Pāriet uz galveno saturu
EURES (EURopean Employment Services)
Raksts par jaunumiem2024. gada 29. martsEiropas Darba iestāde, Nodarbinātības, sociālo lietu un iekļautības ģenerāldirektorātsLasīšanas ilgums: 5 min

No Beļģijas uz Zviedriju: kā kāda ģimene pārcēlās, lai baudītu mierīgu dzīvi tuvāk dabai

Programmatūras izstrādātājs Brams un medmāsa Kellija 2020. gada sākumā vērsās pie EURES, lai konsultētos par pārcelšanos no Beļģijas uz Zviedriju. Četrus gadus vēlāk viņi un viņu divi bērni ir laimīgi iedzīvojušies Zviedrijā, neraugoties uz sarežģījumiem, ko radīja pārcelšanās Covid-19 pandēmijas laikā.

Belgium to Sweden: how one family moved for a low-stress life close to nature
Photo credit: Bram Hendrickx & Kelly Van Roelen

Belģi Kellija un Brams iemīlēja Zviedriju, kad 2018. gadā kopā ar pāra bērniem — Amberu un Arno pavadīja tur atvaļinājumu. Viņi turp devās atkal un atkal, un 2020. gada sākumā bija gatavi pārcelties uz pastāvīgu dzīvi, jo pāri vilināja tas, ko viņi raksturo kā “dzīvi tuvāk dabai, mazāk saspringtu dzīvi, mazāku spiedienu uz bērniem un vairāk pavadīta laika ārpus telpām”.

Brams un Kellija, tagad 38 gadus veci, satikās, kad abiem bija astoņpadsmit. Viņi apprecējās, un viņiem piedzima bērni. Brams strādāja par programmatūras izstrādātāju Lēvenē, bet Kellija — par mājas aprūpes māsu.

Emigrācija pandēmijas laikā

Viņu pirmais solis bija apmeklēt Emigränebeurs emigrācijas gadatirgu Nīderlandes pilsētā Hutenā 2020. gada martā. Tur viņi tikās ar EURES padomdevēju Ingrīdu Hermansoni (Ingrid Hermansson) no Zviedrijas Valsts nodarbinātības dienesta.

Nedaudz vēlāk Kellija un Brams nosūtīja Ingrīdai e-pasta vēstuli ar savu sākotnējo plānu pārcelties 2020. gada vasarā. Viņi nevēlējās dzīvot pilsētā, tāpēc Ingrīda ieteica Estergetlandi, apgabalu Zviedrijas dienvidos. “Šķita, ka tas atbilst visām mūsu prasībām,” viņi stāsta. “Daba, augstskolas iespējas bērniem, darba iespējas, mašīnas brauciena attālumā līdz Beļģijai.” 2020. gada aprīlī viņi iepauzēja procesu, lai visu vēlreiz apsvērtu, bet tā paša gada augustā ar Ingrīdas un EURES Mērķtiecīgas mobilitātes shēmas atbalstu nolēma turpināt darbu.

Pirms aizbraukšanas no Beļģijas pāris uzsāka mācīties zviedru valodu, pārdeva savu māju, sakravāja mantas un vakcinēja savus divus suņus. Pārvietošanās diena 2021. gada aprīlī izrādījās īpaši grūts pārbaudījums. Ģimenei bija nepieciešams pierādījums par negatīvu Covid-19 testu, lai šķērsotu Zviedrijas robežu, taču rezultāti vēl nebija saņemti. “Jūs varat iedomāties, kāds bija stress, braucot cauri Vācijai, kad nebija vairs kur atgriezties un vēl nebija saņemti dokumenti,” stāsta Kellija un Brams. “Tomēr par laimi, aptuveni stundu pirms prāmja atiešanas, mēs tos saņēmām.”

Darba meklējumi

Brams atrada IT darbu tiešsaistē pirms došanās prom no Beļģijas. Pie šī darba devēja viņš turpina strādāt vēl šodien. Bet Kellijai bija nepieciešami oficiāli tulkojumi viņas Beļģijas augstskolas grādam un dokumentiem, kā arī apliecinājums par zviedru valodas zināšanām, lai varētu strādāt par medmāsu.

Ingrīda palīdzēja, sazinoties ar vietējo veselības aprūpes pakalpojumu sniedzēju, kur Kellija uzsāka valodas praksi un aizstāja darbiniekus to prombūtnes laikā. Trīs gadus vēlāk viņa ir nokārtojusi valodas pārbaudījumus un gaida lēmumu, kas nozīmē, ka viņa varēs atsākt strādāt kā medmāsa.

Pārcelšanās ar bērniem

Kad ģimene pārcēlās, Amberai bija astoņi, bet Arno – seši gadi. “Viņiem, protams, bija skumji šķirties ar draugiem, bet viņi ar nepacietību gaidīja jauno dzīvi Zviedrijā,  stāsta Brams un Kellija. “Mēs pārcēlās, kad skolā vēl turpinājās pavasara semestris, tāpēc viņiem bija iespēja iepazīties ar dažiem draugiem pirms vasaras brīvdienām. Viņi ir pakļauti mazākam spiedienam, un viņiem ir vairāk iespēju atkal izdzīvot bērnību.” Tagad viņi ir vienpadsmit un deviņus gadus veci, abiem ir vietējie draugi un viņi ir iesaistījušies vietējā futbola klubā.

EURES loma

Ingrīda stāsta, ka šī bija pirmā ģimene, ar kuru viņa astoņus gadus strādāja Zviedrijas Valsts nodarbinātības dienestā. Tagad viņa saka, ka Kellijs, Brams un viņu bērni “izdzīvo sapni, ko viņi man aprakstīja pirms četriem gadiem Emigrācijas gadatirgū Hutenā.”

Viņa piebilst: “Spēja informēt cilvēkus un palīdzēt viņiem, kad procesā parādās mazi un lieli izaicinājumi un šķēršļi, kā arī palīdzēt cilvēkiem palīdzēt pašiem sev, tas ir gan iedvesmojoši, gan aizraujoši. Katram ir savs ceļš ejams – es varu sniegt savu ieguldījumu, un man nekad nav garlaicīgi. Tas ir process, kurā ir vairāki uzvarētāji: tie, kas pārceļas šurp, darba devēji, Zviedrijas darba tirgus un es.”

Jautāti, ko viņi ieteiktu citiem, Brams un Kellija saka: “Sākt apgūt valodu jau iepriekš ir ļoti noderīgi. Daudz oficiālās dokumentācijas varat saņemt arī angļu valodā, taču viss būs daudz raitāk, ja jums jau būs zviedru valodas pamatzināšanas.

 

Ja plānojat pārcelties uz jaunu valsti, lai strādātu, sazinieties ar EURES palīdzības dienestu, lai saņemtu padomu un atbalstu.

 

Saistītās saites:

EURESMērķtiecīgas mobilitātes shēma

Dzīvošana un darbs Eiropā

 

Plašāka informācija:

Eiropas Darba dienas

Atrast EURES padomdevējus

Dzīvošana un darbs EURES valstīs

EURESDarbu datubāze

EURES pakalpojumi darba devējiem

EURES pasākumu kalendārs

Gaidāmie pasākumi tiešsaistē

EURES sociālajā tīklā Facebook

EURES platformā X

EURES sociālajā tīklā LinkedIn

EURES sociālajā tīklā Instagram

 

Sīkāka informācija

Temati
  • ES mobilitātes instrumentu kopums
  • EURES apmācība
  • Ieteikumi un padomi
  • Iekšējās EURES ziņas
  • Ziņas/ziņojumi/statistika
  • Jaunatne
Saistītā(s) sadaļa(s)
Nozare
  • Education
  • Human health and social work activities
  • Professional, scientific and technical activities

Atruna

Raksti ir paredzēti, lai sniegtu EURES portāla lietotājiem informāciju par aktuālām tēmām un tendencēm un rosinātu diskusijas un debates. To saturs ne vienmēr atspoguļo Eiropas Darba iestādes (ELA) vai Eiropas Komisijas viedokli. Turklāt EURES un ELA neatbalsta iepriekš minētās trešo pušu tīmekļa vietnes.