Skip to main content
Eiropas Komisijas logotips
EURES
Raksts par jaunumiem22 jūlijs 2018Eiropas Darba iestāde, Nodarbinātības, sociālo lietu un iekļautības ģenerāldirektorāts

Kā stažēšanos varu pārvērst pilnas slodzes darbā?

Stažēšanās nav vien labs veids, kā attīstīt prasmes un papildināt pieredzi; tā var pavērt turpmākas karjeras iespējas. Ja vēlaties pilnībā izmantot iespēju, piedāvājam astoņus ieteikumus, kas varētu pārvērst stažēšanos pilnas slodzes darbā.

How can I turn my internship into a full-time job?

Stažēšanās vai mācekļa gaitas sniedz daudz ieguvumu, taču, ja cerat, ka rezultātā iegūsiet pilnas slodzes darbu pie darba devēja, jums ir jāsāk domāt kā darba ņēmējam.

Nosakiet skaidrus mērķus

Piesakoties uz stažēšanos, jums būs izvirzīti personiski un profesionāli mērķi. Taču ir vērts noteikt arī dažus mērķus atbilstoši uzņēmuma vajadzībām. Tādējādi sākotnējās sarunās ar vadītāju nebaidieties prasīt, ko tieši no jums sagaidīs, un pārvērtiet šo informāciju “veicamo uzdevumu sarakstā” stažēšanās laikā. Skaidri mērķi ļaus jums koncentrēties, savukārt mērķu sasniegšana papildinās panākumu sarakstu, ar ko atstāt pozitīvu iespaidu uz priekšnieku, kad pienāks brīdis izbeigt stažēšanos.

Domājiet par darba devēja vajadzībām

Jā, jūs stažējaties, lai virzītu savu karjeru, taču ko vēlas darba devēji? Ko vēlas sasniegt jūsu vadītāji, un kāpēc viņi strādā tā, kā strādā? Ja varat noskaidrot, ko nozīmē “veiksme” organizācijā augstāk stāvošām personām, un saskaņot to, kā domājat par darbu, ar viņu uzņēmējdarbības mērķiem, tad tālu tiksiet.

Esiet gatavi darīt zemāka līmeņa darbu

Lai arī raudzīties uz kopainu un domāt par to, kur varat piešķirt pievienoto vērtību, ir svarīgi, vienmēr būs zemāka līmeņa veicamie uzdevumi. Un, visticamāk, tos paveikt lūgs jums kā stažierim! Taču, ja varat pierādīt, ka spējat veikt arī zemāka līmeņa darbus, jūs vairojat labu reputāciju. Ja varat paveikt pat visvienkāršāko uzdevumu ar aizrautību un rūpību, jums, visticamāk, nākotnē uzdos veikt interesantāku darbu.

Pacentieties iederēties

Ko darbinieki valkā birojā? Cik formālā vai neformālā tonī tie savstarpēji sarunājas? Cik ilga kafijas pauze ir pārāk ilga? Katrā birojā ir atšķirīga kultūra, taču varat uzzināt nerakstītos likumus un ievērot tos, lai sāktu pielāgoties. Jo vieglāk pielāgosieties, jo lielāka varbūtība, ka jūs uzskatīs par kolēģi nevis par “stažieri”.

Dariet zināmu, ka vēlaties palikt

Ne vienmēr ir acīmredzams, ka stažieris vēlas palikt un uzsākt pilnas slodzes darba gaitas. Tāpēc dariet to skaidri zināmu! Runājot ar vadītāju, bez aplinkiem pasakiet, ka vēlaties redzēt stažēšanos kā ilgstošu attiecību sākumu, un pavaicājiet, ko varat darīt, lai pilnībā izmantotu šo iespēju. Viņš var jūs pārsteigt, labāk paskaidrojot ilgtermiņa plānus un to, kā varat iederēties šajos plānos.

Esiet vērīgi un palīdziet citiem

Vai jūsu kolēģis vienmēr nodarbojas ar lietvedību tā vietā, lai veiktu svarīgākus uzdevumus? Vai jūs varētu piedāvāt atslogot viņu? Ja būsiet pietiekami vērīgi, lai pamanītu, kā varat atvieglot citu darbu, uzņemoties nelielus administratīvus uzdevumus — un labi tos paveiksiet — tad jūs atcerēsies. Tādas raksturīpašības kā empātija un laipnums, iespējams, neparādās lielākajā daļā darba aprakstu, taču biroja vidē tās novērtē. 

Uzdodiet jautājumus... adekvāti

Nebaidieties uzdot jautājumus par kolēģu darbu, jo īpaši tad, ja tie liecina, ka vēlaties labāk izprast nozari vai jomu. Taču noteikti “izjūtiet telpu”. Neiejaucieties darbā vai sapulcēs — atrodiet brīdi, kad kolēģi nav pārāk aizņemti, un vienmēr pavaicājiet, vai šis ir piemērots brīdis sarunai. Tāpat arī...

Izrādiet pateicību

Vienmēr pasakieties kolēģiem par veltīto laiku, jo īpaši tad, ja viņi ir apturējuši darbu, lai sniegtu jums padomu vai informāciju. Stažēšanās beigās varat pat uzrakstīt darba devējiem kartīti vai zīmīti, lai pateiktu paldies par pieredzi... un atgādinātu savu kontaktinformāciju, ja parādītos pilnas slodzes darba iespēja.

 

Papildu informācija:

Eiropas Darba dienas

Drop’pin@EURES

Atrodiet savu EURES padomdevēju

Dzīvošana un darbsEURES valstīs

EURESPortāls

EURESPasākumu kalendārs

Turpmākie Pasākumi tiešsaistē

EURES sociālajā tīklā Facebook

EURES sociālajā tīklā Twitter

EURES sociālajā tīklā LinkedIn

Sīkāka informācija

Temati
Ieteikumi un padomi
Nozare
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Atruna

Raksti ir paredzēti, lai sniegtu EURES portāla lietotājiem informāciju par aktuālām tēmām un tendencēm un rosinātu diskusijas un debates. To saturs ne vienmēr atspoguļo Eiropas Darba iestādes (ELA) vai Eiropas Komisijas viedokli. Turklāt EURES un ELA neatbalsta iepriekš minētās trešo pušu tīmekļa vietnes.