Skip to main content
Eiropas Komisijas logotips
EURES
Raksts par jaunumiem12 novembris 2019Eiropas Darba iestāde, Nodarbinātības, sociālo lietu un iekļautības ģenerāldirektorāts

Kā izturēties pret negatīvu atsauksmi darbavietā

Darbavietā nekad nav viegli uzklausīt kritiku, pat ja tā ir konstruktīva. Tomēr, lai gan grūti uzklausāma, kritika galu galā palīdz pilnveidoties. Te ir mūsu ieteikumi kritikas uzklausīšanai darbavietā pozitīvā veidā.

How to handle negative feedback in the workplace
© Shutterstock

Neļaujiet ņemt virsroku savām emocijām

Negatīvu komentāru uzklausīšana var būt problemātiska, vai nu tā nāk no priekšnieka, kolēģa, klienta vai kāda cita. Jūsu sākotnējā reakcija diez vai būs racionāla, jo īpaši, ja šis komentārs nāk negaidīts. Svarīgi atrast laiku, lai nomierinātos, novērtētu situāciju un apdomātu, pirms reaģēt. Neuztveriet negatīvus komentārus darbavietā personiski. Ar tiem kritizē jūsu darbu, nevis jūs kā personu.

Uzklausiet un apņemieties

Pat ja nepiekrītat kolēģu komentāriem, konstruktīva atgriezeniskā saite var būt labs veids, lai uzzinātu, kā citi uztver jūsu darbību darbavietā, un labāk attaisnotu viņu cerības. Svarīgi ir uzklausīt, kas jūsu priekšniekam, kolēģim vai klientam ir sakāms, un rast kontaktu pozitīvā veidā. Ļaujiet nepārtraucot cilvēkiem paust viņu viedokli par situāciju. Kad viņi ir beiguši, atbildiet, ko esat sapratis(-usi). Ja neesat kaut ko sapratis(-usi), lūdziet vēl paskaidrot, neapspriežot un nestrīdoties par savu viedokli.

Ieklausieties

Apdomājiet, kā atspēkot kritiku, un izvērtējiet, ko no tās ņemt vērā. Ja komentārs ir izteikts mutiski, lieliska doma ir teikto piefiksēt gadījumam, ja vēlaties pie tā atgriezties. Apdomājiet, kā varat rīkoties turpmāk, lai to pašu komentāru atkal nedzirdētu nākotnē. Piemēram, jūs varētu sastādīt sarakstu ar punktiem, kas būtu jāuzlabo, lai varat sekot attīstībai. Smagākos gadījumos vai pēc komentāra no priekšnieka jūs varētu norunāt turpmāku tikšanos, lai parādītu, kā esat reaģējis(-usi) uz atsauksmi.

Esiet augstsirdīgs

Ļoti iespējams, ka kritizētājiem ir bijuši labi nodomi un viņi cenšas jums ar komentāru palīdzēt. Sakiet paldies par komentāru. Novērtējiet viņu centienus un sakiet, ka novērtējat viņu atklātību. Reaģējot pozitīvi un uzklausot konstruktīvu atgriezenisko saiti, jūs parādāt, ka esat profesionālis un elastīgs darbinieks. Jūsu priekšnieks, kolēģis vai klients var jūs tādēļ cienīt.

Neuztveriet to pārāk smagi

Nav vērts sevi turpmāk vainot par izdarītu kļūdu vai situāciju, kurā varējāt sevi parādīt labāk. Atcerieties, ka neviens nav pati pilnība. Lai gan ir svarīgi apzināties savus trūkumus, neaizmirstiet par savām stiprajām pusēm un sasniegumiem. Esiet lepns par to, ko darāt labi, un pārāk nepārdzīvojiet savas kļūdas vai neļaujiet tām graut pašapziņu. Kad esat pietiekami izvērtējis komentāru un pārdomājis, kā varētu nākamreiz rīkoties līdzīgā situācijā, ir laiks iet tālāk.

Mēs ceram, ka mūsu ieteikumi palīdzēs jums pozitīvi uztvert negatīvu atgriezenisko saiti darbavietā un likt lietā pilnu profesionālo potenciālu.

Sadarbībā ar Eiropas darbvietu mobilitātes portālu EURES

 

Plašāka informācija:

Eiropas Darba dienas

Drop’pin@EURES

Sazināties ar EURES darbiniekiem

Dzīvošana un darbs EURES valstīs

EURES darbavietu datubāze

EURES pakalpojumi darba devējiem

EURES pasākumu kalendārs

Turpmākie pasākumi tiešsaistē

EURES sociālajā tīklā Facebook

EURES sociālajā tīklā Twitter

EURES sociālajā tīklā LinkedIn

Sīkāka informācija

Temati
UzņēmējdarbībaIeteikumi un padomiJaunatne
Nozare
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Atruna

Raksti ir paredzēti, lai sniegtu EURES portāla lietotājiem informāciju par aktuālām tēmām un tendencēm un rosinātu diskusijas un debates. To saturs ne vienmēr atspoguļo Eiropas Darba iestādes (ELA) vai Eiropas Komisijas viedokli. Turklāt EURES un ELA neatbalsta iepriekš minētās trešo pušu tīmekļa vietnes.