Pereiti prie pagrindinio turinio
EURES (EURopean Employment Services)
Naujienų straipsnis2024 m. sausio 23 d.Europos darbo institucija, Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties generalinis direktoratasSkaitymo laikas: 4 min

Kaip įveikti kultūrinį šoką ir tėvynės ilgesį. Patarimai, kaip prisitaikyti prie naujos aplinkos

Persikėlimas į naują šalį gali būti įdomus ir naudingas, bet taip pat gali kelti iššūkių ir sunkumų.

Persikėlę susiduriate su kitokiais papročiais, kalbomis, vertybėmis ir lūkesčiais, o tai dažnai trikdo, erzina arba sukelia izoliacijos pojūtį. Be to, tikriausiai pasiilgstate šeimos, draugų ir pažįstamos aplinkos, kurią palikote. Išgyvenant kultūrinį šoką ir tėvynės ilgesį, taip jaustis yra normalu ir įprasta.

Kultūrinis šokas – tai psichologinė ir emocinė reakcija į gyvenimą naujoje, nepažįstamoje kultūroje. Jis gali ištikti bet kurį žmogų, nesvarbu, koks jo amžius, išsilavinimas ar keliavimo patirtis. Kultūrinis šokas gali pasireikšti įvairiais būdais, pavyzdžiui, kaip:

  • nerimas, dirglumas arba liūdesys;
  • miego ar valgymo sutrikimai;
  • nuobodulio, vienatvės ar atstūmimo pojūtis;
  • bendravimo ir draugysčių užmezgimo sunkumai;
  • nesaugumo arba nepilnavertiškumo pojūtis;
  • fiziniai simptomai, pavyzdžiui, galvos ar skrandžio skausmai, arba nuovargis.

Tėvynės ilgesys – tai pažįstamų, jaukių gimtosios šalies aspektų ilgėjimasis. Jį gali skatinti įvairūs veiksniai, pvz., ilgėjimasis šių dalykų:

  • mylimųjų ir socialinės aplinkos;
  • mėgstamų maisto produktų, pomėgių ar veiklos;
  • tapatybės ir priklausymo jausmo;
  • rutinos ir struktūros;
  • kultūrinių normų ir vertybių.

Tiek kultūrinis šokas, tiek tėvynės ilgesys yra natūrali laikina reakcija į didelius gyvenimo pokyčius. Tai nereiškia, kad esate silpnas ar priėmėte klaidingą sprendimą. Visi šie jausmai yra prisitaikymo prie naujos aplinkos ir mokymosi vertinti jos įvairovę ir turtus proceso dalis. Vis dėlto jei jų nepaisysite, jie gali turėti įtakos jūsų gerovei, veiklos rezultatams ir pasitenkinimui. Todėl svarbu rasti sveikų, veiksmingų būdų, kaip su tuo susidoroti ir kuo geriau išnaudoti savo patirtį užsienyje.

Štai keletas patarimų, kurie padės įveikti kultūrinį šoką ir tėvynės ilgesį.

  • Pasiruoškite išvykimui. Pasidomėkite šalimi, į kurią persikeliate, ir jos kultūra. Pasidomėkite jos istorija, geografija, politika, ekonomika, religija, menu ir valgiais. Pabandykite išmokti keletą paprastų žodžių ir frazių vietine kalba. Sužinokite praktinius gyvenimo toje šalyje aspektus, tokius kaip klimatas, transportas, sveikatos priežiūra, švietimas ir teisės sistema. Tai padės susidaryti realius lūkesčius ir išvengti nemalonių netikėtumų.
  • Būkite atviras ir laikykitės teigiamo požiūrio. Viskuo domėkitės ir gerbkite skirtumus, su kuriais susiduriate. Stenkitės į juos žiūrėti kaip į galimybes mokytis ir tobulėti, o ne kaip į grėsmes ar kliūtis. Stenkitės nevertinti ar nelyginkite visko su savo kultūra. Verčiau pabandykite suprasti žmonių, su kuriais susipažįstate, elgesio priežastis ir vertybių prasmę. Būkite lankstus, prisitaikykite prie naujų situacijų, su kuriomis susiduriate. Nepamirškite, kad būdai ką nors daryti nebūna tinkami ar klaidingi, jie tiesiog skirtingi.
  • Ieškokite socialinės paramos ir bendravimo. Vienas geriausių būdų įveikti kultūrinį šoką ir tėvynės ilgesį – užmegzti ryšius su kitais žmonėmis, kurie galėtų padėti, patarti ir paguosti. Stenkitės susidraugauti su vietiniais gyventojais ir kitais emigrantais. Prisijunkite prie savo interesus ir pomėgius atitinkančių klubų, grupių ar organizacijų. Dalyvaukite socialiniuose renginiuose, veiklose ar festivaliuose, kuriais puoselėjama vietos kultūra. Telefonu, vaizdo skambučiais, el. laiškais ar per socialinius tinklus susisiekite su savo šeima ir tėvynėje likusiais draugais. Vis dėlto nelikite per daug priklausomas nuo savo senųjų ryšių, nes tai gali trukdyti kurti naujus ryšius ir integruotis į naują aplinką.
  • Rūpinkitės savimi. Persikėlimas į kitą šalį gali kelti stresą ir varginti, todėl labai svarbu palaikyti fizinę ir psichinę sveikatą. Gerai maitinkitės, reguliariai mankštinkitės ir pakankamai miegokite. Raskite būdų atsipalaiduoti ir pailsėti, pavyzdžiui, klausykitės muzikos, skaitykite knygas ar medituokite. Jei jaučiatės prislėgtas, kreipkitės pagalbos į specialistą

Džiaukitės savo pasiekimais ir mėgaukitės tuo, ką patiriate. Persikelti į naują šalį nėra lengva, tačiau tai nuostabus ir įdomus nuotykis. Didžiuokitės savimi, kad žengėte šį žingsnį ir įveikėte sunkumus. Pripažinkite savo pažangą ir pasiekimus, nesvarbu, kokie maži ar dideli jie būtų. Atlyginkite sau už pastangas ir pasiekimus. Smagiai leiskite laiką ir mėgaukitės ES grožiu, įvairove ir galimybėmis. Atminkite, kad esate ne vienas, o gyvybingos, dinamiškos žmonių, kurie turi panašių svajonių ir siekių, bendruomenės dalis.

Nors gyvenimas užsienyje gali kelti didelių iššūkių, jis taip pat suteikia daugybę galimybių. Susipažinkite su 7 pagrindiniais gyvenimo ir darbo užsienyje privalumais.

 

Išsamesnė informacija

Europos darbo dienos

Ieškoti EURES konsultanto

Gyvenimo ir darbo sąlygos EURES šalyse

EURES darbo vietų duomenų bazė

EURES paslaugos darbdaviams

EURES renginių kalendorius

Būsimi internetiniai renginiai

EURES tinkle „Facebook“

EURES tinkle „Twitter“

EURES tinkle „LinkedIn“

 

Išsamūs duomenys

Temos
  • Nurodymai ir patarimai
Susijusios skiltys
Sektorius
  • Accomodation and food service activities
  • Administrative and support service activities
  • Arts, entertainment and recreation
  • Education
  • Information and communication
  • Other service activities

Atsisakymas

Straipsniai skirti EURES portalo vartotojams teikti informaciją apie aktualias temas ir tendencijas bei paskatinti diskusijas ir diskusijas. Jų turinys nebūtinai atspindi Europos darbo institucijos (ELA) ar Europos Komisijos požiūrį. Be to, EURES ir ELA neremia pirmiau minėtų trečiųjų šalių svetainių.