Põhisisu juurde
EURES (EURopean Employment Services)
Artikkel8. märts 2024Euroopa Tööjõuamet, Tööhõive, sotsiaalküsimuste ja sotsiaalse kaasatuse peadirektoraat2 min lugemist

Sotsiaalkindlustus: õigused seoses piiriülese liikuvusega

Töötajatel on endiselt õigus taotleda sotsiaalkindlustushüvitisi, kui nad kolivad teise ELi liikmesriiki või EFTA riiki.

Social security: your rights when moving across borders
Photo credit: Stock.adobe

Sinu õigused liiguvad koos sinuga

Kui liigud Euroopa piires töö pärast, jätkuvad sotsiaalkindlustusõigused, alates töötushüvitistest ja rasedus- ja sünnitushüvitistest kuni vanaduspensionideni. See kehtib peale 27 ELi liikmesriigi ka Islandi, Liechtensteini, Norra ja Šveitsi kohta.

Haigus-, töötus-, rasedus- ja sünnitus-, isadus- ja perehüvitiste, samuti vanaduspensionide ning tööõnnetuste, kutsehaiguste, surma- ja toitjakaotushüvitiste suhtes kohaldatakse ELi sotsiaalkindlustuse koordineerimise eeskirju. Konkreetsed olemasolevad hüvitised olenevad riigist.

Riikidel võivad olla erinevad sotsiaalkindlustushüvitiste eeskirjad, kuid ELi eeskirjad nõuavad, et liikmesriigid ühtlustaksid oma süsteemid nii, et ühest riigist teise tööle siirduvad tööotsijad saaksid jätkuvalt taotleda hüvitisi, mille nad on juba oma riigis välja teeninud. Töötaja ei saa siiski olla kindlustatud ja saada sama hüvitist kahes riigis korraga.

Kuidas toimib pidev kindlustuskate praktikas?

Liikmesriikide sotsiaalkindlustuse koordineerimine, mis on ELi sotsiaalpoliitika pikaajaline sammas, tähendab seda, et kodanikud saavad eeldada, et nende õigused jätkuvad, kui nad liiguvad piirkonnas töö pärast, vaba aja veetmiseks või pensionile jäämiseks.

2021. aastal elas ligikaudu 16 miljonit ELi/EFTA kodanikku muus ELi või EFTA riigis ja ligikaudu 100 miljonit turisti külastas muud liikmesriiki, selgub viimastest ELi andmetest. Sel aastal maksti peaaegu 6 miljonit pensioni muus ELi/EFTA riigis või Ühendkuningriigis elavatele inimestele, samal ajal kanti perehüvitisi üle enam kui miljonile teises ELi/EFTA riigis või Ühendkuningriigis elavale pereliikmele ning kasutusel oli ligikaudu 235 miljonit Euroopa ravikindlustuskaarti.

ELi kodanikule on hüvitisõigused tavaliselt tagatud liikmesriigis, kus ta töötab. On siiski erandeid. Näiteks kui oled kuni kaheks aastaks lähetatud lühiajaliselt tööle teise riiki, on sotsiaalkindlustusõigused jätkuvalt tagatud liikmesriigis, kus asub tööandja.

Kui töötad korraga mitmes riigis, on õigus sotsiaalkindlustushüvitistele kaetud elukohariigis, kui töötad seal üle 25% oma tööajast. Vastasel juhul liigitatakse sind piiriüleseks töötajaks ja hüvitisi katab riik, kus asub tööandja.

Samuti on sul õigus saada vanaduspensioni igas ELi liikmesriigis, kus oled kindlustatud. Vanaduspensioni saab taotleda riigist, kus viimati töötasid.

Digipööre

Praegu peavad neil, kes soovivad siirduda töö tõttu teise riiki ja taotleda kohalikke hüvitisi, olema asjakohased vormid, mille on väljastanud nende praegune sotsiaalkindlustusasutus või ravikindlustusasutus.

Tulevikus püüab Euroopa Komisjon siiski vähendada seotud haldustegevust digitaliseerimisega ning julgustab riike tegema seda võimalikult kasutajasõbralikult. Sotsiaalkindlustusteabe elektroonilise vahetamise (EESSI) süsteem teeb koostööd sotsiaalkindlustusasutustega, et jagada teavet kogu Euroopas. Katseprojekt, Euroopa sotsiaalkindlustuspassi (ESSPASS) algatus, uurib praegu võimalusi kodanike sotsiaalkindlustusõiguste digitaalseks kontrollimiseks piiriüleselt.

Pikemas perspektiivis on ette nähtud ELi digiidentiteedi (EUDI) kukkur, mis võimaldab ELi kodanikel kanda oma õigusi käsitlevate dokumentide digiversioone, et asutused, sealhulgas sotsiaalkindlustusasutused, tööinspektsioonid ja tervishoiuteenuste osutajad, saaksid neid hõlpsasti kontrollida.

Tutvu Euroopa Komisjoni riikide andmebaasiga, et näha, mis sotsiaalkindlustushüvitised on olemas riigis, kuhu lähed tööle. Lisateavepensioniõiguste kohta ja kuidas neid taotleda.

 

Seotud lingid

Sotsiaalkindlustusõigused riikide kaupa

ELi sotsiaalkindlustuse koordineeriminehttp://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=849&langId=et

Tea , mis eeskirju sulle kohaldatakse.

 

Lisateave

Euroopa tööhõivepäevad

EURESe nõustajad

Elamine ja töötamine EURESe riikides

EURESe töökohtade andmebaas

EURESe teenused tööandjatele

EURESe ürituste kalender

Eelseisvad veebiüritused

EURES Facebookis

EURES X-is

EURES LinkedInis

EURES Instagramis

 

Teemad
  • ELi liikuvuse tööriistakast
  • Nõuanded ja soovitused
  • Uudised/aruanded/statistika
  • Noorus
Seotud jaotis(ed)
Sektor
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Human health and social work activities
  • Public administration and defence; compulsory social security

Vastutusest loobumine

Artiklite eesmärk on anda EURESe portaali kasutajatele teavet aktuaalsete teemade ja suundumuste kohta ning ergutada arutelu ja arutelu. Nende sisu ei pruugi kajastada Euroopa Tööameti (ELA) ega Euroopa Komisjoni seisukohta. Lisaks ei toeta EURES ja ELA ülalnimetatud kolmandate isikute veebisaite.