Направо към основното съдържание
Лого
EURES (EURopean Employment Services)
Новинарска статия23 Януари 2024 г.Европейски орган по труда, Генерална дирекция „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“Време за четене 1 мин

Как да се справяме с културния шок и носталгията по дома: Съвети за приспособяване към нова среда

Преместването в нова държава може да бъде вълнуващо и удовлетворяващо преживяване, но може и да е свързано и с някои предизвикателства и трудности.

Когато се преместите, е възможно да се сблъскате с различни обичаи, езици, ценности и очаквания, поради което да се почувствате объркани, разочаровани или изолирани. Възможно е също така да Ви липсват семейството, приятелите и познатата среда, която сте напуснали. Тези чувства са нормални и често срещани и са част от т.нар. културен шок и носталгия по дома.

Културният шок е психологическата и емоционалната реакция към живота в нова и непозната култура. Той може да засегне всеки, независимо от възраст, произход или предишни пътувания. Културният шок може да се прояви в различни форми, като например:

  • чувство на тревожност, раздразнителност или потиснатост;
  • трудно заспиване или хранене;
  • скука, самота или отчуждение;
  • проблеми с общуването или сприятеляването;
  • чувство на несигурност или неадекватност;
  • физически симптоми като главоболие, стомашни болки или умора.

Носталгията по дома е копнеж по познатите и уютни страни на родината. Носталгията може да бъде предизвикана от различни фактори, например тъга по

  • близки и липса на социална подкрепа;
  • любими храни, хобита или дейности;
  • чувство за идентичност и принадлежност;
  • рутина и организация;
  • културни норми и ценности.

Както културният шок, така и носталгията по дома са естествени и временни реакции към голяма промяна в живота. Това не означава, че нямате воля или че сте взели грешно решение. Те представляват част от процеса на адаптиране към нова среда и откриването на нейното многообразие и богатство. Въпреки това, ако тези чувства се игнорират, могат да повлияят на Вашето благосъстояние, представяне и удовлетвореност. Затова е важно да намерите здравословни и ефективни начини да се справите с тях и да извлечете максимална полза от преживяването си в чужбина.

Ето някои съвети и ресурси, които могат да Ви помогнат да се справите с културния шок и носталгията по дома:

  • Подгответе се, преди да заминете: Проучете държавата и културата, където ще се преместите. Проучете нейната история, география, политика, икономика, религия, изкуство и кухня. Опитайте се да научите някои основни думи и фрази на местния език. Запознайте се с практическите аспекти на живота там, като климата, транспорта, здравеопазването, образованието и правната система. Това ще Ви помогне да възприемете реалистични очаквания и да избегнете неприятни изненади.
  • Поддържайте отворена и позитивна нагласа: Бъдете любопитни и уважавайте различията, с които се сблъсквате. Опитайте се да гледате на тях като на възможност за учене и израстване, а не като на заплаха или препятствие. Избягвайте да правите преценки или сравнения въз основа на собствената си култура. Вместо това се опитайте да разберете причините и смисъла зад поведението и ценностите на хората, с които се срещате. Бъдете гъвкави и приспособими към новите ситуации, пред които се изправяте. Помнете, че няма правилен или грешен начин за действие, просто начините са различни.
  • Търсете социална подкрепа и взаимодействие: Един от най-удачните начини да преодолеете културния шок и носталгията по дома, е да се свържете с други хора, които могат да Ви предложат приятелство, съвети и утеха. Опитайте се да се сприятелите както с местните жители, така и с други чужденци. Присъединете се към клубове, групи или организации, където се споделят интереси и хобита като Вашите. Участвайте в социални събития, дейности или фестивали на местната култура. Поддържайте връзка със семейството и приятелите си у дома чрез телефонни разговори, видеочатове, електронна поща или социални медии. Въпреки това не разчитайте прекалено много на старите си връзки, тъй като те могат да Ви попречат да създадете нови и да се интегрирате в новата среда.
  • Грижете се за себе си: Преместването в нова държава може да бъде стресиращо и изтощително, затова е много важно да поддържате физическото и психическото си здраве. Хранете се добре, спортувайте редовно и спете достатъчно. Намерете начини за почивка и отпускане, като слушане на музика, четене на книги или медитация. Ако се чувствате емоционално претоварени, потърсете професионална помощ.

Не забравяйте да отпразнувате постиженията си и да се наслаждавате на това преживяване. Преместването в нова държава не е лесно, но също така е невероятно и възнаграждаващо приключение. Гордейте се, че сте предприели тази стъпка и че преодолявате предизвикателствата, пред които сте изправени. Признавайте всеки напредък и постижение, независимо дали малки, или големи. Награждавайте се своите усилия и постижения. Забавлявайте се и се наслаждавайте на красотата, многообразието и възможностите, които ЕС предлага. Помнете, че не сте сами и че сте част от жизнена и динамична общност от хора, които споделят Вашите мечти и стремежи.

Въпреки че животът в чужбина може да Ви изправи пред сериозни предизвикателства, той Ви предлага и много възможности. Разгледайте 7-те най-големи ползи от живота и работата в чужбина.

 

За повече информация:


Европейски дни на труда

Намерете съветници на EURES

Условия на живот и труд в страните от EURES

База данни с работни места на EURES

Услуги на EURES за работодатели

Календар на събитията на EURES

Предстоящи онлайн събития

EURES във Facebook

EURES в Twitter

EURES в LinkedIn

 

Теми
  • Препоръки и съвети
Свързан раздел(и)
Сектор
  • Accomodation and food service activities
  • Administrative and support service activities
  • Arts, entertainment and recreation
  • Education
  • Information and communication
  • Other service activities

Опровержение

Статиите имат за цел да предоставят на потребителите на портала EURES информация по актуални теми и тенденции и да стимулират дискусия и дебат. Тяхното съдържание не отразява непременно гледната точка на Европейския орган по труда (ELA) или Европейската комисия. Освен това EURES и ELA не подкрепят споменатите по-горе уебсайтове на трети страни.