
Värskeimad Eurostati andmed näitavad, et noorte töötuse määr langes 18,7%-lt 2016. aastal 16,8%-le 2017. aasta lõpuks. Pärast 2008. aasta finantskriisi 23,9%-ni küündinud noorte töötuse määr on nüüd langenud 15,1%-le, mis on üks protsendipunkt enam kui 2008. aasta eelne määr ning annab tunnistust selles valdkonnas viimase viie aasta jooksul tehtud edusammudest.
Sestpeale kui ELi liikmesriigid võtsid nõukogu 2013. aasta aprilli soovitusega kohustuse noortegarantii kava ellu viia, on sellel olnud nendes edusammudes oluline roll. Noortegarantii on aidanud parandada miljonite noorte eurooplaste elu, seades eesmärgiks tagada igale alla 25-aastasele noorele kvaliteetne tööpakkumine, haridustee jätkamise, õpipoisiõppe või praktikavõimalus nelja kuu jooksul pärast töötuks jäämist või formaalharidussüsteemist lahkumist. Tegevust toetab noorte tööhõive algatus – peamine ELi rahastamiskava, millega aidatakse kaasa noortegarantii rakendamisele.
Mida on seni saavutatud?
Euroopa Komisjoni viimaste andmete järgi
- on alates 2014. aastast noortegarantii kavades igal aastal registreerunud üle 5 miljoni noore;
- on alates 2014. aastast igal aastal tööpakkumise, haridustee jätkamise, õpipoisiõppe või praktikavõimaluse vastu võtnud üle 3,5 miljoni noore;
- on alates 2013. aastast ELi noorte töötute arv vähenenud 2,2 miljoni võrra ning mittetöötavate ja mitteõppivate noorte (NEET-noorte) arv 1,4 miljoni võrra;
- langes mittetöötavate ja mitteõppivate 15–24-aastaste noorte osakaal 13,2%-lt 2012. aastal 10,9%-le 2017. aastal.
Parimad tavad
Eelmisel aastal lõi komisjon paljutõotavate tavade andmebaasi, toetamaks noori üleminekul koolist tööle. Enamik neist kavadest saab rahalist toetust noorte tööhõive algatusest ja Euroopa Sotsiaalfondist.
Mõni tava pälvis tähelepanu eelmise aasta noortegarantii õppefoorumil Youth Guarantee Learning Forum. Komisjoni Brüsselis korraldatud foorumil said valdkonnas tegutsejad teadmisi vahetada ja õppida, jagades teavet noortegarantii raames võetud meetmete kohta.
Noorte vahendajad: Bulgaaria edulugu
Bulgaaria noorte vahendajate algatus oli üks noortegarantii õppefoorumil Youth Guarantee Learning Forum esiletõstetud inspireerivatest tavadest. Selle eesmärk on leida NEET-noored, kes ei ole Bulgaaria riikliku tööturuasutuse registris, võtta nendega ühendust ning teavitada neid karjääriteenustest ning haridustee jätkamise, töö- ja koolitusvõimalustest. Nende teenuste osutamiseks valitakse esmalt välja noorte vahendajad, kellele õpetatakse, kuidas NEET-noorteni jõuda, nendega suhelda, neile teavet jagada ja nõustamise teel toetada nende kaasamist.
Noorte vahendajad õpetatakse tegema koostööd ka tööandjate ja haridusasutustega. Pärast koolitust viiakse tulevane noorte vahendaja kokku kohaliku avaliku tööturuasutuse töövahendajaga ning kohaliku haridusinspektsiooni esindajaga, et luua kontakte formaalharidusasutustega.
Lahendamist vajavad probleemid
Kirjeldatud saavutustest ja EL 28 vähenevast töötuse määrast hoolimata on noorte töötuse määr paljudes liikmesriikides siiani kõrge. Komisjon teab, kui oluline on jõuda kõige enam abi vajavate piirkondade ja noorteni. Üks põhiviise, kuidas komisjon kavatseb seda eesmärki saavutada, on Euroopa Sotsiaalfondi + (ESF+) käivitamine.
Aastateks 2021–2027 kavandatud ESF+ hõlmab noorte tööhõive algatust ning mitut muud komisjoni fondi ja kava, sealhulgas Euroopa Sotsiaalfondi. Uus fond on loodud selleks, et EL ja liikmesriigid saaks pakkuda kõigile eurooplastele, sealhulgas noortele, terviklikumat ja paremini suunatud toetust. Selline toetus aitab inimestel omandada kiiresti muutuval ja sageli keerukal tööturul vajalikke oskusi ja kogemusi.
Muudatusi tehakse ka programmi tasandil, kusjuures ELi liikmesriigid peavad eraldama vähemalt 10% oma ESF+i vahenditest noorte tööhõive ja tööturule kaasamise toetamiseks. Tänu programmitöö perioodi kavandatavale 101,2 miljardi euro suurusele üldeelarvele on fondil ESF+ märkimisväärne potentsiaal aidata Euroopa noortel edu saavutada.
„Euroopa soovib anda inimestele rohkem kontrolli oma elu üle,“ võttis volinik Marianne Thyssen kokku fondi ESF+ eesmärgi. „Meie uued, paindlikud ja lihtsamad sotsiaalfondid keskenduvad inimestesse investeerimisele, et aidata neil omandada õiged oskused, pakkuda neile ajakohast sotsiaalset kaitset, mis on kohandatud uute töövormidega, ning näidata üles solidaarsust nendega, kes seda kõige enam vajavad.“
Noortegarantii kava käsitletakse põhjalikumalt artiklis„Lühiülevaade noortegarantiist“.
Seotud lingid
Nõukogu 2013. aasta aprilli soovitus
Paljutõotavate tavade andmebaas
Esiletõstetud inspireerivad tavad
Lisateave
EURESe töötajad
Töö- ja elutingimused EURESe riikides
EURESe töökohtade andmebaas
EURESe teenused tööandjatele
EURESe ürituste kalender
Eelseisvad veebiüritused
EURES Facebookis
EURES Twitteris
EURES LinkedInis
Üksikasjad
- Avaldamiskuupäev
- 1 juuli 2018
- Autorid
- Euroopa Tööjõuamet | Tööhõive, sotsiaalküsimuste ja sotsiaalse kaasatuse peadirektoraat
- Teemad
- ELi liikuvuse tööriistakastEURESe parim tavaEURESe välisuudisedVälised sidusrühmadTööturuuudised/liikumisuudisedUudised/aruanded/statistikaVärbamistrendidNoorus
- Seotud jaotis(ed)
- Elamine ja töötamine
- Sektor
- Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles