Pāriet uz galveno saturu
EURES (EURopean Employment Services)
Raksts par jaunumiem2024. gada 23. janvārisEiropas Darba iestāde, Nodarbinātības, sociālo lietu un iekļautības ģenerāldirektorātsLasīšanas ilgums: 5 min

Kā pārvarēt kultūršoku un ilgas pēc mājām: ieteikumi, kā pielāgoties jaunai videi

Pārcelšanās uz jaunu valsti var būt aizraujoša un vērtīga pieredze, tomēr var radīt arī zināmas problēmas un grūtības.

Pārceļoties var nākties saskarties ar dažādām paražām, valodām, vērtībām un cerībām, kas var izraisīt apjukuma, vilšanās vai izolētības sajūtu. No iepriekšējās dzīvesvietas var pietrūkt arī ģimenes, draugu un pazīstamās vides. Šīs sajūtas ir normālas, bieži sastopamas un daļa no tā, ko dēvē par kultūršoku un ilgām pēc mājām.

Kultūršoks ir psiholoģiska un emocionāla reakcija uz dzīvi jaunā un nepazīstamā kultūrā. Tas var ietekmēt ikvienu neatkarīgi no vecuma, izcelsmes un iepriekšējās ceļošanas pieredzes. Kultūršoks var izpausties dažādi, piemēram, kā:

  • trauksmes, ātras aizkaitināmības vai depresijas sajūta;
  • gulēšanas vai ēšanas grūtības;
  • garlaicības, vientulības vai atsvešinātības sajūta;
  • komunikācijas vai draudzības saišu veidošanas grūtības;
  • nedrošības vai neadekvātuma sajūta;
  • fiziski simptomi, piemēram, galvassāpes, vēdera sāpes vai nogurums.

Ilgas pēc mājām ir ilgošanās pēc aspektiem, kas dzimtenē ir pazīstami un ērti. To var izraisīt dažādi faktori, piemēram:

  • tuvinieku un sociālā atbalsta trūkums;
  • iemīļotu ēdienu, vaļasprieku vai aktivitāšu trūkums;
  • identitātes un piederības sajūtas trūkums;
  • rutīnas un struktūras trūkums;
  • kultūras normu un vērtību trūkums.

Kultūršoks un ilgas pēc mājām ir dabiska un īslaicīga reakcija pēc lielām dzīves pārmaiņām. Tas nenozīmē, ka esat vājš vai pieņēmis nepareizu lēmumu. Tā ir daļa no procesa, kas ietver pielāgošanos jaunai videi un mācīšanos novērtēt tās daudzveidību un bagātību. Tomēr, ja šīm reakcijām nepievērš uzmanību, tās var ietekmēt labsajūtu, darba efektivitāti un apmierinātību. Tāpēc ir svarīgi atrast veselīgus un efektīvus paņēmienus to pārvarēšanai un pēc iespējas labāk izmantot savu pieredzi ārvalstīs.

Minēsim dažus padomus un resursus, kas var palīdzēt pārvarēt kultūršoku un ilgas pēc mājām.

  • Pirms došanās ceļā sagatavojieties: Papētiet valsti un kultūru, uz kuru pārceļaties. Uzziniet vairāk par tās vēsturi, ģeogrāfiju, politiku, ekonomiku, reliģiju, mākslu un virtuvi. Mēģiniet iemācīties dažus pamatvārdus un frāzes vietējā valodā. Uzziniet vairāk par turienes dzīves praktiskajiem aspektiem, piemēram, klimatu, transportu, veselības aprūpi, izglītību un tiesību sistēmu. Tas palīdz izvirzīt reālas cerības un izvairīties no nepatīkamiem pārsteigumiem.
  • Dzīvojiet ar atvērtu pieeju un pozitīvu attieksmi: Esiet zinātkāri un ar cieņu izturieties pret sastaptajām atšķirībām. Centieties tās uztvert kā iespējas mācībām un izaugsmei, nevis kā draudus vai šķēršļus. Necentieties spriest un salīdzināt, pamatojoties uz savu kultūru. Tā vietā mēģiniet izprast sastapto cilvēku uzvedības un vērtību iemeslus un nozīmi. Rīkojieties elastīgi un pielāgojieties jaunajām situācijām, ar kurām saskaraties. Atcerieties, ka nav pareiza vai nepareiza rīcības veida, vienkārši tie ir dažādi.
  • Meklējiet sociālo atbalstu un mijiedarbību: Viens no labākajiem veidiem, kā pārvarēt kultūršoku un ilgas pēc mājām, ir sasaiste ar citiem cilvēkiem, kuri var piedāvāt draudzību, padomus un mierinājumu. Mēģiniet sadraudzēties gan ar vietējiem iedzīvotājiem, gan arī ar citiem ārzemniekiem. Pievienojieties klubiem, grupām vai organizācijām, kas atbilst jūsu interesēm un vaļaspriekiem. Piedalieties sabiedriskos pasākumos, aktivitātēs vai festivālos, kas popularizē vietējo kultūru. Sazinieties ar dzimtenē palikušo ģimeni un draugiem, izmantojot tālruņa zvanus, video tērzēšanu, e-pastu vai sociālos tīklus. Tomēr pārmērīgi nebalstieties uz vecajiem sakariem, lai tie netraucētu jaunas sasaistes veidošanai un integrācijai jaunajā vidē.
  • Rūpējieties par sevi: Pārcelšanās uz jaunu valsti var būt spriedzes pilna un nogurdinoša, tāpēc ir svarīgi uzturēt fizisko un garīgo veselību. Kārtīgi ēdiet, regulāri vingrojiet un pietiekami izgulieties. Atrodiet atpūtas un relaksācijas iespējas, piemēram, klausieties mūziku, lasiet grāmatu vai meditējiet. Ja jūtaties pārslogots, meklējiet profesionālu palīdzību.

Neaizmirstiet atzīmēt savus sasniegumus un izbaudiet pieredzi. Pārcelšanās uz jaunu valsti nav vienkārša, taču tā ir arī apbrīnojams un atalgojošs piedzīvojums. Lepojieties ar sevi par šo soli un piedzīvoto grūtību pārvarēšanu. Atzīstiet savu progresu un sasniegumus neatkarīgi no to lieluma. Apbalvojiet sevi par centieniem un sasniegumiem. Priecājieties un izbaudiet ES piedāvāto skaistumu, daudzveidību un iespējas. Atcerieties, ka neesat viens, bet piederat aktīvai un dinamiskai cilvēku kopienai ar kopīgiem sapņiem un cerībām.

Lai gan dzīve ārzemēs var radīt unikālus izaicinājumus, tā piedāvā arī ārkārtīgi daudz iespēju. Skatiet rakstu 7 lielākie ieguvumi, dzīvojot un strādājot ārzemēs.

 

Plašāka informācija:

Eiropas Darba dienas

Atrast EURESpadomdevējus

Dzīvošana un darbs EURES valstīs

EURES Darbu datubāze

EURES pakalpojumi darba devējiem

EURESPasākumu kalendārs

Gaidāmie pasākumi tiešsaistē

EURES sociālajā tīklā Facebook

EURES sociālajā tīklā Twitter

EURES sociālajā tīklā LinkedIn

 

Sīkāka informācija

Temati
  • Ieteikumi un padomi
Saistītā(s) sadaļa(s)
Nozare
  • Accomodation and food service activities
  • Administrative and support service activities
  • Arts, entertainment and recreation
  • Education
  • Information and communication
  • Other service activities

Atruna

Raksti ir paredzēti, lai sniegtu EURES portāla lietotājiem informāciju par aktuālām tēmām un tendencēm un rosinātu diskusijas un debates. To saturs ne vienmēr atspoguļo Eiropas Darba iestādes (ELA) vai Eiropas Komisijas viedokli. Turklāt EURES un ELA neatbalsta iepriekš minētās trešo pušu tīmekļa vietnes.