната тежест чрез цифровизация и насърчава държавите да я направят възможно най-удобна за потребителите. Системата за електронен обмен на данни за социалното осигуряване (EESSI) работи с органите за социално осигуряване с цел обмен на информация в цяла Европа. В рамките на пилотен проект — инициативата „Европейски паспорт за социална сигурност“ (ESSPASS), понастоящем се търсят начини за цифрова проверка на социалноосигурителните права на гражданите през границите.

Предвижда се по-дългосрочен портфейл на ЕС за цифрова самоличност (EUDI), който ще даде възможност на гражданите на ЕС да носят цифрови версии на своите документи за техните права за лесна проверка от органите, включително институциите за социална сигурност, инспекциите по труда и доставчиците на здравно обслужване.

Вижте базата данни на Европейската комисия по държави, за да видите кои социалноосигурителни обезщетения са достъпни в страната, в която се премествате, за да работите. Научете повече за пенсионните права и как да подадете документи за пенсия.

 

Връзки по темата:

Социалноосигурителни права по държави

Координация на системите за социална сигурност в ЕС

Разберете кои правила важат за вас.

 

Допълнителна информация:

Европейски дни на труда

Намерете съветници на EURES

Условия на живот и труд в страните от EURES

База данни с работни места на EURES

Услуги на EURES за работодателите

Календар на събитията на EURES

Предстоящи онлайн събития

EURES във Facebook

EURES в LinkedIn

EURES в LinkedIn

EURES в Instagram

 

Теми
  • Инструментариум на ЕС за мобилност
  • Препоръки и съвети
  • Новини/доклади/статистика
  • Младост
Свързан раздел(и)
Сектор
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Human health and social work activities
  • Public administration and defence; compulsory social security

Опровержение

Статиите имат за цел да предоставят на потребителите на портала EURES информация по актуални теми и тенденции и да стимулират дискусия и дебат. Тяхното съдържание не отразява непременно гледната точка на Европейския орган по труда (ELA) или Европейската комисия. Освен това EURES и ELA не подкрепят споменатите по-горе уебсайтове на трети страни.