Pereiti prie pagrindinio turinio
EURES (EURopean Employment Services)
Naujienų straipsnis2024 m. kovo 15 d.Europos darbo institucija, Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties generalinis direktoratasSkaitymo laikas: 3 min

Kintančios darbo vietų tendencijos. Kaip perėjimas prie žaliosios, skaitmeninės ekonomikos paveiks užimtumą Europoje

Nulinio ŠESD balanso siekiančiai Europai būtinas skaitmeninių technologijų skatinamas perversmas įgūdžių srityje.

Changing job trends
Photo credit: Adobe Stock

ES siekiant skubiai mažinti išmetamo anglies dioksido kiekį ir pereiti prie skaitmeninės ekonomikos Europoje ateinančiais metais numatomi spartūs darbo vietų pokyčiai. ES siekia išmetamo anglies dioksido kiekį iki 2030 m. sumažinti 55 proc., palyginti su 1990 m. lygiu. „Jei šis tikslas bus pasiektas, Europa taps pirmuoju neutralaus poveikio klimatui žemynu, – sakė Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen, – atsiras naujų aukštos kvalifikacijos darbo vietų besikuriančiose žaliosiose pramonės šakose, o tokiuose sektoriuose kaip naftos, dujų ir žemės ūkio darbo jėgos bus mažiau“.

Tuo pačiu metu vyksta ir trečia, demografinė, pertvarka. Kaip teigiama 2023 m. išleistoje ataskaitoje Pereinamojo laikotarpio įgūdžiai. Kelias į 2035-uosius, kurią parengė Europos profesinio mokymo plėtros centras (CEDEFOP), jaunesni darbuotojai senstančią darbo jėgą keičia ne tokiu pačiu tempu, nes dabar jie daugiau metų praleidžia mokydamiesi. Todėl siekiant užpildyti laisvas darbo vietas svarbu didinti vidutinės kvalifikacijos darbuotojų, ypač moterų, dalyvavimą darbo rinkoje.

„Europa pasiekė lūžio tašką, – pereinamojo laikotarpio įgūdžių ataskaitoje pažymi CEDEFOP vykdomasis direktorius Jürgen Siebel ir Profesinio rengimo ir mokymo ir įgūdžių departamento vadovas Antonio Ranieri. – Didėjantys klimato kaitos iššūkiai, skaitmeninė revoliucija, geopolitinė įtampa ir pragyvenimo išlaidų krizė iš esmės keičia šalių, ekonomikos sektorių ir bendruomenių ekonominę ir socialinę struktūrą.“ Jų teigimu, nors numatyti būsimus pokyčius tampa sunkiau, vis akivaizdžiau, kad ateitis priklausys nuo šį dešimtmetį priimtų politikos įgyvendinimo sprendimų.

J. Siebel ir A. Ranieri nurodo, kad stokojame darbo jėgos ir įgūdžių, visų pirma statybos, priežiūros ir IT sektoriuose, taip pat kokybiškų darbo vietų, kuriose darbuotojas ne tik turi tinkamas darbo sąlygas, bet ir gali panaudoti turimus įgūdžius. O perkvalifikavimo lygis, pasak jų, kol kas menkas, nors jo „potencialas didžiulis“.

Perėjimas prie žaliosios ekonomikos

Kaip pažymima pereinamojo laikotarpio įgūdžių ataskaitoje, tikimasi, kad skaitmeninių ir žaliųjų darbo vietų kūrimo strategijų plėtra paskatins pramonės sektorių, įskaitant atsinaujinančiųjų šaltinių energijos ir gamybos sektorius, augimą, nes produktai, įskaitant puslaidininkius, retuosius žemės metalus ir medicinos reikmenis, bus gaminami arčiau jų naudojimo vietos.

Ataskaitoje teigiama, kad siekiant pagerinti įgūdžius, reikalingus perėjimui prie žaliosios ekonomikos, bus svarbus mokymas, padėsiantis darbuotojams, dirbantiems nykstančiuose sektoriuose ir regionuose. Aukštos kvalifikacijos darbuotojams, pavyzdžiui, mokslinių tyrimų ir plėtros srities specialistams, kurie išranda žaliuosius sprendimus, reikės juos įgyvendinančių technikų pagalbos.

Skaitmeniniai įgūdžiai

Tvaresnė ekonomika bus remiama kuriant darbo vietas aukštųjų technologijų srityje. CEDEFOP prognozuoja, kad iki 2035 m. smarkiai augs IRT specialistų darbo vietų skaičius, nors, kita vertus, manoma, jog kai kurių skaitmeninio sektoriaus darbuotojų skaičius mažės daugėjant automatizuotų sprendimų. Numatoma, kad įdarbinimas bus sudėtingas ir dėl to, kad bus nelengva tobulinti kvalifikaciją vidutinio ir žemo lygio darbuotojams, iš kurių dabar reikalaujama turėti daugiau skaitmeninių įgūdžių, ir dėl to, kad nepakanka jaunų žmonių, turinčių kvalifikaciją, reikalingą aukščiausios kvalifikacijos pareigoms užimti.

Ilgalaikiai sprendimai

  • Švietimo, mokymo ir darbo rinkos politikos priemones apimantis ilgalaikis planas ir darbo rinkos politika, skatinanti skaitmeninius ir STEM įgūdžius ir profesinį rengimą ir mokymą.
  • Vietos ir nacionalinio lygių darbdavių ir politikos formuotojų įtraukimas ir įgalinimas skaitmeninės ir žaliosios pertvarkų srityje.
  • Būsimų įgūdžių poreikių prognozavimas ir esamų įgūdžių trūkumo suvokimas.

Daugiau informacijos apie užimtumo kryptį ES rasite CEDEFOP ataskaitoje Pereinamojo laikotarpio įgūdžiai. Kelias į 2035-uosius.

 

Susijusios nuorodos

Pereinamojo laikotarpio įgūdžiai: kelias į 2035-uosius

Europos žaliasis kursas

EK žaliojo kurso pramonės planas

 

Išsamesnė informacija

Europos darbo dienos

Susirasti EURES konsultantą

Gyvenimo ir darbo sąlygos EURES šalyse

EURES darbo vietų duomenų bazė

EURES paslaugos darbdaviams

EURES renginių kalendorius

Būsimi internetiniai renginiai

EURES tinkle „Facebook“

EURES tinkle X

EURES tinkle „LinkedIn“

EURES tinkle „Instagram“

 

Išsamūs duomenys

Temos
  • Verslas / Verslumas
  • Darbo rinkos naujienos/mobilumo naujienos
  • Naujienos/pranešimai/statistika
  • Įdarbinimo tendencijos
  • Jaunimas
Susijusios skiltys
Sektorius
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Professional, scientific and technical activities
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities

Atsisakymas

Straipsniai skirti EURES portalo vartotojams teikti informaciją apie aktualias temas ir tendencijas bei paskatinti diskusijas ir diskusijas. Jų turinys nebūtinai atspindi Europos darbo institucijos (ELA) ar Europos Komisijos požiūrį. Be to, EURES ir ELA neremia pirmiau minėtų trečiųjų šalių svetainių.