Põhisisu juurde
EURES (EURopean Employment Services)
Artikkel23. jaanuar 2024Euroopa Tööjõuamet, Tööhõive, sotsiaalküsimuste ja sotsiaalse kaasatuse peadirektoraat3 min lugemist

Kuidas tulle toime kultuurišoki ja koduigatsusega: nõuanded uue keskkonnaga kohanemiseks

Uude riiki kolimine võib olla põnev ja rahuldust pakkuv elamus, kuid sellega võivad kaasneda ka katsumused ja raskused.

Kolides võid seista silmitsi erinevate kommete, keelte, väärtuste ja ootustega, mis võivad tekitada segadust, pettumust või eraldatusetunnet. Samuti võid igatseda oma perekonda, sõpru ja tuttavat keskkonda, mis jäi maha. Need tunded on normaalsed ja tavalised ning neid kutsutakse kultuurišokiks ja koduigatsuseks.

Kultuurišokk on psühholoogiline ja emotsionaalne reaktsioon uues ja tundmatus kultuuris elamisele. See võib mõjutada igaüht, olenemata vanusest, taustast või varasemast reisikogemusest. Kultuurišokk võib avalduda mitut moodi, näiteks:

  • ärevuse, ärrituvuse või masendusena
  • magamis- või söömisraskustena
  • tüdimus-, üksildus- või võõrandumistundena
  • raskustena suhtlemisel või sõprade leidmisel
  • ebaturvalisuse või ebapiisavuse tundena
  • füüsiliste sümptomitena, nagu peavalu, kõhuvalu või väsimus.

Koduigatsus on igatsus kodumaa tuttavate ja mugavate aspektide järele. Selle võivad käivitada mitmesugused tegurid, nt puuduse tundmine

  • lähedastest ja sotsiaalsest toetusest
  • lemmiktoidust, hobidest või tegevustest
  • identiteedi- ja kuuluvustundest
  • rutiinist ja struktuurist
  • kultuurilistest normidest ja väärtustest.

Nii kultuurišokk kui ka koduigatsus on loomulik ja ajutine reaktsioon suurele elumuutusele. Need ei tähenda, et oled nõrk või teinud vale otsuse. Need on osa uue keskkonnaga kohanemise ning selle mitmekesisust ja rikkust väärtustama õppimise protsessist. Kui aga lased neil tunnetel võimust võtta, võivad need mõjutada sinu heaolu, eneseteostust ja rahulolu. Seetõttu on oluline leida eluterved ja tõhusad viisid, kuidas selliste tunnetega toime tulla ja välismaal elamise kogemust maksimaalselt ära kasutada.

Siin on mõned nõuanded ja vahendid, mis aitavad sul kultuurišoki ja koduigatsusega toime tulla.

  • Valmistu välismaale minekuks. Uuri natuke oma uue asukohariigi ja selle kultuuri kohta. Omanda teadmisi riigi ajaloo, geograafia, poliitika, majanduse, religiooni, kunsti ja kulinaaria kohta. Õpi selgeks mõned põhilised sõnad ja väljendid kohalikus keeles. Tutvu seal elamise praktiliste aspektidega, nagu kliima, transport, tervishoid, haridus ja õigussüsteem. See aitab tekitada realistlikke ootusi ja vältida ebameeldivaid üllatusi.
  • Ole avatud meele ja positiivse suhtumisega. Ole uudishimulik ja austa erinevusi, millega kokku puutud. Püüa võtta neid õppimis- ja kasvamisvõimalustena, mitte ohtude või takistustena. Väldi oma kultuurist lähtuvaid hinnanguid või võrdlusi. Püüa hoopis mõista põhjusi ja tähendusi, mis peituvad kohalike inimeste käitumise ja väärtushinnangute taga. Ole paindlik ja kohanemisvõimeline uutes olukordades, millega kokku puutud. Pea meeles, et ei ole olemas õiget või valet käitumisviisi, on vaid erinevad viisid.
  • Otsi sotsiaalset tuge ja suhtlust. Üks parimaid viise, kuidas ületada kultuurišokki ja koduigatsust, on luua sidemeid teiste inimestega, et leida sõprust, juhiseid ja lohutust. Püüa sõbruneda nii kohalike kui ka teiste välismaalastega. Liitu klubide, rühmade või organisatsioonidega, mis vastavad sinu huvidele ja hobidele. Osale kohaliku kultuuriga seotud seltskonnaüritustel, tegevustes või festivalidel. Suhtle pere ja sõpradega kodus telefoni, videovestluse, e-posti või sotsiaalmeedia kaudu. Ärge siiski toetu liiga palju vanadele sidemetele, sest see võib takistada uute loomist ja uude keskkonda sisseelamist.
  • Hoolitse enda eest. Uude riiki kolimine võib olla stressirohke ja kurnav, seega on oluline hoida oma füüsilist ja vaimset tervist. Toitu hästi, tee regulaarselt trenni ja maga piisavalt. Leia viise, kuidas puhata ja lõõgastuda, näiteks muusika kuulamine, raamatu lugemine või mediteerimine. Kui tunned, et olete ülekoormatud, otsi professionaalset abi.

Ära unusta tähistada oma saavutusi ja nautida oma kogemusi. Uude riiki kolimine ei ole lihtne, kuid see on ka vahva ja väärt seiklus. Ole enda üle uhke, et tegid selle sammu ja tuled toime ettetulevate raskustega. Tunnusta oma edusamme ja saavutusi, kui väikesed või suured need ka ei oleks. Premeeri ennast pingutuste ja saavutuste eest. Lõbutse ja naudi ilu, mitmekesisust ja võimalusi, mida Euroopa Liit pakub. Pea meeles, et sa ei ole üksi, vaid osa elavast ja dünaamilisest kogukonnast, kuhu kuuluvad inimesed, kellel on samad unistused ja püüdlused nagu sul.

Kuigi välismaal elamine võib tuua kaasa ainulaadseid väljakutseid, pakub see ka hulgaliselt võimalusi. Seitse tähtsaimat välismaal elamise ja töötamise eelist

 

Lisateave:

Euroopa tööhõivepäevad

EURESe nõustajad

Elamine ja töötamine EURESe riikides

EURESe töökohtade andmebaas

EURESe teenused tööandjatele

EURESe ürituste kalender

Eelseisvad veebiüritused

EURES Facebookis

EURES Twitteris

EURES LinkedInis

 

Teemad
  • Nõuanded ja soovitused
Seotud jaotis(ed)
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Administrative and support service activities
  • Arts, entertainment and recreation
  • Education
  • Information and communication
  • Other service activities

Vastutusest loobumine

Artiklite eesmärk on anda EURESe portaali kasutajatele teavet aktuaalsete teemade ja suundumuste kohta ning ergutada arutelu ja arutelu. Nende sisu ei pruugi kajastada Euroopa Tööameti (ELA) ega Euroopa Komisjoni seisukohta. Lisaks ei toeta EURES ja ELA ülalnimetatud kolmandate isikute veebisaite.