Skip to main content
Euroopa Komisjoni logo
EURES
Artikkel3 detsember 2021Euroopa Tööjõuamet, Tööhõive, sotsiaalküsimuste ja sotsiaalse kaasatuse peadirektoraat

Viis asjaolu, millele töötajad peaksid kaugtööle üle minnes mõtlema

Paljud meist on terve pandeemia vältel kodust töötanud, ent tulevikus on see ajutine meede aina tavapärasem. Loe meie viit tähtsamat nõuannet asjaolude kohta, millele tuleks kaugtööle üle minnes mõelda.

Five things for employees to consider when switching to remote working
EURES

1. Kas mul on olemas vajalikud töövahendid ja ruum?

Kõige tähtsam on mõelda sellele, kas sul on olemas kõik, mida sa tõhusalt töötamiseks vajad. See ei tähenda ainult arvutit ja kirjutuslauatooli, vaid võib hõlmata ka kiiret internetiühendust või vaikset ruumi, kus saad pereliikmeteest eemal olles keskenduda. Hea, sobiva temperatuuri ja valgustusega ning korralikult ventileeritud ruum võib aidata sul paremini keskenduda ning minimeerida võimalikud takistused. Püüa kasutada loomuliku valgusega aknaga ruumi, mis on kodus töötamise korral varustatud sinu töökohta ülejäänud majast eraldava uksega.

2. Kas minu töötunnid jäävad samaks?

Kaugtööga käib sageli kaasas paindlik tööpoliitika, mis lubab töötajatel töö kõrvalt ka muid kohustusi täita, näiteks lapsi kasvatada. Mõtle järele, kuidas see sinu olukorras välja näeks. Võimalikule paindlikkusele vaatamata võid hoopis avastada, et regulaarse igapäevase rutiini järgimine suurendab sinu keskendumisvõimet ja tulemuslikkust. Kui püüad näiteks iga päev samal ajal tööpäeva alustada, võib see tulla kasuks sinu unerežiimile ning aidata sul töönädalat ühtlaselt struktureerida.

3. Kuidas saan tagada, et lõpetan tööpäeva lõpus töötamise?

Tööpäeva lõpus töö lõpetamine võib sageli olla kaugtöö üks kõige keerulisematest külgedest. Paljud töötajad on märganud kiusatust tavapärasest kauem töötada, ent ületöötamise kalduvusest võib üle saada teatud nippide abil. Eksperdid on soovitanud töökoha üles seada eraldi tuppa, et saaksid töö kodusest elust eraldada ja tööpäeva lõpus kontori ukse kinni tõmmata.

4. Kuidas saan kolleegidega ühendust pidada?

Kaugtöö tähendab, et sa ei kohtu enam kolleegidega töökoha koridorides, ent nendega saab ka teisiti ühendust pidada. Selliseid platvorme nagu Zoom ja Microsoft Teams saab näiteks töökoosolekute ning konverentside korraldamise kõrval ka virtuaalsete kohvipauside tegemiseks kasutada. Kolleegidega regulaarselt suhtlemise tagamiseks võid kaaluda ka kalendrisse kord nädalas või kord kahe nädala jooksul töövälise kohtumise lisamist. See aitab sul teistega ühendust hoida ega lase sul end eraldatuna tunda.

5. Kas olen oma ettevõtte kaugtöö eeskirjadega kursis?

Vaatamata sellele, et valdav osa ettevõtetest läksid COVID-19 pandeemia ajal üle kaugtööle ja jätkavad ka nüüd selle kasutamist, on paljudel kaugtööd reguleerivad erinevad eeskirjad. See on peamiselt tingitud asjaolust, et ettevõtete jaoks on tegemist uue nähtusega. Hoia end kindlasti oma tööandja eeskirjadega kursis ja küsi tööandjalt abi, kui sa neid ise ei leia. Eeskirjad võivad puudutada näiteks sinu töötunde, sulle pakutavaid vahendeid ja interneti turvalisust.

Kaugtöö kohta täiendava teabe saamiseks loe meie viit nõuannet, kuidas alustada uuel töökohal kaugtöö olukorras.

 

Seotud lingid

Zoom

Microsoft Teams

Viis nõuannet, kuidas alustada uuel töökohal kaugtöö olukorras

Praktilised nõuanded kodust kaugtöö tegemise võimalikult tervislikuks, ohutuks ja tõhusaks muutmiseks (EU-OSHA)

 

Lisateave

Euroopa tööhõivepäevad

EURESe nõustajad

Elamine ja töötamine EURESe riikides

EURESe töökohtade andmebaas

EURESe teenused tööandjatele

EURESe ürituste kalender

Eelseisvad veebiüritused

EURES Facebookis

EURES Twitteris

EURES LinkedInis

Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vastutusest loobumine

Artiklite eesmärk on anda EURESe portaali kasutajatele teavet aktuaalsete teemade ja suundumuste kohta ning ergutada arutelu ja arutelu. Nende sisu ei pruugi kajastada Euroopa Tööameti (ELA) ega Euroopa Komisjoni seisukohta. Lisaks ei toeta EURES ja ELA ülalnimetatud kolmandate isikute veebisaite.