Põhisisu juurde
EURES (EURopean Employment Services)
Artikkel29. märts 2024Euroopa Tööjõuamet, Tööhõive, sotsiaalküsimuste ja sotsiaalse kaasatuse peadirektoraat3 min lugemist

Belgiast Rootsi: kuidas perekond kolis, et elada stressivaba looduslähedast elu

Tarkvaraarendaja Bram ja meditsiiniõde Kelly pöördusid 2020. aasta alguses EURESe poole, et saada nõu Belgiast Rootsi kolimiseks. Neli aastat hiljem elavad nad oma kahe lapsega seal õnnelikult – vaatamata väljarändeprobleemidele COVID-19 pandeemia ajal.

Belgium to Sweden: how one family moved for a low-stress life close to nature
Photo credit: Bram Hendrickx & Kelly Van Roelen

Belglased Kelly ja Bram armusid Rootsi 2018. aastal, kui olid seal puhkusel koos oma laste Amberi ja Arnoga. Nad tulid ikka ja jälle tagasi ning 2020. aasta alguses soovisid kolida sinna alaliselt, sest neid köitis see, mida nad kirjeldavad kui „looduslähedasemat ja stressivabamat elu, väiksemat survet lastele ja rohkem õuesolekuaega“.

Praegu 38-aastased Bram ja Kelly kohtusid 18-aastaselt. Nad abiellusid ja perre sündisid lapsed. Bram töötas tarkvaraarendajana Leuvenis ja Kelly koduhooldusõena.

Pandeemiaaegne väljaränne

Esimese sammuna külastasid nad 2020. aasta märtsis Houtenis (Madalmaad) emigratsioonimessi Emigratiebeurs. Seal kohtusid nad EURESe nõustaja Ingrid Hermanssoniga Rootsi riiklikust tööhõiveametist.

Mõni päev hiljem saatsid Kelly ja Bram Ingridile e-kirja oma esialgse plaaniga kolida Rootsi 2020. aasta suvel. Et nad ei tahtnud elada linnas, pakkus Ingrid välja Östergötlandi lääni Lõuna-Rootsis. „See näis vastavat kõigile ootustele,“ märgivad nad. „Loodus, kõrghariduse võimalused lastele, töövõimalused, autosõidu kaugusel Belgiast.“ 2020. aasta aprillis peatasid nad protsessi, et veel kord järele mõelda, kuid sama aasta augustis otsustasid nad Ingridi ja EURESe suunatud liikuvuskava toetusel plaaniga jätkata.

Enne Belgiast lahkumist alustas paar rootsi keele kursust, müüs oma maja, pakkis asjad ja vaktsineeris oma kaks koera. Eriti keeruliseks osutus kolimispäev 2021. aasta aprillis. Rootsi piiri ületamiseks vajas perekond tõendit COVID-19 testi negatiivse tulemuse kohta, kuid nad ei olnud analüüsivastust veel saanud. „Võite ette kujutada meie stressi sõitmisel läbi Saksamaa, kui meil ei olnud kohta, kuhu tagasi minna, ja ei olnud veel ka dokumente,“ ütlevad Kelly ja Bram. „Õnneks saime need ligikaudu tund enne praamile minekut.“

Töö leidmine

Bram leidis IT-töö veebist enne Belgiast lahkumist tööandja juures, kus ta töötab tänaseni. Kuid Kelly vajas Belgias saadud kraadi ja dokumentide ametlikke tõlkeid ning rootsi keele oskuse tõendit, et töötada meditsiiniõena.

Ingrid aitas võtta ühendust kohaliku tervishoiuteenuse osutajaga, kus Kelly alustas keelepraktikat ja asus seejärel asendama puuduvaid töötajaid. Kolm aastat hiljem on tal keeletestid tehtud ja ta ootab otsust, mis tähendab, et ta saab naasta tööle meditsiiniõena.

Kolimine lastega

Kui pere kolis, oli Amber kaheksane ja Arno kuuene. „Nad olid muidugi kurvad, et pidid maha jätma oma sõbrad, kuid ootasid põnevusega uut elu Rootsis,“ selgitavad Bram ja Kelly. „Kolisime suvel enne kooli lõppu, et nad saaksid kohata mõnda sõpra enne suvevaheaega. Nad on siin väiksema surve all ja neil on rohkem võimalusi olla jälle lapsed.“ Nüüd on nad 11- ja 9-aastased, mõlemal on kohalikud sõbrad ja nad osalevad kohalikus jalgpalliklubis.

EURESe roll

Ingrid ütleb, et see oli esimene perekond, kelle kolimist ta on toetanud selle kaheksa aasta jooksul, kui ta on töötanud Rootsi riiklikus tööhõiveametis. Ta märgib, et Kelly, Brami ja nende laste elu on nüüd „nagu see unistus, mida nad mulle neli aastat tagasi Houtenis emigratsioonimessil kirjeldasid“.

Ta lisab: „Võimalus teavitada ja juhendada inimesi, kui protsessi käigus ilmnevad väikesed ja suured probleemid ja takistused, ning aidata neil end ise aidata, on ühtaegu inspireeriv ja põnev. Igaühel on oma teekond – saan kaasa aidata ja mul ei ole kunagi ühtki igavat hetke. Siin võidavad kõik osalised: siia kolijad, tööandjad, Rootsi tööturg ja mina.“

Küsimuse peale, mis nõu nad teistele annaksid, vastavad Bram ja Kelly: „Väga kasulik on eelnevalt alustada keele õppimist. Palju ametlikke dokumente on ka inglise keeles, kuid on palju sujuvam, kui alustuseks on olemas rootsi keele algteadmised.“

 

Kui soovite minna tööle uude riiki, võtke ühendust EURESe kasutajatoega, et saada nõu ja tuge.

 

Seotud lingid

EURESe suunatud liikuvuskava

Elamine ja töötamine Euroopas

 

Lisateave

Euroopa tööhõivepäevad

EURESe nõustajad

Elamine ja töötamine EURESe riikides

EURESe töökohtade andmebaas

EURESe teenused tööandjatele

EURESe ürituste kalender

Eelseisvad veebiüritused

EURES Facebookis

EURES X-is

EURES LinkedInis

EURES Instagramis

 

Teemad
  • ELi liikuvuse tööriistakast
  • EURESe koolitus
  • Nõuanded ja soovitused
  • EURESe siseuudised
  • Uudised/aruanded/statistika
  • Noorus
Seotud jaotis(ed)
Sektor
  • Education
  • Human health and social work activities
  • Professional, scientific and technical activities

Vastutusest loobumine

Artiklite eesmärk on anda EURESe portaali kasutajatele teavet aktuaalsete teemade ja suundumuste kohta ning ergutada arutelu ja arutelu. Nende sisu ei pruugi kajastada Euroopa Tööameti (ELA) ega Euroopa Komisjoni seisukohta. Lisaks ei toeta EURES ja ELA ülalnimetatud kolmandate isikute veebisaite.